Zavrieť

Porady

SZCO a odvody

Dobry den.

Som zivnostnik teda SZCO od 01.04.2004 ako murar. Svoje povinnosti a platby som vzdy platil nacas a pravidelne. Od 30.01.2005 som bol PN az do 31.aug.2005. Od 1.sept.2005 som nastupil do roboty a vsetko zas bolo v poriadku..
Odvody do fondov som teda zacal platit zas. Od 2.jan.2006 do 1.feb.2006 znova PN

Dna 26.jan.2006 som dostal dopis od soc.poistovni ze sa mam urychlene k nim dostavit. Tak som tam isiel a tam mi bolo povedane,nakolko som v roku 2004 mal prijem vecsi jako 78 000sk (102 000) tak od 01.Jula 2005 mi vznika povinnost sa prehlasit z dobrovolneho nemocenskeho a dochodkoveho poistenia do povinneho nemocenskeho a dochodkoveho poistenia.

1.V dove kde mi vznikla tato povinnost som ale bom na PN-ke
2.Nedostal som ziadne vyrozumenie od soc.poistovni aby som tak ucinil.

Ja som o tom vobec nevedel. Viem ze neznalost zákona neospravedlnuje,ale chodil som tam platit nadalej svoje dobrovolne odvody kazdy mesiac a poslednu splatku za december som platil prave v den kde som zostal znovu PN t.zn. 2.01.2006 a ani vtedy mi nic nepovedali.

Dnes t.j. 27.02.2006 som dostal oznamenie od SP ze mam dlzobu vocu SP v sume 15 484 sk za obdobie:

07/2005 - 09/2005 2 115 sk mesacne
10/2005 - 12/2005 2 288 sk mesacne
01/2006 2 155 sk

Tak tomu nerozumiem ved v mesiacoch 07,08/2005 som bol PN 09,10,11,12 som zaplatil sice ako dobrovolne poistena osoba ale ved to islo do tej istej poistovni nie? a nakoniec v mesiaci Januar 2006 som bol tiez PN..

Dakujem ze ste to vydrzali a precitali ste to az do konca.Prosim poradte co by sa s tym dalo spravit.

Este raz vdaka a prajem prijemny den...

Botos Jozef NZ
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Musíš sa spätne prihlásiť do soc.poisťovne za povinného platiteľa od 01.07.2005 a požiadaj aby Ti tie peniaze ktoré si zaplatil preúčtovali na nový variabilný symbol. Ale pozor - nemocenské poistenie si budeš musieť doplatiť lebo to sa nedá preúčtovať. Okrem iného soc. poisťovňa nikoho nevyzýva aby sa prihlásil za platiteľa, je to Tvojou povinnosťou.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    No nepoteším ťa, žiadne preúčtovanie. Ak si sa prihlásil ako DPO tak tento poistný vzťah ti trvá až pokiaľ sa neodhlásiš. Medzitým ti vznikla povinnosť platiť ako SZČO - čiže "bežali" ti dva poistné vzťahy. A tým ti vznikol nedoplatok.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Erika, mne to u jedného klienta preúčtovali okrem nemocenského poistenia.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    mysimis
    Erika, mne to u jedného klienta preúčtovali okrem nemocenského poistenia.
    To si mala šťastie. Ale "normálne" to urobiť nemohli. Jedine spätne nahrať odhlášku z DPO. Možno je to o prístupe.

    bandi01 je offline (nepripojený) bandi01

    bandi01
    Vdaka za rychle odpovede. No ja nemam nic proti tomu,ze to musim zaplatit. Je to moja chyba ze som o tom nevedel. Len neviem preco musim platit aj za mesiace ked som bol PN...Zdravotmu som platil aj pocas marodky 910 sk/mesiac...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.