Zavrieť

Porady

Poistka, danovo uznatelna?

Klient pracuje vo vyskach a ma urazovu poistky pre pripad urazu(smrt,dozitie je v tomm)....je mozne nieco z toho uznat do danovych vydavkov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no asi si aj sam odpoviem nie je to definovane v paragrafe 21 ods 1 pisme i) tak dik

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Aby si nebol tak celkom sám. Podľa mňa nie, a to aj z toho dôvodu, že prípadné plnenie by bolo plnením pre zamestnanca. Iné je profesné poistenie pracoviska - výkon povolania SZČO, to by som uznala.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ved prave on je zivnostnik...ale v danom paragrafe je to jasne napisane...a poistovna to neuzavrie so zivnostnikom ale so sukromnou osobou

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    i
    Vladimír Ozimý
    no asi si aj sam odpoviem nie je to definovane v paragrafe 21 ods 1 pisme i) tak dik
    Nie je to daňovo uznané.

    Pasta je offline (nepripojený) Pasta

    Pasta
    Ahoj.
    Mám otázku: ak konateľ a zároveň spoločník s.r.o. uzavrie poistku na poistenie profesnej zodpovednosti môžem to dať do daňovo uznaných nákladov spoločnosti alebo nie? Díky za odpoveď.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Ak sa poistenie týka priamo rizík, ktoré sú spojené s podnikateľskou činnosťou, poistné na toto poistenie môžeš zahrnúť do daňových nákladov za predpokladu splnenia podmienky preukaznosti a zaevidovania.

    Pasta je offline (nepripojený) Pasta

    Pasta
    Nemám zmluvu,mám len mesačný predpis poistného z poisťovne, ale pravdepodobne sa to bude týkať zodpovednosti za vedenei reštaurácie. Takže potrebujem mať založenú zmluvu ako doklad?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Pasta
    Ahoj.
    Mám otázku: ak konateľ a zároveň spoločník s.r.o. uzavrie poistku na poistenie profesnej zodpovednosti môžem to dať do daňovo uznaných nákladov spoločnosti alebo nie? Díky za odpoveď.
    Daňovo uznanými výdavkami podľa § 19 ZDP sú výdavky súvisiace s podnikateľskými aktivitami daňového subjektu. Kto je daňový subjekt? Spoločnosť. Čo si spoločnosť poistila? Nič.
    Danila
    Ak sa poistenie týka priamo rizík, ktoré sú spojené s podnikateľskou činnosťou, poistné na toto poistenie môžeš zahrnúť do daňových nákladov za predpokladu splnenia podmienky preukaznosti a zaevidovania.
    Poistenie konateľa, spoločníka ... ťažko posúdiť o aký typ poistky sa jedná, a či sa náhodou nejedná o iné poistenie osoby napr. v súvislosti s pracovnou činnosťou (nestretla som sa zatiaľ s osobitosťami týkajúcimi sa napr. poistenia spoločníka ... ani so škodou spôsobenou osobou spoločníka pri výkone jeho práv majiteľa podielov) ... v každom prípade je však poistením osoby a nie firmy. Je poistením rizík, ktoré by súviseli s výkonom činnosti osoby a nie s výkonom činnosti firmy. Akákoľvek úhrada, by bola vlastne náhrada ... a tu je potrebné hľadať dôvody a zdroje jej prípadného financovania, dodatočného zdanenia daňou z príjmu zo závislej činnosti, či daňového uznania ...

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Jana Acsová
    Daňovo uznanými výdavkami podľa § 19 ZDP sú výdavky súvisiace s podnikateľskými aktivitami daňového subjektu. Kto je daňový subjekt? Spoločnosť. Čo si spoločnosť poistila? Nič.
    Poistenie konateľa, spoločníka ... ťažko posúdiť o aký typ poistky sa jedná, a či sa náhodou nejedná o iné poistenie osoby napr. v súvislosti s pracovnou činnosťou (nestretla som sa zatiaľ s osobitosťami týkajúcimi sa napr. poistenia spoločníka ... ani so škodou spôsobenou osobou spoločníka pri výkone jeho práv majiteľa podielov) ... v každom prípade je však poistením osoby a nie firmy. Je poistením rizík, ktoré by súviseli s výkonom činnosti osoby a nie s výkonom činnosti firmy. Akákoľvek úhrada, by bola vlastne náhrada ... a tu je potrebné hľadať dôvody a zdroje jej prípadného financovania, dodatočného zdanenia daňou z príjmu zo závislej činnosti, či daňového uznania ...
    Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním môže mať zmluvný / dobrovoľný/, alebo povinný charakter. Každý podnikateľ môže svojou činnosťou spôsobiť z rôznych dôvodov stratu svojmu zákazníkovi. V praxi je veľa druhov podnikateľských činností, pri ktorých je podmienkou výkonu činnosti aj podmienka poistenia činnosti podnikateľa. / reštaurátor, patentový zástupca, atď.../Ustanovenie § 2 písm. i zákona o dani z príjmov zakotvuje generálnu klauzulu na uznanie daňových výdavkov - nákladov na poistenie. Takýto výdavok daňovníka zabezpečuje príjem daňovníka pre prípad vzniku n e p r e d v í d a n e j náhodnej udalosti. Pretože uzavretie zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu je závislé na vôli podnikateľa, teda konateľa, vrátane spoločníka, súvisí s jeho podnikateľskou činnosťou / neslúži osobnej potrebe podnikateľa-
    životné poistenie, poistenie rod.domu a pod./ je zmluva o poistení koncipovaná v súlade s potrebami aj právnickej osoby ako takej. V tom prípade nevidím prekážky uplatnenia poistného do daňových výdavkov napriek tomu, že pravdepodobne podľa predmetu činnosti podnikania ide o dobrovoľné poistenie zo strany podnikateľa. Vždy doporučujem riešiť takéto prípady so správcom dane, ktorý jednoznačne prezentuje svoje stanovisko k zadanej problematike a dá sa tak predchádzať prípadný neskorším pochybnostiam.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Akékoľvek odpovede na otázku zadávateľa je potrebné chápať v tej súvislosti, že poistenou osobou je: konateľ, spoločník alebo radový zamestnanec firmy (nie je zatiaľ zodpovedaná otázka o aké poistenie sa jedná).
    Jana Acsová
    Akákoľvek úhrada, by bola vlastne náhrada ... a tu je potrebné hľadať dôvody a zdroje jej prípadného financovania, dodatočného zdanenia daňou z príjmu zo závislej činnosti, či daňového uznania ...
    Týmto je potrebné zadávateľa otázky upozorniť na fakt, že musí zvážiť naznačené okolnosti a otázku zdanenia riešiť až následne.

    Predpokladajme, že poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi uzatvorí osoba, ktorá nie je súčasne spoločníkom, ani konateľom a pritom sa bude jednať o ten istý druh poistenia.

    Otázka zadavateľa znela, či si môže spoločnosť uznať tento druh výdavku inej osoby.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 19.08.06 at 12:53 Dôvod: Doplnenie poslednej vety.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Jana Acsová
    Akékoľvek odpovede na otázku zadávateľa je potrebné chápať v tej súvislosti, že poistenou osobou je: konateľ, spoločník alebo radový zamestnanec firmy (nie je zatiaľ zodpovedaná otázka o aké poistenie sa jedná).

    Týmto je potrebné zadávateľa otázky upozorniť na fakt, že musí zvážiť naznačené okolnosti a otázku zdanenia riešiť až následne.

    Predpokladajme, že poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi uzatvorí osoba, ktorá nie je súčasne spoločníkom, ani konateľom a pritom sa bude jednať o ten istý druh poistenia.

    Otázka zadavateľa znela, či si môže spoločnosť uznať tento druh výdavku inej osoby.
    Ja zo zadania otázky neviem jednoznačne, či konateľ a štatutár uzatvoril poistenie súvisiace so spoločnosťou, alebo ako iná osoba. Ja takúto skutočnosť nepredpokladám. Pokiaľ nemáme pred očami poistnú zmluvu, je všetko len o diskusii a názoroch. Jednoznačný záver k podobným zadaniam bez predmetných dokladov nie je možný. Preto sme doteraz pracovali hypoteticky.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Danila
    Pokiaľ nemáme pred očami poistnú zmluvu, je všetko len o diskusii a názoroch. Jednoznačný záver k podobným zadaniam bez predmetných dokladov nie je možný. Preto sme doteraz pracovali hypoteticky.
    Plne s Vami súhlasím. Preto som reagovala na príspevok č. 7, ktorý sa mi hypotetický nejavil:
    Danila
    Ak sa poistenie týka priamo rizík, ktoré sú spojené s podnikateľskou činnosťou, poistné na toto poistenie môžeš zahrnúť do daňových nákladov za predpokladu splnenia podmienky preukaznosti a zaevidovania.
    ... a citovala som ho v príspevku č. 9 a v súvislostiach, ktoré som načrtla a ktoré sa zatiaľ neriešili.

    Súhlasím, že je to v rovine diskusie, preto je dobré, keď sa názory rozoberú z viacerých pohľadov. Trebárs aj z Vášho a trebárs aj z môjho ... a môže sa samozrejme pridať aj názor ďalší.

    Pasta je offline (nepripojený) Pasta

    Pasta
    Ďakujem všetkým za príspevky k mojej otázke (príspevok č. 6), bohužiaľ nemôžem nič upresniť, lebo konateľ-spoločník je na dovolenke a zmluvu má on. Keď budem mať zmluvu o uzavretej poistke tak doplním údaje.

    schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

    schreiterka
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    no asi si aj sam odpoviem nie je to definovane v paragrafe 21 ods 1 pisme i) tak dik
    mozme sa opytat o akom zakone ste hovorili v tejto suvislosti?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zákon o dani z príjmov § 21 ods.1
    i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka, a majetku blízkych osôb daňovníka; toto ustanovenie sa nepoužije na výdavky (náklady) podľa § 19 ods. 2 písm. e), a p)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.