Zavrieť

Porady

"Dobrý deň" "Potrebujem poradiť" Oohladne DPH

Dobrý deň . Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť účtujem v jednoduchom účtovníctve a stávam sa platcom DPH zo zákona . Zaoberám sa zváraním a jazdím po montážach po celom SR a ČR . Fakturujem prevažné českým firmám . Ako sa mam zaregistrovať aby som si vedel uplatniť odpočet DPH i z ČR . Ako to vôbec funguje . S DPH nemám žiadne skúsenosti som v tom nováčik . Držim sa hesla – Nie jak sa začať musí.
Usporiadat
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

robíš si účtovníctvo sám?

čo nakupuješ v ČR ?
0 0
dodik 17 dodik 17

dodik 17 je offline (nepripojený) dodik 17

Účtovníctvo si robím sám . Nakupujem materiál napr. rúry a spoj mat.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

dodik 17 Pozri príspevok
Účtovníctvo si robím sám . Nakupujem materiál napr. rúry a spoj mat.
odporúčam účtovníčku, profesionál je predsa lepší ako sankcie, penále, pokuty......
3 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

dodik 17 Pozri príspevok
Dobrý deň . Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť účtujem v jednoduchom účtovníctve a stávam sa platcom DPH zo zákona . Zaoberám sa zváraním a jazdím po montážach po celom SR a ČR . Fakturujem prevažné českým firmám . Ako sa mam zaregistrovať aby som si vedel uplatniť odpočet DPH i z ČR . Ako to vôbec funguje . S DPH nemám žiadne skúsenosti som v tom nováčik . Držim sa hesla – Nie jak sa začať musí.
Takže ty vlastne dodávaš služby do ČR. Tie montáže robíš na nehnuteľnostiach? Ak áno, tak miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza § 16 ods.1 zákona o DPH. Pri vystavovaní faktúry musíš zistiť, či firma, ktorej fakturuješ, je registrovaná na DPH v CZ, ak áno, tak vystavuješ faktúry bez DPH.
Naposledy upravil mondes : 08.01.13 at 19:02 Dôvod: Oprava
0 0
dodik 17 dodik 17

dodik 17 je offline (nepripojený) dodik 17

Firma ktorej vystavujem faktúry je registrovaná na DPH v CR i SR. Robím pre ňu na nehnuteľnostiach v ČR i SR.
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

Súhrnný výkaz pri prácach na nehnuteľnostiach ?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

dodik 17 Pozri príspevok
Firma ktorej vystavujem faktúry je registrovaná na DPH v CR i SR. Robím pre ňu na nehnuteľnostiach v ČR i SR.
Takže ak budeš faktúrovať za služby v SR, tak vystavuješ s DPH, ak v ČR, tak bez DPH, daňová povinnosť sa prevádza na príjemcu služby.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

mondes Pozri príspevok
Takže ty vlastne dodávaš služby do ČR. Tie montáže robíš na nehnuteľnostiach? Ak áno, tak miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza § 16 ods.1 zákona o DPH. Pri vystavovaní faktúry musíš zistiť, či firma, ktorej fakturuješ, je registrovaná na DPH v CZ, ak áno, tak vystavuješ faktúry bez DPH. Nezabudnúť na povinnosť súhrného výkazu.
SV sa predsa podava pri sluzba podla §15 odst.1
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

mondes Pozri príspevok
Ide o dodanie služby, viď nižšie zvýraznené:
V zmysle zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty je súhrnný výkaz povinná podať aj zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službu s miestom dodania v inom členskom štáte. Súhrnný výkaz sa podáva len v prípade, ak ide o službu poskytnutú zdaniteľnej osobe so sídlom alebo miestom podnikania mimo územia SR, konajúcu v postavení zdaniteľnej osoby, kde sa miesto dodania určí podľa základného pravidla - sídla odberateľa, pričom odberateľ je osobou povinnou platiť daň.
ved prave registrovanu podla §7a a povinnost registrovat sa podla tohto § je v pripade dodania alebo prijatia sluzby podla §15, sluzby na nehnutelnosti su vsak §16 (ako ste aj uviedli).

§ 80

Súhrnný výkaz
Na začiatok

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.



§ 7a
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
Naposledy upravil nika.sum : 08.01.13 at 19:08
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prepáčte, už som svoj príspevok opravila, so SV nerobím, tak ďakujem za opravu.
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

Zdravím poraďákov. Prosím vás. Nenašiel som nič na túto tému, snáď ma neukameňujete keď sa pichnem sem.
Mesačný platca DPH. Má nárok na vrátenie DPH zo stravných lístkov za celý rok ? Čo ho čaká ak v septembri prestane byť DPH-čkár (1 rok) alebo zruší živnosť ešte skôr ?
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

