Zavrieť

Porady

Nástup na MD po PN....

Prosím vás o radu, momentálne som na PN od 16.3.2012, medzitým mi zamestnávateľ poslal výpoveď k 31.5.2012 a som tehotná.... v roku 2010 som odpracovala tieto mesiace na TPP september, október, november, december, v roku 2011 január, február, marec, apríl, máj, október, november, december, v roku 2012 január, február a do 15.3.2012. Od júla 2011 do marca 2012 som si platila ešte aj dobrovoľné nemocenské poistenie zo základu 500,00 €. Mám nárok na Materské ? Termín pôrodu je 19.2.2013. A ak áno, je pre mňa výhodnejšie ( finančne ) nastúpiť na MD v tomto roku 2012, alebo v roku 2013 ? Z akého základu sa mi bude MD počítať ? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bola o ozaj výpoveď? nebolo to ukončenie prac. pomeru na dobu určitú?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Chaoticky napísaný príspevok....
skús podrobnejšie...
zamestnanie trvá?
Dátum ukončenia DNP, ale mne to vychádza že z DNP nárok na materské mať nebudeš, ked ti skončilo v marci a rodiť ideš vo februári, tak si nebola v OL.

Ak si stále zamestnaná, tak k materskej z DNP sa dá dostať ale len minimálnej, ak zamestnaná už nie si, tak si v OL zo zamestnania alebo dokonca ani to už nie. Kedy si počala? Pred skončením PP alebo po skončení PP?

Napíš viac podrobností bez toho sa radiť nedá.
0 0
Zuzana121212 Zuzana121212

Zuzana121212 je offline (nepripojený) Zuzana121212

Prac. pomer bol so spol. Trenkwalder a keďže som bola PN, poslali mi domov ukončenie prac. pomeru k 31.5.2012, počala som v máji a zamestnávateľ to mal len ústne podané... Dátum ukončenia DNP bol 15.3.2012, ale za posledné 2 roky som bola viac ako 270 dní nemocensky poistená zo zamestnania. Prosím mám vôbec nárok na materské ? z DNP určite nie, to viem. Ďakujem za každú radu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzana121212 Pozri príspevok
Prac. pomer bol so spol. Trenkwalder a keďže som bola PN, poslali mi domov ukončenie prac. pomeru k 31.5.2012, počala som v máji a zamestnávateľ to mal len ústne podané... Dátum ukončenia DNP bol 15.3.2012, ale za posledné 2 roky som bola viac ako 270 dní nemocensky poistená zo zamestnania. Prosím mám vôbec nárok na materské ? z DNP určite nie, to viem. Ďakujem za každú radu.
Vypýtaj si od gynekologa potvrdenie odkedy si tehotná. Ak tehotenstvo začalo pred skončením prac.pomeru, vznikne ti nárok na materské z príjmu posledného zamestnávateľa. Výška materskej závisí od výšky príjmu za predch. kal.rok - od toho závisí termín nástupu na MD. Žiadosť o mater (daj si potvrdiť kopiu)
Ak máš splnenú aj podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch z DNP, vznikne ti nárok na materské aj z DNP za predpokladu, že sa pred nástupom na MD na 1-2 dni prihlásiš na celý balík poistenia. Materské z DNP bude z minima. Nezabudni uhradiť (v termíne splatnosti) pomernú časť poistenia a po skončení MD sa z poistenia odhlásiť.
Naposledy upravil veronikasad : 12.12.12 at 08:52
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

veronikasad Pozri príspevok
Vypýtaj si od gynekologa potvrdenie odkedy si tehotná. Ak tehotenstvo začalo pred skončením prac.pomeru, vznikne ti nárok na materské z príjmu posledného zamestnávateľa. Výška materskej závisí od výšky príjmu za predch. kal.rok - od toho závisí termín nástupu na MD. Žiadosť o mater (daj si potvrdiť kopiu)
Ak máš splnenú aj podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch z DNP, vznikne ti nárok na materské aj z DNP za predpokladu, že sa pred nástupom na MD na 1-2 dni prihlásiš na celý balík poistenia. Materské z DNP bude z minima. Nezabudni uhradiť (v termíne splatnosti) pomernú časť poistenia a po skončení MD sa z poistenia odhlásiť.
Veronika, ale jej bol ukončený pracovný pomer k 31 05 2012, tak jej plynie OL.....ak pred nástupom na MD vznikne nové dobrovoľné poistenie príde o OL.....alebo sa mýlim?
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mila123 Pozri príspevok
Veronika, ale jej bol ukončený pracovný pomer k 31 05 2012, tak jej plynie OL.....ak pred nástupom na MD vznikne nové dobrovoľné poistenie príde o OL.....alebo sa mýlim?
Nemýliš, opravím príspevok.
0 0
Zuzana121212 Zuzana121212

