Zavrieť

Porady

Sklad - manko

No a ešte jedna otázka na takúto tému. Mám manko, nakúpila som tovar v hodnote pred.cien cca 12 tis, cez ERP mám predaj cca 9 tis. Logicky 3 tis niekde lieta.Ide o predaj tlače, takže asi prenášať to ako zásoby nemé význam lebo by tie noviny a časopisy boli neaktuálne a okrem toho fyzicky nie sú. Stav vznikol predajom mimo kasy. Klasika. Teraz neviem čo s tým chcem to upratať. Niekde som našla, že tlač, ceniny, tel.karty sa nemusia predávať cez ERP. Vidím tam dve riešenia.
1. Buď si naúčtujem tržby 3 tis. ale neviem na základe akého dokladu
2. alebo ponížim sklad, teda ho vynulujem a znížim výdavky ovpl. základ dane, ale to tiež neviem akým dokladom. 31.12. uzávierkovou operáciou, alebo ako

Účtujem v JÚ - Alfa.
ďakujem vopred za odpovede, myslím, že s termínom podania DP sa to tu pekne zhusťuje.
Naposledy upravil Emika : 28.02.06 at 12:11
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Emika
    No a ešte jedna otázka na takúto tému. Mám manko, nakúpila som tovar v hodnote pred.cien cca 12 tis, cez ERP mám predaj cca 9 tis. Logicky 3 tis niekde lieta.Ide o predaj tlače, takže asi prenášať to ako zásoby nemé význam lebo by tie noviny a časopisy boli neaktálne a okrem toho fyzicky nie sú. Stav vznikol predajom mimo kasy. Klasika. Teraz neviem čo s tým chcem to upratať. Niekde som našla, že tlač, ceniny, tel.karty sa nemusia predávať cez ERP. Vidím tam dve riešenia.
    1. Buď si naúčtujem tržby 3 tis. ale neviem na základe akého dokladu
    2. alebo ponížim sklad, teda ho vynulujem a znížim výdavky ovpl. základ dane, ale to tiež neviem akým dokladom. 31.12. uzávierkovou operáciou, alebo ako

    Účtujem v JÚ - Alfa.
    ďakujem vopred za odpovede, myslím, že s termínom podania DP sa to tu pekne zhusťuje.

    Lenže netreba zabudnúť aj na remitendu , aby sa to netúľalo niekde tam .

    Emika je offline (nepripojený) Emika

    Emika
    Zitka, čo je remitenda? To že som vrátila tlač keď už je nové číslo? To je urobené tam mám dobropisy z tejto strany to je vyrovnané. Je to chyba predaj mimo kasy.
    Naposledy upravil Emika : 28.02.06 at 10:34

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Emika
    Zika, čo je remitenda? To že som vrátila tlač keď už je nové číslo? To je urobené tam mám dobropisy z tejto strany to je vyrovnané. Je to chyba predaj mimo kasy.
    Emika , remitenda je vlastne vrátenie nepredaných časopisov a novín a na základe toho Ti dodávateľ vystaví dobropis , ktorý Ti môže odpočítať z najchádzajúcej fa . Nuž potom aj je predaj mimo kasy ak si o tom 100% presvedčená , tak ich treba dať do príjmu . Lebo v konečnom dôsledku by sa zistilo , že si časopisy a noviny nevrátila v remitende .Dá sa to skontrolovať aj spätne .

    Emika je offline (nepripojený) Emika

    Emika
    Zitka a ako ich mám dať do príjmu? iba nahodiť zdaniteľný príjem cca 3 tis 31.12.05, ale na základe čoho aký doklad predložím potom kontrole?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Emika
    Zitka a ako ich mám dať do príjmu? iba nahodiť zdaniteľný príjem cca 3 tis 31.12.05, ale na základe čoho aký doklad predložím potom kontrole?

    Nuž však to ...,.....čo predložíš kontrole , zistila si pri inventariácii , že máš rozdiel a tým si navýšiš vlastne DZ .Inak to nespravíš , pretože dozadu už nemôžeš nahadzovať do pokladne .

    Vieš nie som si istá , že sa nemusí nahadzovať do kasy , viem že to bolo voľakedy .

    Ja som mala zaužívaný ale veľmi pracný postup :
    vyhotovila som si tlačivá - pre moju potrebu a ak by niečo bolo , tak to bolo schodné aj pre daniarov a to nasledovne :
    každý deň na základe preberania dodávky časopisov a dodacieho listu som si zapísala príjem a hodnotu za tovar čas.a noviny v daný deň . Ak sa končil večer predaj , tak som trvala na tom , aby každý večer sa opočítali tieto noviny a časopisy a zostatok sa zapísal do toho môjho tlačiva . Rozdiel musel jednoznančne byť nahodený v RP . Inak by som bola neschopná to po zamestnancovi skontrolovať . A takto som bola na čistom , že všetok príjem mám OK .
    Je to veľmi neprehľadná vec a o to horšia , ak Ti niekto predáva tento tovar - napr. zamestnanec, zlatá baňa .

    Emika je offline (nepripojený) Emika

    Emika
    Presne ako hovoríš, je to dosť prácne a neprehľadné.
    Tak ja tam nahodím ako uzávierkový doklad + 3tis Sk, nech neukrátim náš štát o dane. Uvidím ako to dopadne. Chvala bohu, že už tlač v tomto roku nepredáva.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Emika , predpokladám z Tvojej zadanej témy , že nie si platcom DPH , lebo to by už nebolo také jednoznančné .

    Emika je offline (nepripojený) Emika

    Emika
    Nie som platca dph. Loteriové činnosti sú naštastie mimo dph a táto tlač to bol len viac menej doplnok aby sa tam nenudili.
    a ozaj našla som posledné znenie vyhlášky k ERP a to:

    Vyhláška 55/1994 Ministerstva financií Slovenskej republiky
    z 22. februára 1994
    o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou

    Zmena: 59/1995 Z.z.
    Zmena: 353/1996 Z.z.
    Zmena: 735/2004 Z.z.
    Zmena: 735/2004 Z.z.

    Ministerstvo financií Slovenskej republiky pod¾a § 97 ods. 2 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finanèných orgánov v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 165/1993 Z.Z. ustanovuje: .....

    § 2
    Na účely tejto vyhlášky sa rozumie:
    ..... predajom tovaru predaj, ktorý sa vykonáva na základe oprávnenia na podnikateľskú činnosť 5) s výnimkou predaja
    1. cenín, lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej a periodickej tlače,2. .........

    Tak a myslím, že môžem pokojne spávať, nahodím to bez nejakého dokladu a bude.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.