Zavrieť

Porady

Pripravenosť finančnej správy na podávanie DP za rok 2012 (FO a PO)

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Rozhodla som sa po konzultácii s kamoškou tiež externou účtovníčkou, že budeme musieť trošku zmedializovať prípravu zo strany finančnej správy, čo sa týka podávania daňových priznaní za rok 2012 pre fyzické osoby i právnické osoby ceu eDane. Vieme dobre, že máme termín na podávanie pevný a to najneskôr 1. 4 2013. Zrušili nám možnosť posunúť si niektorých klientov na neskorší termín podania. Zo zákona máme teda 3 mesiace aj jeden deň na spracovanie priznaní a ich podanie.
Softvérové spoločnosti KROS a MRP po dotaze, kedy zapracujú tieto tlačivá do svojich softvérov odpovedali, že v polovici mesiaca a druhá spoločnosť koncom februára. Nemôžu to urobiť skôr, pretože nemajú štruktúru od finančnej správy, aby to mohli urobiť.
Takže koľko času reálne nám ostáva na spracovanie a podanie DP ? No veeeľmi málo.
V médiách každý rok hovorkyňa vyzýva, že aby si to subjekty nenechali na poslednú chvíľu. Subjekty a čo externé účtovné spoločnosti, ktoré spracúvajú DP 30 - 40 a ešte aj väčšiemu počtu spoločností alebo FO ? Kto kedy myslí na tieto osoby ? A verte, že nás je veľa.

Radi by sme preto kontaktovať médiá na základe konkrétnych odpovedí od softvérových spoločností a niekoho kompetentného z finančnej správy. Pretože my sa môžeme snažiť akokoľvek jednoducho nám znemožňujú svojou nečinnosťou pracovať už priebežne od začiatku roka.
Týmto počinom chceme rozpútať to, aby sa kompetentní rozhýbali a čo by bolo ideálne aby možno v tomto roku umožnili posunúť si termín podávania DP.
Chceme, aby sa o tom verejne hovorilo. Nemusím zdôrazňovať, aké všetky povinnosti vďaka ich výmyslom na nás číhajú a času máme príliš málo.

Zaujímajú ma Vaše názory na danú problematiku. Zatiaľ je naša predstava taká, že skoncipujeme nejaký list napríklad pre Markízu a radi by sme zahrnúť k podpisu tomuto listu, čo najväčšie množstvo účtovníčiek, či účtovných firiem, ktorých sa nás to bytostne týka.
Budem rada za každý podnet, či pripomienku.
Preto sme sa dohodli, že dáme toto aj na poradu, aby sme získali čo najväčšiu podporu.
Mňa osobne poburuje to, že každý rok menia tlačivá, avšak nevedia to pripraviť v časovom predstihu. Vždy my musíme čakať, kým sa im uráči robiť to, čo majú. Prerábanie nových tlačív za nové stále komplikuje celú situáciu. A nám ukrajuje z času, ktorého je tak málo.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tuta Pozri príspevok
V edaniach je už zapracované DP FO typ A.
UŽ????
mne chýba DPPO, ved je február.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

jeeej, práve som objavila, že už je na eDANE pridané aj tlačivo DPFO B za rok 2012... si "švihli", ved je "len" 8. február...
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

ale je 10. február a nie sú tlačivá na e-dane pre DPPO, sú len výkazy pre PO - mali by sme bojovať za to - 3 mesiace na podanie priznaní od dátumu,kedy budú na e-daniach a hned by si páni švihli
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Tak v e-daniach pribudlo aj daňové priznanie pre právnické osoby.
4 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

tuta Pozri príspevok
Tak v e-daniach pribudlo aj daňové priznanie pre právnické osoby.
tak už sú pripravení
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

hurá do boja
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
srska Pozri príspevok
tak už sú pripravení

Bolo načase. Presnú polovicu lehoty nám znemožnili pracovať ako treba.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Horšie je, že ešte moji softveráci nie sú pipravený na XML výstup DP :-(
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Konečne užívatelia KROS programov máme XML - ká ! Tak šup do práce !!! 18. deň z druhého mesiaca, ktorý má len 28 dní .... SUPEEEEER.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
TA3 dnes vo večerných správach opäť preberie danú problematiku oneskorenia pripravenosti finančnej správy.
0 0
skonline skonline

skonline je offline (nepripojený) skonline

zdravim poraďáci !

obnovoval som po roku zaručený el.podpis, nový mam platný od 8.2.2013 a nedá sa mi teraz po prihlásení do etax priradiť nový certifikát. Robili ste to už niekto v poslednom období, išlo Vám to? už som ho takto obnovoval dvakrát, ale doteraz s tým problém nebol. požiadavku na hotline som už zadal, keď budem mať k tomu info, dám to sem, len či ste to už náhodou niekto neriešili ... hotline tel. DRSR je momentálne tradične obsadený
0 0
skonline skonline

