Zavrieť

Porady

Nákladné auto a kniha jázd

andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Prosím poraďte nám ako viesť knihu jázd keď ide o AVIU čo máme v súkromnom vlastníctve ale využívame na podnikanie.Cestnú daň máme zaplatenú.Viem,že u osobních autách je koeficient 6,20 je to aj u nákl.autách.Za každú poradu vopred ďakujem.
Naposledy upravil andi : 28.03.06 at 15:58
Usporiadat
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Musím viest knihu jázd, alebo stačí zaučtovať náklady na PHM? Prosím poradťe účtujem v JÚ.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zákon o DP rieši náhrady za osobné MV :
§19
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou ............... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

výdavky na nákladné vozidlo treba preukázať, o.i. aj knihou jázd.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Doplním, pri nákladných MV je to tzv. "stazka", sú na to dostať tlačivá vo formáte A4.
Až teraz som si uvedomila, že som vážne nikde nevidela náhrady pri používaní vlastného nákladného MV?!
0 0
eav77 eav77

eav77 je offline (nepripojený) eav77

Ja by som snad este upozornila na § 121/2004 o dobe a case odpocinku MV s celkovou hmotnostou nad 3,5t. Musi byt tachograf a podla toho musia byt aj stazky (pokial sa auto vyuziva na podnikatelske ucely).
Vydavky na naftu sa preukazuju DU knihou jazd (km/spotreba/litre).
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Lida
zákon o DP rieši náhrady za osobné MV :
§19
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou ............... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

výdavky na nákladné vozidlo treba preukázať, o.i. aj knihou jázd.
Zákon nemôže, resp. nemal by byť dvojzmyselný (na rozdiel od našich rečí. Niekedy ). Podľa mňa na iné ako osobné vozidlo sa sadzba náhrad nevzťahuje. Tj. žiadny traktor, AVIA, motorka - nič len OA.
Ako paralelu by som uviedol: DPH nemôžem odpísať na OA, ale motorku ... a.i. ... áno.
AVIA, ako nákladný automobil, proste podľa mňa nemá určenú sadzbu náhrad. Možno si to vysvetľujem moc prísne ?!
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pred časom som našla k problematike náhrady u nákl. vozidiel iba:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=155263&postcount=10
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

STRELEC
Zákon nemôže, resp. nemal by byť dvojzmyselný (na rozdiel od našich rečí. Niekedy ). Podľa mňa na iné ako osobné vozidlo sa sadzba náhrad nevzťahuje. Tj. žiadny traktor, AVIA, motorka - nič len OA.
Ako paralelu by som uviedol: DPH nemôžem odpísať na OA, ale motorku ... a.i. ... áno.
AVIA, ako nákladný automobil, proste podľa mňa nemá určenú sadzbu náhrad. Možno si to vysvetľujem moc prísne ?!
Súhlasím so Strelcom a okrem toho treba brať ohľad na skutočnosť, že tieto jazdy vykonáva daňovník "v súvislosti s činnosťou", na ktorú má pravdepodobne živn. oprávnenie, t.j. vykonáva tieto cesty za účelom dosahovania zisku, t.z. že nejde o jeho pracovné cesty, ale o poskytovanie jeho služieb. Zákon o DzP dovoľuje uplatňovať sadzbu zákl. náhrady iba v prípade, že sa jedná o pracovnú cestu (preprava tovaru Aviou sa určite nedá charakterizovať ako pracovná cesta daňovníka), a to je podstatný rozdiel.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Ďakujem Vám za porady,keď som dobre pochopila do nákladov môžem dať len sumu km x spotreba x cena nafty.
0 0
nano nano

nano je offline (nepripojený) nano

Neviem aký máš dôvod,že tu AVIU nemáš v podnikaní,ale chceš na nej podnikať.Je dosť zvláštne,ak niekto vlastní nákladné vozidlo len tak na súkromné účely,hoci viem že napr. pri stavbe a pod. sa to vyplatí.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