Zuzana121212 je offline (nepripojený) Zuzana121212

Deň nástupu na MD 8 týždňov pred termínom pôrodu je 25.12.2012 a 6 týždňov vychádza na 8.1.2013. Ak by ma gyn. vypísal na MD v decembri kedy by som sa mohla prihlásiť na DNP na 1-2 dni ? a kedy sa potom odhlásim z DNP, koľko by som musela platiť (myslím za koľko dní ) ? počas celej materskej, alebo len tie 1-2 dni ? ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzana121212 Pozri príspevok
Deň nástupu na MD 8 týždňov pred termínom pôrodu je 25.12.2012 a 6 týždňov vychádza na 8.1.2013. Ak by ma gyn. vypísal na MD v decembri kedy by som sa mohla prihlásiť na DNP na 1-2 dni ? a kedy sa potom odhlásim z DNP, koľko by som musela platiť (myslím za koľko dní ) ? počas celej materskej, alebo len tie 1-2 dni ? ďakujem.
Opravila som príspevok, nemôžeš sa prihlásiť na DNP, prišla by si o ochrannú dobu zo zamestnania.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika,
ale ak sa prihlási pred nástupom na MD z DNP tak príde o MD zo zamestnania, kedže tam jej vzniká ochranná lehota a novým poistením jej táto ochranná lehota zanikne. Pre ňu by bolo možno ideálne, zamestnať sa na pár dní tak 7 a počas toho zamestnania založiť DNP asi tak na 7 dní, aby mala nárok z oboch poistení na MD aj ked len z minima. To by mala bajočko materskú cca 470 eur.
Nevieme aký mala príjem zo zamestnania, u pôvodného zamestnávateľa.
0 0
Zuzana121212 Zuzana121212

Zuzana121212 je offline (nepripojený) Zuzana121212

Mila123 a veronikasad, prosím mám sa dať vypísať na MD 8 týždňov pred, alebo 6 týždňov ? budem tam mať aspoň nejakú šancu na materské ? alebo len rodičovský, ktorý je ale až po narodení ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzana121212 Pozri príspevok
Mila123 a veronikasad, prosím mám sa dať vypísať na MD 8 týždňov pred, alebo 6 týždňov ? budem tam mať aspoň nejakú šancu na materské ? alebo len rodičovský, ktorý je ale až po narodení ?
Aký príjem = hrubú mzdu si mala zo zamestnania v roku 2011 a 2012 (uveď priemerný mesačný)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti Pozri príspevok
Veronika,
ale ak sa prihlási pred nástupom na MD z DNP tak príde o MD zo zamestnania, kedže tam jej vzniká ochranná lehota a novým poistením jej táto ochranná lehota zanikne. Pre ňu by bolo možno ideálne, zamestnať sa na pár dní tak 7 a počas toho zamestnania založiť DNP asi tak na 7 dní, aby mala nárok z oboch poistení na MD aj ked len z minima. To by mala bajočko materskú cca 470 eur.
Nevieme aký mala príjem zo zamestnania, u pôvodného zamestnávateľa.
Zuzana121212 Pozri príspevok
Mila123 a veronikasad, prosím mám sa dať vypísať na MD 8 týždňov pred, alebo 6 týždňov ? budem tam mať aspoň nejakú šancu na materské ? alebo len rodičovský, ktorý je ale až po narodení ?
Zuzana asi si prehliadla môj príspevok, skús pouvažovať nad tým čo som napísala. A na MD z OL sa nastupuje presne 6 týždňov pred pôrodom, nemôžeš skôr ani neskôr.
3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zuzana121212 Pozri príspevok
Mila123 a veronikasad, prosím mám sa dať vypísať na MD 8 týždňov pred, alebo 6 týždňov ? budem tam mať aspoň nejakú šancu na materské ? alebo len rodičovský, ktorý je ale až po narodení ?
pokiaľ viem v OL sa dá vypísať na MD iba 6 týždňov pred MD
0 0
Zuzana121212 Zuzana121212

Zuzana121212 je offline (nepripojený) Zuzana121212

príjem u zamestnávateľa bol v priemere 420,00 e v čistom na mesiac.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zuzana121212 Pozri príspevok
príjem u zamestnávateľa bol v priemere 420,00 e v čistom na mesiac.
A v hrubom? Hrubá mzda je dôležitá, z tej sa vyrátava nárok na materskú. Z čistej nevypočítame nič.
0 0
Zuzana121212 Zuzana121212

Zuzana121212 je offline (nepripojený) Zuzana121212

pozriem to podľa pásiek. a napíšem
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Mna zaujima tiez, ze ako je mozne ze zamestnavatel dal vypoved tehotnej zene pocas PN? Mozno by sa dala tato vypoved napadnut a tym padom by zamestnanie trvalo, dalo by sa na 1 den poistit z DNP a materska by sa ratala zo suctu, spravne?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majovrabel Pozri príspevok
Mna zaujima tiez, ze ako je mozne ze zamestnavatel dal vypoved tehotnej zene pocas PN? Mozno by sa dala tato vypoved napadnut a tym padom by zamestnanie trvalo, dalo by sa na 1 den poistit z DNP a materska by sa ratala zo suctu, spravne?
zrejme neide o výpoveď, ale skončenie prac.pomeru na dobu určitú.
http://www.porada.sk/t205715-nastup-...ml#post2201758
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Zuzana, co presne poslal zamestnavatel, ked ukoncoval pracovny pomer?
0 0
Zuzana121212 Zuzana121212

Zuzana121212 je offline (nepripojený) Zuzana121212

Bola som aj na Inšpektoráte práce riešiť to, je to spol. Trenkwalder a vraj aj keby som spor vyhrala, trvalo by to možno aj roky. Na pracovisku sme boli traja PN z toho dve tehotné a všetkým nám poslali ukončenie PP, vraj pre neplnenie plánov.
0 0
Načítať ďalšie