Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať jednostranný zápočet pohľadávok a záväzkov

Dostala som FA od odberateľa, ktorý pre mňa sprostredkoval predaj mojho tovaru. V zmluve sme sa dohodli o jednostrannom zápočte pohľ. a záväzkov. Nakoľko som začínajúca nemám v tom jasno....
Na FA : - tovar sa predal za 144,90
- za sprostredkovanie si berú 20% t.j. 26,09 s DPH
- na účet mi prišiel rozdiel 118,81
Možte mi poradiť ako to mám zaúčtovať? Účtujem v peň. denníku a som neplatca DPH.

Budem vďačná za každú radu
Naposledy upravil Richard : 07.12.12 at 21:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    fa je od zľavového portálu, ktorý mi sprostredkovali predaj drobneho tovaru a je na nej presne to čo som uviedla hore .. vlastne + ešte mi poslali jednu fa k tej a to kde je len samotne sprostredkovanie služby za tu cenu 26,09

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    teraz som si všimla že kde mám ten rozpis položiek (koľko mám za predaj, koľko je provízia a tak) že to zrejme nie je faktúra, nemá ani variabilný symbol, je označená len ako Finančné zúčtovanie akcie ... no ta druhá (len za sprostredkovanie 26,09 už má VS a je označená ako faktúra ... je to problém??? V zmluve ale stojí že ja Fa vystavujem na zákazníkov, tých, ktorý si daný tovar kúpili ... nemám softvér, účtujem ručne do PD

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    tak na účet mi prišlo 144,90 ... vydavok z účtu 26,09 ... a v knihe pohľ. a záväzkov píšem sumu 26,09 a ku dňu podľa zmluvy ... áno? .... asi tu vyzeram za debila ospravedlnujem sa ale je to pre mna niečo nove, v podstate je pre mňa skoro všetko nové Ďakujem za rady

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    ozaj ešte to som zabudla dopísať - FA pre odberateľov som teda yvstavila podľa tej sprostredkovateľskej faktúry dátum splatnosti, vtedy mi aj na účet prišlo inkaso id nich ... hádam to je dobre

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    myslela som to tak, že to mám zaúčtovať ako prírastok na účet v hodnote 144,90 a úbytok v hodnote 26,09 .... aby mi sedel zostatok na účte 118,81 čo mi v skutočnosti aj toľko poslali či nie?

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    ďakujem za vysvetlenie
    pridala som tu novú otázku (možno som to skor mohla hodiť sem, ale tam je to asi prehliadnejšie) neviete mi aj na tú poradiť? totiž ide o toto:
    že mám fa od CZK dodávateľa, prípad je ten istý, len je to všetko v českýck korunách, no na účet mi opäť prišiel rozdiel ale v €. akým kurzom mám sumu za sprostredkovanie prepočítať?

    Ružena521 je offline (nepripojený) Ružena521

    Ružena521
    1. Nahráš obe faktúry, čím ti vznikne pohľadávka a záväzok.
    2. Podľa § 14 ods. 7 Postupov sa účtuje: Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Zápočet zaúčtuješ vo výške 26,09 EUR; a v tejto sume znížiš pohľadávku a záväzok.
    3. zaúčtuješ príjem za tovar vo výške 118,81 EUR.

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    tak ak tomu dobre rozumiem stačí ked do peň. denníka zaúčtujem ako príjem na BÚ v hodnote 118,81, v knihe záväzkov aj v knihe pohľadávok sumu 26,09?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Zákon o účtovníctve zakazuje kompenzáciu, kedže máš písomne info z tejto faktúry, musíš ako predávajúca vystaviť faktúru za predaj tovaru v sume 144,90 (vyrovnáš pri BU ako POZD). Faktúru za sprostredkovanie zaeviduješ v sume 26,09 EUR (vyrovnáš pri BU ako VOZD).
    pri BU.mám na mysli tú sumu 118,81 - techńicky to urobíš tak,ako ti to umožňuje SW, to ti neporadím.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    presne - od nich si dostala faktúru za sprostredkovanie
    a finančné vyrovnanie je doklad o jednostrannom zápočte.
    Ty musíš vystaviť doklad na predaj tovaru.
    zaúčtovanie - ako som písala vyššie-príspevok 7.

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    aha už rozumiem,, a FA mám vystaviť dňom kedy mi prišlo inkaso na účet? alebo aký dátum je rozhodujúci? a teda nebude problem ked fa vystavim na sumu 144.90 ale na účet mi prišlo 118,81? potom mi nebude sediet výpis z účtu s tým, čo mám v PD ..
    Krisstina vlastne keď zaúčtujem z účtu -26,09 že som dala na sprostredkovateľa ...? tak ste to mysleli?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa minikomentára už rozumieš. Vid príspevok č.7.
    dátum by mal byť rovnaký ako na faktúre za sprostredkovanie.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Krisstina Pozri príspevok
    Dostala som FA od odberateľa, ..............
    Na FA : - tovar sa predal za 144,90
    - za sprostredkovanie si berú 20% t.j. 26,09 s DPH
    - na účet mi prišiel rozdiel 118,81
    ...................
    Krisstina Pozri príspevok
    tak na účet mi prišlo 144,90 ... vydavok z účtu 26,09 ... a v knihe pohľ. a záväzkov píšem sumu 26,09 a ku dňu podľa zmluvy ... áno? .... asi tu vyzeram za debila ospravedlnujem sa ale je to pre mna niečo nove, v podstate je pre mňa skoro všetko nové Ďakujem za rady
    ako tomu máme rozumieť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.