A ako by som to mohla dať do podnikania za akú cenu a ako to účtovať? Podľa mňa by to mala do HIM,však?
Naposledy upravil andi : 04.03.06 at 12:21
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

andi
A ako by som to mohla dať do podnikania za akú cenu a ako to účtovať? podľa mňa by to mala do HIM,však? Auto je vo vlastníctve otca.
Môžeš to riešiť aj formou nájomnej zmluvy.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Ako môžem zaradiť auto do podnikania? Zaradím do HIM ,ale za akú cenu? Nie sme platcami DPH. Dá sa to riešiť aj dozadu napr.ku dnu 1.2.2005, keďže majitelom je sukromník? Dúfam že ste ma pochopili a poradíte nám.:p
Naposledy upravil andi : 12.03.06 at 18:25
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Prosím Vás nevie mi nik poradiť???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
andi
Ako môžem zaradiť auto do podnikania? Zaradím do HIM ,ale za akú cenu? Nie sme platcami DPH. Dá sa to riešiť aj dozadu napr.ku dnu 1.2.2005, keďže majitelom je sukromník? Dúfam že ste ma pochopili a poradíte nám.:p
pre rok 2005 to rieš nájomnou zmluvou. Príjem otec bude musieť zdaniť, ale zároveň akto nie je staré auto môže odpočítať odpisy. Urobí to ako občan.
A v roku 2006 ti ho môže predať, príjem z predaja otec nezdaňuje a ty si celú hodnotu v odpisoch dáš do nákladov počas 4 rokov.
Takto narýchlo sa mi to zdá ako najlepšie riešenie.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

andi
Ako môžem zaradiť auto do podnikania? Zaradím do HIM ,ale za akú cenu? Nie sme platcami DPH. Dá sa to riešiť aj dozadu napr.ku dnu 1.2.2005, keďže majitelom je sukromník? Dúfam že ste ma pochopili a poradíte nám.:p
Záleží, ako staré to vozidlo je. V prípade, že je staršie, zaradíš ho s nulovou hodnotou, neuplatníš síce už odpisy (nie je z čoho), ale aspoň dostaneš do výdavkov všetky náklady na opravy a údržbu vozidla, PHM, zákonné poistenie a ostatné výdavky, súvisiace s prevádzkou tohto vozidla.
V prípade, že je to vozidlo nie staršie ako 3 roky, tak si vypočítaš zostatkovú hodnotu, akú by malo k 1.1.2005, ak by si ho bola bývala odpisovala a v takejto zostatk. cene ho môžeš zaradiť na kartu DM a pokračovať v odpisovaní ďalej.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
petovsan
Záleží, ako staré to vozidlo je. V prípade, že je staršie, zaradíš ho s nulovou hodnotou, neuplatníš síce už odpisy (nie je z čoho), ale aspoň dostaneš do výdavkov všetky náklady na opravy a údržbu vozidla, PHM, zákonné poistenie a ostatné výdavky, súvisiace s prevádzkou tohto vozidla.
V prípade, že je to vozidlo nie staršie ako 3 roky, tak si vypočítaš zostatkovú hodnotu, akú by malo k 1.1.2005, ak by si ho bola bývala odpisovala a v takejto zostatk. cene ho môžeš zaradiť na kartu DM a pokračovať v odpisovaní ďalej.
opravujem - na kartu treba uviesť pôvodnu OC, odpísať podľa platných znení ZDP v jednotlivých rokov a pre rok 2005 uplatniť platný odpis.
Z citovanej odpovede vyplýva (aspoň mne) zaradenie v zostakovej cene, čo by nebolo správne.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

V prípade, že je to vozidlo nie staršie ako 3 roky, tak si vypočítaš zostatkovú hodnotu, akú by malo k 1.1.2005, ak by si ho bola bývala odpisovala a v takejto zostatk. cene ho môžeš zaradiť na kartu DM a pokračovať v odpisovaní ďalej.

Nie, bolo myslené zaradenie v ZC tej, ktorá zostane po fiktívnom odpísaní v tých predchádzajúcich rokoch. Sorry, možno som to napísala komplikovanejšie ako som chcela, ďakujem za preklad.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Čo môžem dať ešte do nákladov? Povinné poistné,dialničné známky, parkovanie, poistné atď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andi
Čo môžem dať ešte do nákladov? Povinné poistné,dialničné známky, parkovanie, poistné atď.
Kedže nie je v majetku, tieto náklady nemôžu byť daňovo uznané.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

A keď dialničné nálepky boli zakúpené na dosiahnutie príjmov(aby sme vedeli čím rýchlejšie dodať prevážaný materiál).A poistné od nás požiadal firma ktorej sme fakturovali a je to poistka na prevážaný tovar.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať