Zavrieť

Porady

zmeny v peňažnom denniku JU

nová legislatíva - v učtovaní v peňažnom denníku od 1.1.2013 sa menia niektoré kolonky. Je potrebné zakúpiť si nový program, alebo môžem používať tohtoročný?
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Záleží od toho, aký máš sw ... ale stĺpce by si mal v r. 2013 mať s novými nadpismi.
2 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tak neviem aký máš program, ale môj to bude mať od januára po novom....
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mig mig Pozri príspevok
nová legislatíva - v učtovaní v peňažnom denníku od 1.1.2013 sa menia niektoré kolonky. Je potrebné zakúpiť si nový program, alebo môžem používať tohtoročný?
Skús, či tvoj SW neumožňuje premenovať stĺpce.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
dievčence...a v čom je zmena...napr.: ...prípadne prosím link na informácie...
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Materiál a Tovar stĺpce sa zlučujú do jedného - Zásoby , zrušila sa Prevádzková réžia a budú dva stĺpce - Služby a Ostatné.
13 0
Rasťo74 Rasťo74

Rasťo74 je offline (nepripojený) Rasťo74

Zdravím Vás. Ked sa Vás môžem spýtať prevádzková réžia sa v MRP členila na viacej analytických účtov tie zostanú alebo budú Služby a ostatné a tie sa budú členiť dalej. Zmena bude len v tom, že sa nahradí Prevádzková réžia - služb. a ostat. ??
Ja mám upgrade programu tak to spravia určite v MRP.
Dík
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Inak tu je článok ....

V januári 2013 začínajú platiť viaceré zmeny v daňových a účtovných zákonoch, ktoré ovplyvnia vedenie účtovníctva. V tomto článku popíšeme hlavné legislatívne zmeny a ich dopad na účtovný softvér.

Keďže sa mení spôsob účtovania a do platnosti vstupujú nové povinnosti pre DPH, doporučujeme používateľom ekonomických programov ich aktualizáciu. Výrobcovia softvéru by mali tieto zmeny do programov zapracovať tak, aby boli k dispozícii od 1. 1. 2013.

Zmeny v legislatíve ovplyvnia aj účtovné softvéry

Rozsiahlou legislatívnou zmenou je

Zmena účtovania výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov

S účinnosťou od 1.1.2013 dochádza v Peňažnom denníku k úprave štruktúry výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. ( §4 ods.6 písm. e), § 4 ods. 9 opatrenia MF SR č. MF/26567/2011-74). Ostatné časti Peňažného denníka ostávajú bez zmeny.

V peňažnom denníku sa výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov upravujú nasledovne:
a) zásoby,
b) služby,
c) mzdy,
d) poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
e) tvorba sociálneho fondu,
f) ostatné výdavky.

Dopad na softvér:
Od 1.1.2013 sa teda budú podľa novej legislatívy výdavky v peňažnom denníku účtovať do nových stĺpcov. Doterajšie stĺpce peňažného denníka "Materiál" a "Tovar" sa zlúčili do jedného stĺpca "Zásoby", zrušil sa stĺpec "Prevádzková réžia" a zaviedli sa dva nové stĺpce "Služby" a "Ostatné". Keďže ide o zásadné zmeny, ktoré sa týkajú veľkej časti živnostníkov a podnikateľov, odporúčame aktualizáciu programu pre vedenie jednoduchého účtovníctva.

6 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/t180078-p10-zhr...ml#post1980480
http://www.porada.sk/t180078-p10-zhr...ml#post1980506
0 0
dafy dafy

dafy je offline (nepripojený) dafy

Llívia Pozri príspevok
Skús, či tvoj SW neumožňuje premenovať stĺpce.
to nestačí, treba upraviť vnútorné účtovacie vzťahy. Alfa+ už ohlásila zmeny od 1.1. je nová verzia a toto je tam riešené. Takéto veci musí riešiť výrobca softu na systémovej úrovni. Za čo platím upgrade...
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Mám zakúpený upgrade, a zmeny v zákone si treba tak či tak každý rok naštudovať, ale už pomaly každý mesiac ....
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Keby Kros neupozornil na to, že to v Alfe mení..ani by som to v tých zmenách nepostrehla....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
DanielaSĽ Pozri príspevok
Keby Kros neupozornil na to, že to v Alfe mení..ani by som to v tých zmenách nepostrehla....
Písal som o tom tu
http://www.porada.sk/t205443-ako-zau...ml#post2198245

Aktualizácia právnych predpisov na porade pokrivkáva.