skonline je offline (nepripojený) skonline

odpoveď z hotlinu bola obsiahla, v podstate kopírovala tech.požiadavky na el.komunikáciu, ale jedna z možností môj problém čiastočne vyriešila - do IE zadávajte úplnú adresu, t.j. www.drsr.sk a nie ako ja zjednodušene drsr.sk, čo Vám síce web načíta bez problémov, ale to priradenie certifikátu je potom nefunkčné. Tak som teda zadal www.drsr.sk, tlaćítko pridanie certifikátu fungovalo, ale po podpísaní oznámenia že idem dokumenty podpisovať novým certifikátom sa nový certifikát nepridal. Ale to som potom až následne zistil, že to okno, ktoré som mal ďalej ešte potvrdiť sa neotvorilo na navrchu plochy ale niekde v pozadí ostatných pootváraných aplikácií, tak sa stačilo preklikať oknami a funguje to. Ufff, čo sa bude diať o mesiac ....
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Prosím vás, neviem, či sa to už preberalo alebo nie, ale poznámky ako povinnú súčasť účt.závierky mieni vôbec Finančná správa pridať do aplikácie e-dane? To akože NAOZAJ mám podať DP, súvahu a výkaz ziskov a strát podať elektronicky a poznámky ako blbec posielať poštou? Však to pošlem poštou všetko a nebudem maturovať nad aplikáciou, už som aj tak pol dňa strávila nad ich prístupovými kódmi a aj tak mám pocit, že to nebude OK.....to je akože elektronizácia??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Nebude možné podať elektronicky, nielen poznámky, ale ani iné prílohy napr. potvrdenia o zdaniteľnej mzde, rodné listy deti, potvrdenia o návšteve školy...
Ono je to asi fakt najvýhodnejšie zbaliť všetko do obálky a odoslať poštou, príp. zaniesť osobne na DÚ.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Preposlala som DP elektronicky, mám pekne vytlačené potvrdenky aj akceptácie. Prílohy - výkazy, rodné listy, potvrdenia zo školy a manželkin príjem nechcem posielať doporučene poštou, stalo sa mi, že pani z DÚ mi "oznámila", že všetko čo som poslala bola len prázdna obálka - tvrdenie proti tvrdeniu.

Moja prosba o radu:
Spíšem si všetko čo dodám a dám to oproti podpisu pani, ktorá mi to prevezme? Priložím aj potvrdenky a akceptácie?
Máte podobné skúsenosti?

Mám ešte jednu otázku:
Daňovník s trvalým pobytom v meste A podá DP v meste B. Niektoré DÚ to akceptujú, niektoré nie. DÚ, kde bývam, to napríklad akceptuje. Podala som dopyt na DÚ, uvidím, aká mi príde odpoveď, i keď osobne si myslím, že len odcitujú zákon. Máte s tým skúsenosti? Mám totiž klientov aj z iných miest. Dokonca i z opačnej strany SR, no a skúsenosť s "prázdnou obálkou".

Ďakujem za Váš čas a radu. :-)
Naposledy upravil Janiela : 10.03.13 at 08:42 Dôvod: pravopisná chyba
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Janiela Pozri príspevok
Preposlala som DP elektronicky, mám pekne vytlačené potvrdenky aj akceptácie. Prílohy - výkazy, rodné listy, potvrdenia zo školy a manželkin príjem nechcem posielať doporučene poštou, stalo sa mi, že pani z DÚ mi "oznámila", že všetko čo som poslala bola len prázdna obálka - tvrdenie proti tvrdeniu.

Moja prosba o radu:
Spíšem si všetko čo dodám a dám to oproti podpisu pani, ktorá mi to prevezme? Priložím aj potvrdenky a akceptácie?
Máte podobné skúsenosti?

Mám ešte jednu otázku:
Daňovník s trvalým pobytom v meste A podá DP v meste B. Niektoré DÚ to akceptujú, niektoré nie. DÚ, kde bývam, to napríklad akceptuje. Podala som dopyt na DÚ, uvidím, aká mi príde odpoveď, i keď osobne si myslím, že len odcitujú zákon. Máte s tým skúsenosti? Mám totiž klientov aj z iných miest. Dokonca i z opačnej strany SR, no a skúsenosť s "prázdnou obálkou".

Ďakujem za Váš čas a radu. :-)
Na našom DU požadujú v tomto prípade vytlačiť z eDane Vyhlásenie a prvú stranu odoslaného DP a k tomu priložiť všetky prílohy, ktoré sa nedali odoslať elektronicky...
3 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Prikladám odpoveď, možno niekomu pomôže:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Daňové priznanie podáva daňovník miestne príslušnému daňovému úradu. Miestna príslušnosť sa riadi miestom trvalého pobytu fyzickej osoby.
Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť podľa miesta trvalého pobytu, riadi sa miestom umiestnenia organizačnej zložky daňového subjektu podľa Obchodného zákonníka, inak miestom, v ktorom daňový subjekt vykonáva prevažnú časť svojej činnosti. Ak ani takto nemožno určiť miestnu príslušnosť, potom je príslušný Daňový úrad Bratislava.

Podľa § 18 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov ak nie je daňový úrad alebo colný úrad, ktorému bolo podanie doručené, príslušný na prerokovanie veci alebo na rozhodnutie, je povinný podanie bezodkladne postúpiť príslušnému správcovi dane a upovedomiť o tom toho, kto podanie podal. Ak bolo podanie urobené v lehote, lehota sa považuje za zachovanú aj u správcu dane, ktorému bolo podanie postúpené.

JUDr. Martin Ďuračík
odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Na základe poslednej skúsenosti, kedy som zaslala daňové priznanie doporučene poštou, Dp bolo stratené, pričom mi pracovníčka DÚ naznačila, že som mohla poslať prázdnu obálku. Následne mi bola vyrúbená pokuta za neskoré dodanie DP.
Moja otázka znie:
Môžem podať DP aj v inom mieste, než je miestna príslušnosť?
Príklad:
daňovník ma miesto trvalého pobytu v meste X, ja by som chcela podať DP v meste Y.

Za odpoveď ďakujem
Naposledy upravil Janiela : 13.03.13 at 13:11
1 0