Zavrieť

Porady

Pripravenosť finančnej správy na podávanie DP za rok 2012 (FO a PO)

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Rozhodla som sa po konzultácii s kamoškou tiež externou účtovníčkou, že budeme musieť trošku zmedializovať prípravu zo strany finančnej správy, čo sa týka podávania daňových priznaní za rok 2012 pre fyzické osoby i právnické osoby ceu eDane. Vieme dobre, že máme termín na podávanie pevný a to najneskôr 1. 4 2013. Zrušili nám možnosť posunúť si niektorých klientov na neskorší termín podania. Zo zákona máme teda 3 mesiace aj jeden deň na spracovanie priznaní a ich podanie.
Softvérové spoločnosti KROS a MRP po dotaze, kedy zapracujú tieto tlačivá do svojich softvérov odpovedali, že v polovici mesiaca a druhá spoločnosť koncom februára. Nemôžu to urobiť skôr, pretože nemajú štruktúru od finančnej správy, aby to mohli urobiť.
Takže koľko času reálne nám ostáva na spracovanie a podanie DP ? No veeeľmi málo.
V médiách každý rok hovorkyňa vyzýva, že aby si to subjekty nenechali na poslednú chvíľu. Subjekty a čo externé účtovné spoločnosti, ktoré spracúvajú DP 30 - 40 a ešte aj väčšiemu počtu spoločností alebo FO ? Kto kedy myslí na tieto osoby ? A verte, že nás je veľa.

Radi by sme preto kontaktovať médiá na základe konkrétnych odpovedí od softvérových spoločností a niekoho kompetentného z finančnej správy. Pretože my sa môžeme snažiť akokoľvek jednoducho nám znemožňujú svojou nečinnosťou pracovať už priebežne od začiatku roka.
Týmto počinom chceme rozpútať to, aby sa kompetentní rozhýbali a čo by bolo ideálne aby možno v tomto roku umožnili posunúť si termín podávania DP.
Chceme, aby sa o tom verejne hovorilo. Nemusím zdôrazňovať, aké všetky povinnosti vďaka ich výmyslom na nás číhajú a času máme príliš málo.

Zaujímajú ma Vaše názory na danú problematiku. Zatiaľ je naša predstava taká, že skoncipujeme nejaký list napríklad pre Markízu a radi by sme zahrnúť k podpisu tomuto listu, čo najväčšie množstvo účtovníčiek, či účtovných firiem, ktorých sa nás to bytostne týka.
Budem rada za každý podnet, či pripomienku.
Preto sme sa dohodli, že dáme toto aj na poradu, aby sme získali čo najväčšiu podporu.
Mňa osobne poburuje to, že každý rok menia tlačivá, avšak nevedia to pripraviť v časovom predstihu. Vždy my musíme čakať, kým sa im uráči robiť to, čo majú. Prerábanie nových tlačív za nové stále komplikuje celú situáciu. A nám ukrajuje z času, ktorého je tak málo.
Usporiadat
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Súhlasím, ja nerozumiem tomu, že tlačivá sú dávno schválené a že DRSR/Finančná správa nie je schopná ich poskytnúť na el.vyplňovanie...
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ani fyzicky na DÚ nové tlačivá nezoženieš... A to je 8. január... Tie dni nám tak uletia, že sa ani nenazdáme... Malo by to tak byť, že od 2. januára sú k dispozíciii na DÚ, a koncom roka to môžu zapracovať do potrebných štruktúr do eDaní... Len to by niekto musel na toto myslieť.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Konkrétna informácia : na DÚ v Senci kde je pred podateľňou pult s tlačivami, je oznam : daňové budu koncom januára v tlačovej forme. Takto ukradli subjektom mesiac !!! A my si to nemáme nechávať na poslednú chvíľu.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Súhlasím s úvodom a podotýkam, že to nie je prvý krát .
1 0
viktorianovakova viktorianovakova

