Zavrieť

Porady

dohoda, dôchodkové poistenie

Ak som vedená ako nezamestnaná na UP a popritom pracujem na dohodu o pracovnej činnosti(10 hodin týždenne), ako je to .. Do dôchodku sa mi budú počítať len odpracované hodiny alebo celý mesiac?
Ak by som bola na predlženej RD neplatenej do 6 rokov mám platené dôchodkové? Môžem popritom pracovať na dohodu?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Odpoved na svoju druhú otázku nájdeš tu http://www.socpoist.sk/aktuality-mat...a/48411s54656c a samozrejme rátajú sa ti mesiace nie hodiny. Takže prácou na dohodu sa dopracuješ k nizkemu OMB, a tvoj prípadný dôchodok bude mizerný . A nemyslím tým len starobný dôchodok ale aj invalidný ak sa niečo ti stane.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

lejdy72 Pozri príspevok
Ak som vedená ako nezamestnaná na UP a popritom pracujem na dohodu o pracovnej činnosti(10 hodin týždenne), ako je to .. Do dôchodku sa mi budú počítať len odpracované hodiny alebo celý mesiac?
Ak by som bola na predlženej RD neplatenej do 6 rokov mám platené dôchodkové? Môžem popritom pracovať na dohodu?
1. ak to dobre chápem, tak celý mesiac, resp. časť mesiaca, ak dohoda začne alebo bude ukončená v priebehu mesiaca. Vlastne o tom je to, že si dohodári tesne pred dôchodkom, ak nemajú žiadny iný príjem kazia dôchodok....
2. počas RD nikto za Teba neplatí dôchodkové poistenie. Na dohodu môžeš pracovať.
Naposledy upravil tictac7 : 04.01.13 at 21:20 Dôvod: oprava :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tictac7 Pozri príspevok
2. počas RD nikto za Teba neplatí dôchodkové poistenie. Na dohodu môžeš pracovať.
No v tomto sa mýliš, platí štát za ňu dôchodkové poistenie, dokonca zo sumy cca 60% z priemernej mzdy v hospodárstve ..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tictac7 Pozri príspevok
1. ak to dobre chápem, tak celý mesiac, resp. časť mesiaca, ak dohoda začne alebo bude ukončená v priebehu mesiaca. Vlastne o tom je to, že si dohodári tesne pred dôchodkom, ak nemajú žiadny iný príjem kazia dôchodok....
no nielen dohodári tesne pred dôchodkom .. aj mladší ľudia, ako technicky 20tnikom je to ešte jedno doženú ale takým 45 a vyššie to už jedno neni a do dôchodku majú pritom ešte daleko.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

tictac7 Pozri príspevok
2. počas RD nikto za Teba neplatí dôchodkové poistenie.
§15
(1) Povinne dôchodkovo poistení sú

a) zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1 a 2,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená,
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Boli aj sú dohody, ktoré boli slušne ohodnotené. Takže takto plošne navrhovať, že uzavretím dohody treba v budúcnosti čakať len zlé následky - je trošku zavádzajúce.

Predsa človek nemôže tak existovať, že celých 42 rokov bude strážiť OMB. Aj v minulosti boli aj dnes sú PP na kratší prac. čas a ľudia to bežne uzatvárajú. V podstate to som chcela povedať, že pokiaľ nie je možnosť lepšieho zárobku , tak netreba odmietnuť ani dohodu . Veď z niečoho treba aj žiť. A neznamená, že 1-2 roky mám nízky plat, tak určite budem mať aj nízky dôchodok. Samozrejme toho starobného dôchodku sa treba aj dožiť...

A vieme dnes, že o 20 rokov ako budú počítať dôchodky?!
0 0
lejdy72 lejdy72

lejdy72 je offline (nepripojený) lejdy72

chcela som ísť na predlženú RD kvôli tomu dôchodkovému poisteniu, teraz neviem či to má význam..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Andyke Pozri príspevok
Aj v minulosti boli aj dnes sú PP na kratší prac. čas a ľudia to bežne uzatvárajú. V tomto sa nehádam, sama som pracovala na kratší pracovný pomer , ale moja mzda bola vyššia ako majú mnohý na plný úväzok, ja som skôr písala o takých pár eurových dohodách ... 50 - 100 eurové zárobky na dohodu, pri mamičkách na RD im skôr ublížia ako pomôžu. Pri takých zárobkoch je pre tie mamičky výhodnejšie si založiť živnosť ...