Postupy účtovania jednoduché účtovníctvo od 1.1.2012
17.12.06 00:26
​PREBIEHA AKTUALIZÁCIA

Postupy účtovania JU


Naposledy upravil marjankaj : 21.12.12 at 09:02
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja viem, že na Vianoce by sa nemalo pracovať, aj tak mi nedá:

ustanovuje, že zásobami sa rozumie nielen materiál a tovar, ale aj ďalšie druhy krátkodobého majetku, ustanovenie sa upravuje aj s prihliadnutím na to, že v podnikateľskej praxi sa často stáva, že fyzická osoba alebo podnikateľ, ak nevie zaradiť výdavok, ktorý vynaložil na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaradí ho do prevádzkovej réžie; - od r. 2013 nemáme "prevádzkovú réžiu", tak neviem, kam zaradím to, čo neviem zaradiť nikam, pretože
ustanovuje, že do položky služby patria výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb od iných subjektov, napr. úhrady za telefón, bankové poplatky, poštovné, nájomné, opravy a udržovanie hmotného majetku, výdavky na školenie, odborné semináre a pod.; v položke ostatné výdavky sa uvádzajú prevažne výdavky nepeňažnej povahy, napr. odpisy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, kurzové rozdiely, tvorba daňovo uznaných rezerv, zostatková cena predaného dlhodobého hmotného majetku, nehmotný majetok, ktorý sa účtovná jednotka rozhodla neúčtovať ako dlhodobý a pod., ako aj ďalšie výdavky, pre ktoré nie je náplň v ostatných stĺpcoch prehľadu;
kam zaradiť napr. daň z MV - rozhodne nejde o službu ale ani o výdavok nepeňažnej povahy, detto daň z nehnuteľností, nákup kolkov, komunálny odpad, úroky z úverov, finančné poplatky v banke a pod. ... asi to pojmem ako výdavky "pre ktoré nie je náplň v ostatných stĺpcoch prehľadu"
7 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
3. V § 4 ods. 6 písm. e) prvý až šiesty bod znejú:
1. zásoby,
2. služby,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky 5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. tvorbu sociálneho fondu,
6. ostatné výdavky.


4. V § 4 odsek 9 znie:
„(9) Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomne, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu 4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.“.

http://www.epredpisy.sk/images/stori...2011/562nn.pdf
5 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

dafy Pozri príspevok
to nestačí, treba upraviť vnútorné účtovacie vzťahy. Alfa+ už ohlásila zmeny od 1.1. je nová verzia a toto je tam riešené. Takéto veci musí riešiť výrobca softu na systémovej úrovni. Za čo platím upgrade...
Dobrý deň,
aké máte skúsenosti s Money S3?
Dnes som si založil nový účtovný rok 2013 a stále tam mám staré predkontácie a starý peňažný denník. Podľa odporúčaného postupu zverejneného na stránke Money som zaškrtol políčko "Použiť zoznamy minulého roku" a v tom bude asi ten problém.
Najhoršie je, že to neviem nijako vrátiť späť, ani opraviť, ani vymazať rok 2013 a otvoriť ho nanovo.

Nie je to prvýkrát, čo ma Money sklamalo. Nikde žiadna zmienka, žiadne upozornenie pre účtujúcich v sústave JÚ. Aká je vaša skúsenosť? Potrebujem vystavovať faktúry v novom účtovnom období a toto ma brzdí. Vďaka.
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Takže nakoniec som obnovil dáta zo zálohy, čím som dosiahol stav zo včerajšieho dňa, keď som rok 2013 ešte nemal založený. Takže môžem začať odznova. A čo sa deje? Keď zaškrtnem políčko "Použiť pripravené zoznamy", vyhodí mi túto správu:"Pripravené zoznamy pre rok 2013 neexistujú. Ak budete pokračovať, budú účtová osnova, predkontácie, číselné rady a ďalšie zoznamy prázdne."

Znamená to, že Money S3 nie je pripravený na zmeny v roku 2013?

Podotýkam, že mám aktuálnu verziu a mám aj zaplatené aktualizácie na rok 2013.
0 0
nelly0 nelly0

nelly0 je offline (nepripojený) nelly0

Kam teraz zaradiť napr. nákup PHM, nákup kancelárskych potrieb či havarijné poistenie?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nelly0 Pozri príspevok
Kam teraz zaradiť napr. nákup PHM, nákup kancelárskych potrieb či havarijné poistenie?
PHM a kancelárske potreby doteraz boli materiál a od 1.1.2013 sú to zásoby
Havarijné poistenie boli réžia, teraz to asi bude ostatné.
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

marjankaj Pozri príspevok
PHM a kancelárske potreby doteraz boli materiál a od 1.1.2013 sú to zásoby
Havarijné poistenie boli réžia, teraz to asi bude ostatné.
HP a PZP by aj mna zaujimali... ci je to chapane ako poistovacie sluzby alebo ako vydavok ostatne..
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Sarlotka Pozri príspevok
HP a PZP by aj mna zaujimali... ci je to chapane ako poistovacie sluzby alebo ako vydavok ostatne..
No ja by som skúsil analogicky podľa PU.
Tam sú služby triedy 51
A postné je účet 568, teda to by som dal medzi ostatné.
PPU

§70
(7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.
Je tam istá benevolencia. Viď príspevok č.15(červené).
Teda ak sa neuvedú medzi služby, tak sa zaradia medzi ostatné. Nie je výslovne uvedené, že musia byť zaradené medzi služby.
Naposledy upravil marjankaj : 13.01.13 at 23:24
2 0
Načítať ďalšie