viktorianovakova je offline (nepripojený) viktorianovakova

Súhlasím ! ! ! a verím , že táto téma sa dostane čo najďalej , nakoľko by mali brať aj ohľad na všetkých účtovníkov a rôz. účtovných firiem ktoré máju vyše 40 firiem ako podotkla Economic , , Hlavne je ,že my musíme všetko odovzdať včas , lebo je hneď zle . . !! A dovolím si podotknúť , že tento problém je každý rok . . !!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tento problém má aj širšie súvislosti ...ak zoberieme v úvahu občana(podnikateľa) žiadajúceho o úver , ktorý potrebuje hneď januári a čo najskôr podať DP z dôvodu vybavovania úveru .
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Daňové priznania za rok 2012 a príslušné tlačivá, by mali byť zapracované v e-dane a nehovoriac o tlačenej forme už za začiatku roku 2012 a nie 2013!!!
Veď predsa sú prípady, kedy je potrebné podať daňové priznanie za rok 2012 ešte v roku 2012. Nie je ich síce veľa, ale sú také.
Taktiež za rok 2013 už v roku 2013!
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Toto je problém, ktorý pretrváva každý rok. Minulý rok som bola svedkom, keď jeden pán pýtal daňové priznanie pre FO od pracovníčky DÚ koncom januára a ona mu kľudným hlasom oznámila, že tlačivá ešte nie sú a veď predsa existuje možnosť predlžiť si lehotu na podanie daňového priznania. Chcel, alebo musel svoju daňovú povinnosť splniť skôr.
Mňa osobne rozčuľuje to zrušenie posunu...naviac podľa mňa boli menené pravidlá počas hry.

PS: a bratia česi už majú editovateľné tlačivá.
0 0
Anelas Anelas

Anelas je offline (nepripojený) Anelas

pripajam sa. predpokladam, ze nam povedia, ze si predsa mozeme vsetko pripravit a potom naraz odoslat, ked sa im uraci nam dat tlaciva do eDane. Asi nevedia, ze pri tolkych priznaniach musime pracovat systemom 'zoberiem, uzavriem, odoslem, zabudnem'. A nie sa hrabat v tom istom dokola.
Alebo nam odporucia to ich oblubene 'podajte priznanie fyzicky'....to je v dnesnej dobe uz vrchol. naco mame ZEPy? Je 21. storocie a mymame behat na postu alebo do podatelni DU, kam sa pomaly ale iste vratila arogancia a nadutost?
2 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Presne o to ide... Anelas, ty si tiež moja krvná skupina.... Vďaka za každý príspevok všetkým. Myslím, že robíme dobrú vec a pripravujeme všetko, aby to malo hlavu a pätu a mali vyjadrenia od kompetentných... A hlavne ich musíme rozhýbať, lebo spia ako Ruženka, kým ju princ nepobozká...
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

....včera, predvčerom - netuším kedy, boli na Markíze "spomienky" na problémy s elektronickým podávaním DP minulý rok, keď sa všetci kompetentní (v tomto prípade však nerozumej význam "vyznať sa v problematike", ale rozumej význam "od tých, čo platia, chcem viac - aj na nezmyselných sankciách = budem mať vyššie odmeny") ešte v polovici marca usmievali a vyhlasovali, že v ničom problém nie je, to len tí, čo im prispievajú na platy robia veľké bu-bu-bu, aby platiť nemuseli a akí sú nezodpovední, že si všetko nechávajú na poslednú chvíľu.....

mám klienta registrovaného na DPH po 1.4.2012 (aj vznik má až po tomto dátume, takže fakt nebolo možné skôr...), už vtedy som mu chcela spraviť dohodu na el.podávanie (šetrím si čas, toner, papier....), čo sa nedalo. Teraz bude musieť podať SV (doteraz povinnosť nemal), len tak mimochodom, je na stránke FR oznam (stratený v spleti iných, tiež dôležitých), že pominuli dôvody na nejaké "úľavy", .... a preto aj tieto subjekty sú už povinné od 20.12.2012 podávať SV len elektronicky. Netuším, akú mal môj klient doteraz úľavu?! Doteraz som mala ja stratu času - 2x pošta s DPH + 8x pošta s Hlásením (závislá činnosť) + obálky + vytlačené tlačivá (toner+papier) + navyše čas klienta a môj, keď musel prísť podpísať tie listiny (nakoľko má máličko dokladov a je kvartálny platca DPH, potrebujem jeho návštevu do 10. po skončení posledného mesiaca v štvrťroku a potom okolo 20. v tom istom mesiaci. Všetko iné viem vybaviť e-mailom - podklady k výplatám od neho, odo mňa tabuľka, čo má platiť, výkazy do SP a ZP si pošlem elektronicky aj bez neho, info o úhrade preddavkov na daň mi dá e-mailom...). ...a vôbec, mám ja, alebo klient denne sledovať stránku FR, že či si oni konečne niečo neráčili zmeniť a je preto jeho povinnosťou už podávať SV len elektronicky?! Veď tá "výnimka", čo bola doteraz, len kvôli neschopnosti našej FS, nie je nikde v zákone ošetrená. Toto nie je o tom, že "neznalosť zákona neospravedlňuje". On sa pokúšal riadne registrovať, z dôvodu ich problémov, táto registrácia nebola možná a nie je jeho povinnosťou "sledovať", či už niečo opravili alebo nie!!!!

...takže tak. Súhlasím so všetkými príspevkami nadomnou a dovolím si týmto priložiť aj moje podnety k danej téme

Viem, že som viac, ako troška, odbočila od pôvodnej témy, avšak aj toto je problém, určite nie len desiatok alebo stovák daňovníkov....
4 0
Germany Germany

Germany je offline (nepripojený) Germany

Okrem "starého dobrého" - meníme pravidlá za pochodu (pravidelne každý rok..), nie sú schopní ani aktualizovať aspoň internetovú stránku DR DR a to hlavne v období podávania daňových priznaní. Mám na mysli zverejnenie metodických usmernení a pokynov Daňového riaditeľstva (podotýkam, že zamestnanci daňových úradov majú k dispozícii obeživá - usmernenia, to znamená, že sa hrajú na tajnú službu). Niekedy mám pocit, že je to zámerné, aby daňové subjekty narobili čo najviac chýb. Ideálnym a správnym riešením by bolo, aby po každej zmene v oblasti daňovej a účtovnej, finančná správa vypracovala jasnú a zrozumiteľnú metodiku s príkladmi, aby tejto problematike porozumel každý - veď podávanie daňových priznaní sa dotýka obrovskej časti Slovenska.. Takže daňová správa nie je pripravená na "daňovú žatvu" nielen čo sa týka tlačív, ale aj informácii, ktoré sú podstatné pre vypracovanie a podávanie daňových priznaní.
PS: Pravidelne každý rok, keď už máme podaných x-daňových priznaní, vyrukuje sa s nejakou novinkou: napríklad, kto si pamätá nešťastné zaokrúhľovanie dane z motorových vozidiel pre Prešovský kraj (myslím, že to bolo za rok 2008 ?? kedy Preš.kraj mal daň v SK, ale daň sa vypisovala a podávala v EURách. Až po odovzdaní asi polovice daňových priznaní vyšiel pokyn DR SR, že sa bude daň upravovať o 0,01 EUR. To sme potom dostávali doporučené listy !!! s výzvou k oprave a neskôr - keď pochopili tú neekomičnosť - nám volali z DU ostošesť, aby sme chodili opravovať daňové priznania..)
Naposledy upravil Germany : 08.01.13 at 21:13
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Anelas Pozri príspevok
pripajam sa. predpokladam, ze nam povedia, ze si predsa mozeme vsetko pripravit a potom naraz odoslat, ked sa im uraci nam dat tlaciva do eDane. Asi nevedia, ze pri tolkych priznaniach musime pracovat systemom 'zoberiem, uzavriem, odoslem, zabudnem'. A nie sa hrabat v tom istom dokola.
Alebo nam odporucia to ich oblubene 'podajte priznanie fyzicky'....to je v dnesnej dobe uz vrchol. naco mame ZEPy? Je 21. storocie a mymame behat na postu alebo do podatelni DU, kam sa pomaly ale iste vratila arogancia a nadutost?
Problem je, ze ani to nepomoze, pretoze ani tam tlaciva nie su...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

je to pravidelná a stabilná situácia od uvedenia aplikácie edane do prevádzky. zmeny v pluginoch sú realizované pomaly aj keď tlačivá sú v podstate známe od 07.12.2012.

v fdf formulároch nie je v podstate žiadna zmena a v dll súboroch to napreduje pomaly.
edane_plugin01.jpg  
edane_plugin02.jpg  
1/1
1 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Pripájam sa. Občas mám neskutočnú chuť vletieť na daňový úrad a narobiť tam riadny brajgel. Mám pocit, že si z nás niekto robí srandu a skúša, kam sme ochotní ich až pustiť.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

SilMar Group Pozri príspevok
Pripájam sa. Občas mám neskutočnú chuť vletieť na daňový úrad a narobiť tam riadny brajgel. Mám pocit, že si z nás niekto robí srandu a skúša, kam sme ochotní ich až pustiť.
tí za to nemôžu - treba bušiť priamo na imreczeho. paradoxom je, že prišiel z it firmy sap slovensko
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

srska Pozri príspevok
tí za to nemôžu - treba bušiť priamo na imreczeho. paradoxom je, že prišiel z it firmy sap slovensko
Mne je lautr jedno, kto ten humbuk realne robí, niekto ho na tom daňovom úrade najal a ten má byť za to zodpovedný. Nemal si vybrať takého, ktorý mu dá najvyššiu províziu, ale takého, kto tomu rozumie a vie si poctivo svoju prácu urobiť načas.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

posúvam
0 0
ecompka ecompka

ecompka je offline (nepripojený) ecompka

Súhlasím s názormi a podporujem túto akciu.
0 0
Načítať ďalšie