Zavrieť

Porady

ŽIVNOSTNIK: Zníženie základu dane AKO ?????

Priateľ je živnostník od 08/2012, zanedbali sme dostatočnú informovanosť ohľadne uplatňovania si výdavkov na podnikateľske účely.
Keďže sa blíži koniec roka, začali sme počítať príjmi a výdaje a vyšla nam veľká daň. Preto by som sa Vás rada opýtala, akym spôsobom možno ponížiť dodatočne daň.
Automobil ma sukromny, nie nahlaseny na podnikanie, nekupoval žiaden softwer, podnika doma.
Využitím paušalnych výdavkov mu vychádza rovnako vysoká daň :-(
Je možné odkúpiť od člena rodiny automobil za cca. 5 000 € a uplatniť si ho do výdavkov. Automobil je od roku 2004 - čiže odpísaný.
Prosím som zúfála, poradíte mi prosím ?????? :-)
Naposledy upravil Richard : 07.12.12 at 09:02
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ako si chceš kúpiť MV dozadu? prepísať auto na Polícií spätne?
ak by sa Ti to aj podaril, o čom pochybujem, aj tak ti to nepomôže, uplatniť odpisy si môžeš iba podľa počtu mesiacov v kt. sa používal.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

"Kúpou" OA si základ dane nezníži, lebo jeho OC je vyššia ako 1700€. Do daňových výdavkov by sa mu dostala až za 4 roky formou daňových odpisov.

Ak využíva na podnikanie svoje súkromné motorové vozidlo, môže si uplatniť vo výdavkoch sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM (na základe údajov o spotrebe v tech.preukaze + dokladov o nákupe PHM). Vzhľadom k tomu, že si v termíne nesplnil oznamovaciu povinnosť na DU, môže očakávať z DU pokutu. Do 31.1.2013 je treba podať DP DzMV a zaplatiť daň.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

nerobil by som zbytočne paniku .

ak je aktívna živnosť od 08/2012 veĺká daň nemože vyjst.

Aká vychádza pravdepodobná daňová povinnosť ?
0 0
kesssy kesssy

kesssy je offline (nepripojený) kesssy

Automobil by kupil teraz, len ci sa da kupna cena od sukromnej osoby - nepodnikatela uplatnit vo vydavkoch.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kesssy Pozri príspevok
Automobil by kupil teraz, len ci sa da kupna cena od sukromnej osoby - nepodnikatela uplatnit vo vydavkoch.
Pre zníženie ZD v roku 2012 mu kupa OA pri cene ktorú si uviedla, nepomôže (viď prísp. č.3)
0 0
kesssy kesssy

kesssy je offline (nepripojený) kesssy

Dakujem za odpoved, ak dobre rozumiem ak by bola kupna cena 1700 € da sa dat tato hodnota do vydavkoch ? Nahlasil by automobil tento mesiac po kupe.
0 0
kesssy kesssy

kesssy je offline (nepripojený) kesssy

Vychadza na 500 € .
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Daň TREBA zaplatiť !

Niekoľko sto euro nikoho nezabije...

A pomože tým miestnej samospráve...
Naposledy upravil Indeed : 07.12.12 at 08:29
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kesssy Pozri príspevok
Vychadza na 500 € .
Treba brať do úvahy nielen daň, ale aj vysoké odvody do ZP a SP ak nepodnikal celý rok. Aký príjem a základ dane predpokladá za rok 2012 ?
0 0
juraj:-) juraj:-)

juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

a nie je potrebny doklad o kúpe? v čom podnika priateľ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

juraj:-) Pozri príspevok
a nie je potrebny doklad o kúpe? v čom podnika priateľ?
Stačí kúpno-predajná zmluva
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

a doklad o zaplatení je samozrejmosťou......
0 0
kesssy kesssy

kesssy je offline (nepripojený) kesssy

:-(((((((((((((((
0 0
kesssy kesssy

kesssy je offline (nepripojený) kesssy

V oblasti BOZP a PO. Doklad by som urobila kupno-predajnu zmluvu. Len mi ide o sumu ktoru si mozem uplatnit.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kesssy Pozri príspevok
V oblasti BOZP a PO. Doklad by som urobila kupno-predajnu zmluvu. Len mi ide o sumu ktoru si mozem uplatnit.
Aká je skutočná cena auta ? lebo je rozdiel 5000€, ktorú si písala v prvom príspevku a 1700€, kedy ide o drobný majetok a je ho možné v plnej výške uplatniť vo výdavkoch.

Aké auto doteraz využíval na podnikanie ?
0 0
kesssy kesssy

kesssy je offline (nepripojený) kesssy

Aby som to uzrejmila, spekulujem takto: Ide o automobil, ktory vlastni jeho otec, priatel s nim chce spisat kupno-predajnu zmluvu v sume, ktora by mohol dat do vydavkov pre tento rok, aby neplatil tak vysoku dan. Jednoducho hladam cesty ako co najviac ponizit príjmy. Tak preto spekulujem aj s cenou...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To sa vam oplati kvoli 500 EUR robit take sachy?
0 0
kesssy kesssy

kesssy je offline (nepripojený) kesssy

Pre nas je 500 € obrovsky peniaz :-( preto musim najst cestu ako ich ponizit
0 0
fortunka fortunka

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

No 500EUR nie je tak vela... co sa tyka znizenia: urobte si cestaky k osobnemu autu (alebo este viac cestakov) a hotovo.. vychadzaju dost dobre (ak teda uz to nemate zohladnene)... alebo si "kupte" pocitac a nieco podobne ved vam naozaj netreba nejaku horibilnu sumu, pracovny stol, stolicky a pod. Ked mate vlastne doma a nemate ich kupene na firmu, predajte si ich do podnikania.
Vies auto mozes este do konca roka kupit za hotove aj napr. za 8000EUR, vtedy si este v tomto roku uplatnis odpis 1/4 z kupnej ceny. Po mesiacoch sa to uplatnuje iba pri leasingu. Ale to je podla mna hlupost teraz.. vlastne osobne vozidlo nie v podnikani nam vzdy robilo viac nakladov, ked sme urobili poriadne cestaky s nahradkou za 1km a rozpisali si kopec jazd...

Pokial viem vozidlo vzdy patri do 1. odpisovej skupiny a neviem ci sa da kupit rovno do rezie (cize priamo do nakladov - auto totiz rezia nie je)... no ale to nech posudia mudrejsi Ja by som ho nikdy priamo do nakladov ako "drobny majetok" nedala...
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

kesssy Pozri príspevok
Aby som to uzrejmila, spekulujem takto: Ide o automobil, ktory vlastni jeho otec, priatel s nim chce spisat kupno-predajnu zmluvu v sume, ktora by mohol dat do vydavkov pre tento rok, aby neplatil tak vysoku dan. Jednoducho hladam cesty ako co najviac ponizit príjmy. Tak preto spekulujem aj s cenou...
a potom, ked ho bude chciet niekedy predat, tak sa bude počítať do príjmov. Naviac, zaplatí daň z Motorových vozidiel. 1700€ znizi dan o cca 320€

Vo výpocte danovej povinnosti ste odpocitali aj odpocitatelnu polozku na danovnika?
Má uplatnené napríklad stravne?
0 0
Načítať ďalšie