V podstate to som chcela povedať, že pokiaľ nie je možnosť lepšieho zárobku , tak netreba odmietnuť ani dohodu . No osobne by som dohodu odmietla, pokiaľ by mala byť ohodnotená dákou sumou 50-150 eur ... Veď z niečoho treba aj žiť. z toho žič nedokážem ... A neznamená, že 1-2 roky mám nízky plat, tak určite budem mať aj nízky dôchodok. Samozrejme toho starobného dôchodku sa treba aj dožiť... No píšeš o starobnom dôchodku, ja píšem aj o možnom invalidnom, sama som doplatila na nizsky OMB pri invalidnom dôchodku, a choroby úrazy si nevyberajú.

A vieme dnes, že o 20 rokov ako budú počítať dôchodky?! To že nevieme...
v texte malý komentík
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lejdy72 Pozri príspevok
chcela som ísť na predlženú RD kvôli tomu dôchodkovému poisteniu, teraz neviem či to má význam..
Ak budeš mať dohodu, tak predlžená RD ti je o ničom aspoň zatial. Kdesi som čítala že poslanec Mihál chce dať návrh na zmenu zákona o soc. poistení, aby za mamičky na RD aj na dohodách platil odvody štát ...

Ale hudba budúcnosti, treba to sledovať.
0 0
lejdy72 lejdy72

lejdy72 je offline (nepripojený) lejdy72

a pre zamestnávateľa by z toho vyplynul nejaký prínos?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lejdy72 Pozri príspevok
a pre zamestnávateľa by z toho vyplynul nejaký prínos?
Z čoho? Aký prínos? vyjadruj sa prosím konkretnejšie.
0 0
lejdy72 lejdy72

lejdy72 je offline (nepripojený) lejdy72

myslim nejaké menšie odvody a pod.. (ak by som bola na predlženej RD)
Naposledy upravil lejdy72 : 04.01.13 at 22:25
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Menšie odvody voči komu čomu,
v roku 2012 za dohodárov zamestnávateľ neplatil žiadne odvody,
od roku 2013 platí za dohodárov odvody ako za zamestnancov .. tj. preplatí kopu prachov ...
fakt netuším na čo sa pýtaš.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lejdy72 Pozri príspevok
myslim nejaké menšie odvody a pod.. (ak by som bola na predlženej RD)
Založ si živn osť a faktúruj svoju prácu počas RD a predlženej RD zamestnávateľovi, ak neprekročíš ročný príjem tak odvody platiť nebudeš.
1 0
lejdy72 lejdy72

lejdy72 je offline (nepripojený) lejdy72

v podstate chcela som len vedieť, že je jedno či som na RD alebo nezamestnaná, zamestnávateľ za mňa zaplatí rovnaké odvody...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
lejdy72 Pozri príspevok
v podstate chcela som len vedieť, že je jedno či som na RD alebo nezamestnaná, zamestnávateľ za mňa zaplatí rovnaké odvody...
Tu nejde o odvody, ale o celkový dopad tohto nezmyselného zákona na mamičky na RP. Treba si zvážiť ,či
pracovať počas RP.

A ešte poznámočka ( ak som prehliadla a už ste ju na to upozornili - sorry): ak budeš pracovať na dohodu a si na RP, nezabudni sa do 8 dní v SP odhlásiť z dôchodkového poistenia.
Naposledy upravil Melnick : 05.01.13 at 00:15
0 0
lejdy72 lejdy72

lejdy72 je offline (nepripojený) lejdy72

Melnick Pozri príspevok
Tu nejde o odvody, ale o celkový dopad tohto nezmyselného zákona na mamičky na RP. Treba si zvážiť ,či
pracovať počas RP.

A ešte poznámočka ( ak som prehliadla a už ste ju na to upozornili - sorry): ak budeš pracovať na dohodu a si na RP, nezabudni sa do 8 dní v SP odhlásiť z dôchodkového poistenia.
som na dohode a nemám predlženú RD
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Charakterizuj presne, aký typ dohodára si v súčasnosti.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

lejdy72 Pozri príspevok
som na dohode a nemám predlženú RD
takže si sa po dovršení troch rokov dieťaťa odhlásila zo SP ?
0 0
lejdy72 lejdy72

lejdy72 je offline (nepripojený) lejdy72

ewita888 Pozri príspevok
takže si sa po dovršení troch rokov dieťaťa odhlásila zo SP ?
ono to je dlhá debata..Na matersku som išla zo zamestnania. Bola som doma do 3 rokov dieťaťa. Po dovršení troch rokov som sa vrátila späť do zamestnania. Robila som tam ešte päť mesiacov, potom som bola donútená podpísať dohodu o rozviazaní pracovného pomeru. Síce som prišla o trojmesačné odstupné, ale som sa mohla vrátiť pracovať aspoň na dohodu o vykonávaní práce. A som na úrade práce....Takže tak
Naposledy upravil lejdy72 : 05.01.13 at 13:21
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať