Zavrieť

Porady

uzná sa ako výdavok platba z cudzieho účtu?

Priateľovi som dal firemné peniaze, aby zaplatil nájomné na celý rok vložením na účet uvedený v nájomnej zmluve. On to však previedol zo svojho osobného účtu. Ide o zriaďovacie výdavky, keď som ešte nemal firemný účet. Číslo účtu i suma sedí podľa nájomnej zmluvy - iba, že nájomné zaplatil v podstate iný subjekt. Je to suma takmer 4 tisíc € - dá sa to nejako urobiť, aby mi to daňováci uznali?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

a_je_to
peter501 Pozri príspevok
Priateľovi som dal firemné peniaze, aby zaplatil nájomné na celý rok vložením na účet uvedený v nájomnej zmluve. On to však previedol zo svojho osobného účtu. Ide o zriaďovacie výdavky, keď som ešte nemal firemný účet. Číslo účtu i suma sedí podľa nájomnej zmluvy - iba, že nájomné zaplatil v podstate iný subjekt. Je to suma takmer 4 tisíc € - dá sa to nejako urobiť, aby mi to daňováci uznali?
Dá sa to ošetriť. Urob s priateľom zmluvu o pôžičke, podľa ktorej uhradí nájomné podľa zmluvy zo svojho účtu na účet prenajímateľa a ty mu ju do určitého termínu splatíš. Zmluva nadobúda účinnosť dňom zaplatenia nájomného na účet prenajímateľa. Súčasťou zmluvy je dodanie fotokópie bežného účtu s vyznačením úhrady. Zapíš nájomnú zmluvu dátumom podpisu zmluvy ako svoj záväzok do knihy záväzkov a vyrovnaj dátumom, kedy ju priateľ zaplatil zo svojho účtu. Zároveň zapíš do knihy záväzkov, ako svoj ďalší záväzok vznik pôžičky a vyrovnaj ho dňom kedy ti podpíše prevzatie sumy, ako pokladničného výdavku o vrátení pôžičky. Pokladničný výdavok na splátku tejto pôžičky zaúčtuješ ako zaplatenie nájomného do daňových výdavkov. Toto musí daňová kontrola uznať za preukázateľný daňový výdavok.

Centrum je offline (nepripojený) Centrum

Dôchodkyňa, pracovne stále aktívna. Pred nástupom na dôchodok v rôznych ekonomických funkciách, vedúca ek.odboru, fin. riad., ekonom ...viac Centrum
T
Riešiť sa to dá ako výdavok z pokladne ( samozrejme najskôr v pokladni hotovosť musí byť ). K výdavkovému bločku (s textom " zaplatené nájomné vopred za ......)je vhodné priložiť kópiu BV ( s prekrytím nepodstatných údajov ) z ktorého bola realizovaná platba, prípadne príkaz na úhradu orazený bankou apod. Teda doklad o preukázaní platby.

peter501 je offline (nepripojený) peter501

peter501
Veľmi pekne ďakujem za názory - ale včera mi napadlo: napísať pre priateľa poverenie, aby nájomné previedol na účet prenajímateľa. K povereniu by som priložil VPD (na jeho meno, príslušná suma a text "na nájomné za..." s jeho podpisom) a príkaz na úhradu potvrdený bankou (ktorý mám). Dňom uvedeným na príkaze nájomné zaúčtoval ako splnenie záväzku. Nebolo by to jednoduchšie?

uzná sa ako výdavok platba z cudzieho účtu?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.