Nevidím dôvod, prečo by si si nemohol uplatniť odpočet , ak o nákupe uvedených lístkov účtuješ až teraz.
Ala najneskôr je možné uplatniť odpočet do konca príslušného roka. Potom iba cez dodatočné daň.prizn.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

novohorcan Pozri príspevok
Zdravím poraďákov. Prosím vás. Nenašiel som nič na túto tému, snáď ma neukameňujete keď sa pichnem sem.
Mesačný platca DPH. Má nárok na vrátenie DPH zo stravných lístkov za celý rok ? Čo ho čaká ak v septembri prestane byť DPH-čkár (1 rok) alebo zruší živnosť ešte skôr ?
ak nakupujete stravne listky pre seba ako SZCO tak narok na DPH z poplatku nie je, ak by ste kupoval pre zamestnancov, tak narok na vratenie je. Nerozumiem otazke co ho caka ak prestane byt DPHckar? Ak po roku nebudete mat povinnosti byt DPHckar, budete musiet zrusit registraciu DPH, danovy urad vam urci posledne zdanovacie obdobie v ktorom vysporiadate DPH zo skladovych zasob, neodpisaneho majetku §81 o ZoDPH
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
novohorcan Pozri príspevok
Zdravím poraďákov. Prosím vás. Nenašiel som nič na túto tému, snáď ma neukameňujete keď sa pichnem sem.
Mesačný platca DPH. Má nárok na vrátenie DPH zo stravných lístkov za celý rok ? Čo ho čaká ak v septembri prestane byť DPH-čkár (1 rok) alebo zruší živnosť ešte skôr ?
2/ Odpočítanie dane pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú
spotrebu


Platiteľ dane, fyzická osoba si nakupuje pre vlastnú spotrebu (nemá žiadnych zamestnancov) bežné stravné lístky a stravovacie poukážky, pričom si uplatňuje výdavky na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. p ) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov). Má platiteľ nárok na odpočítanie dane z nákupu stravného lístka a pri stravovacích poukážkach zo služby sprostredkovania?

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov‚ sú daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok uvedených v zákone o dani z príjmov, výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške , aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom na tomto mieste. Podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov za každý odpracovaný deň v kalendárnom mesiaci , najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Napriek skutočnosti, že zákon o dani z príjmov v citovaných ustanoveniach umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, Ministerstvo financií SR zaujalo nasledovné stanovisko:


Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákona o DPH za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania, a teda fyzickej osobe, platiteľovi dane, v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane.
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.bGE&cad=rja
--------------------------------------------------------------------------------------------------
K vyššie uvedenému SZČO sám za seba nárok na odpočet zo stravných ístkov resp.str.poukazov nemá .
Čo sa týka zamestnancov ......tak DPH z nespotrebovaných lístkov , ktoré budete mať na stave ku dňu ukončenia živnosti vrátite , je to Vaša povinnosť .
2 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

dobrý deň, prosím vás, potrebujem poradiť možno v pre vás jednoduchej veci :-), pre mňa veľká otázka - stali sme sa platcami dph 27/12/12 a chcem odpočítať daň z tovarov na sklade
mám doklady o nákupe napr. z teska - nakúpených 10rôznych položiek a cena sa každý jeden tovar je v sume s DPH. Konečná dph za všetky tovary je až na konci dokladu
na sklade som inventúrou zistila, že mi zostalo len 5 z týchto položiek, ostatné som predala
môžem si teraz sama vyrátať dph zo zostávajúcich položiek a uplatniť si ju? nemám ju totižto rozpísanú na doklade položkovito za každý jeden tovar
je takýto postup správny? vopred ďakujem za všetky rady
0 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

prosím, nevie mi nikto poradiť? neverím, že sa s týmto nikto nestretol :-)
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

bama17 Pozri príspevok
dobrý deň, prosím vás, potrebujem poradiť možno v pre vás jednoduchej veci :-), pre mňa veľká otázka - stali sme sa platcami dph 27/12/12 a chcem odpočítať daň z tovarov na sklade
mám doklady o nákupe napr. z teska - nakúpených 10rôznych položiek a cena sa každý jeden tovar je v sume s DPH. Konečná dph za všetky tovary je až na konci dokladu
na sklade som inventúrou zistila, že mi zostalo len 5 z týchto položiek, ostatné som predala
môžem si teraz sama vyrátať dph zo zostávajúcich položiek a uplatniť si ju? nemám ju totižto rozpísanú na doklade položkovito za každý jeden tovar
je takýto postup správny? vopred ďakujem za všetky rady
Na bloku je pri kazdej polozke vyznacena sadzba DPH pismenom napr.C to je 20%, takze nevidim dovod preco by ste si nemohli odpocitat.
0 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

ale predstavte si napr. doklad z teska - tam sú položky vyčíslené v sume spolu s dph a až na konci je vyčíslená jednotlivo suma dph a suma bez dph za celý nákup
mne ide o to, či si môžem uplatniť dph iba z niektorých tovarov na takýchto bločkoch, pretože iné tovary z bločku už nemám na sklade pri inventúre
ďakujem veľmi pekne
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

bama17 Pozri príspevok
ale predstavte si napr. doklad z teska - tam sú položky vyčíslené v sume spolu s dph a až na konci je vyčíslená jednotlivo suma dph a suma bez dph za celý nákup
mne ide o to, či si môžem uplatniť dph iba z niektorých tovarov na takýchto bločkoch, pretože iné tovary z bločku už nemám na sklade pri inventúre
ďakujem veľmi pekne
Ja si ho nemusim predstavit ja ho mam pred sebou. Pri cene pri kazdej polozke mate sadzbu, takze je jasne v akej sadzbe je dany tovar.vy si vypocitate kolko je zaklad a kolko dph. Samozrejme ze si uplatnite dph len z toho co ste mali na sklade.
0 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

ďakujem, chcela som si len overiť, či som dobre položila otázku :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať