Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť základu dane 2012

szčo som od 6/2012,vediem JU a uplatňujem paušálne náklady, nezdaniteľnú časť vo výške 3644,74eur si môžem odpočítať zo základu dane v plnej výške, alebo iba časť prislúchajúcu k 7mesiacom?

A ako je to s daňovým bonusom? v plnej výške za celý rok 2012 alebo len časť pripadajúcu obdobiu podnikania?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jano.stary Pozri príspevok
    nechapem kam ma chces "dotlacit", vask uz na zakladnej skole nas ucili pocitat so symbolmi, naco su ti cisla? opakujem, ten vzorec plne chapem, ale je v nom aj cislo 45, nie je to cislo riadku.....

    v takomto pripade uz dan nie je 19% ale je zvysena o 45 e

    este stale chces konkretne cisla? naco? ja mam otazku polozenu jedno-jednoznacne, nechcem sa nechat dotlacit do druhej triedy ZS.....
    Nikam ťa nechcem dotlačiť, chcela som ti skontrolovať výpočet. DP vyplňam cez KROS, zatial editovatelné tlačivá nie sú, takže nejakými výpočtami si hlavu nezaťažujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jano.stary Pozri príspevok
    si mala hned napisat :-)

    uhrn prijmov §5 35640.00
    poistne a prispevky §5 ods 8 3116.13

    preddavok dane 5602.41

    pracoval som 10 mesiacov a dva mesiace som mal podporu 1200e
    a ty si mal hneď napísať, že máš taký vysoký základ dane a tým sa ti kráti ročná NČZD.
    V poučení k vyplneniu DP za rok 2012 sa o.i. uvádza


    Ak základ dane daňovníka

    a) – sa rovná alebo je nižší ako 18 983 Nezdaniteľná časť ZD na daňovníka = 3 644,74
    b) – je vyšší ako 18 983 , Nezdaniteľná časť ZD na daňovníka = 8 390,486 – (základ dane : 4)
    Príklad 1:
    Základ dane = 15 000,00
    Nezdaniteľná časť základu dane = 3 644,74
    Príklad 2:
    Základ dane = 20 000,00
    Nezdaniteľná časť základu dane = 8 390,486 – (20 000,00 : 4) = 8 390,486 – 5 000,00 =
    3 390,486 ÷ 3 390,49
    Príklad 3:
    Základ dane = 33 561,96
    Nezdaniteľná časť základu dane = 8 390,486 – (33 561,96 : 4) = 8 390,486 – 8 390,49 = 0,00

    *Fénix je offline (nepripojený) *Fénix

    Znovuzrodený z popola. *Fénix
    bibitraub Pozri príspevok
    szčo som od 6/2012,vediem JU a uplatňujem paušálne náklady, nezdaniteľnú časť vo výške 3644,74eur si môžem odpočítať zo základu dane v plnej výške, alebo iba časť prislúchajúcu k 7mesiacom?

    A ako je to s daňovým bonusom? v plnej výške za celý rok 2012 alebo len časť pripadajúcu obdobiu podnikania?
    1) v plnej výške
    2) v plnej výške, ak Tvoj príjem bol viac ako 1/2 MM

    daňový bonus /za rok 249,00 € / /o.i.podmienkou na získanie je príjem 6xmin.mzda=1963,20 € a kladný základ dane/ -viď §33 ZDP

    jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

    jano.stary
    Chcel by som sa spytat, nazdanitelna cast sa uplatnuje rocne v plnej vyske vzdy, alebo ak som pracoval iba 10 mesiacov a dva som nezamestnany tak iba alikvotna ciastka sa moze uplatnit?

    pretoze zakon hovori ze nezdanitelna cast ja ulava na mzde a ja som 2 mesiace mzdu nemal ale mal som iba podporu

    dufam, ze podpora sa do prijmu neposita !?

    dakujem!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jano.stary Pozri príspevok
    Chcel by som sa spytat, nazdanitelna cast sa uplatnuje rocne v plnej vyske vzdy, alebo ak som pracoval iba 10 mesiacov a dva som nezamestnany tak iba alikvotna ciastka sa moze uplatnit?

    pretoze zakon hovori ze nezdanitelna cast ja ulava na mzde a ja som 2 mesiace mzdu nemal ale mal som iba podporu

    dufam, ze podpora sa do prijmu neposita !?

    dakujem!
    Áno, celá NČ. Podpora nie je zdaniteľný príjem, takže ju do príjmu daňovníka nepočítaš.

    jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

    jano.stary
    teraz som sa dopracoval uz k vypoctu dane a je tam vzorec:

    r.54-r.55+..........r.62 + 45 (-) pretoze mam preplatok

    a tych 45 mam ako chapat? to ide niekomu do vrecka?! pri dani na uhradu sa dan o 45 zvysuje a pri preplatku sa vrati o 45 menej!!!???????????

    co tu uz mame komunizmus?
    lenka397 Ja som teraz sebe robila DP a pochopila som to tak, že je to vypočítaná daň upravená o nesprávne vyplatenú zamestnaneckú prémiu, zrejme tam malo byť, že r.45

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jano.stary Pozri príspevok
    teraz som sa dopracoval uz k vypoctu dane a je tam vzorec:

    r.54-r.55+..........r.62 + 45 (-) pretoze mam preplatok

    a tych 45 mam ako chapat? to ide niekomu do vrecka?! pri dani na uhradu sa dan o 45 zvysuje a pri preplatku sa vrati o 45 menej!!!???????????

    co tu uz mame komunizmus?
    uveď namiesto čísla riadkov konkrétne čísla.

    jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

    jano.stary
    nerozumiem, opisal som predsa ten vzorec, normalne tam vzdy boli cisla riadkov za ktore sa dosadi ale tento rok je vo vzorci konstanta 45 ????

    vsak dan je 19% preco sa tam objavuje este aj cislo 45 euro naviac?!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jano.stary Pozri príspevok
    nerozumiem, opisal som predsa ten vzorec, normalne tam vzdy boli cisla riadkov za ktore sa dosadi ale tento rok je vo vzorci konstanta 45 ????

    vsak dan je 19% preco sa tam objavuje este aj cislo 45 euro naviac?!
    uved tie konkrétne čísla

    jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

    jano.stary
    nechapem kam ma chces "dotlacit", vask uz na zakladnej skole nas ucili pocitat so symbolmi, naco su ti cisla? opakujem, ten vzorec plne chapem, ale je v nom aj cislo 45, nie je to cislo riadku.....

    v takomto pripade uz dan nie je 19% ale je zvysena o 45 e

    este stale chces konkretne cisla? naco? ja mam otazku polozenu jedno-jednoznacne, nechcem sa nechat dotlacit do druhej triedy ZS.....

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    jano.stary Pozri príspevok
    nechapem kam ma chces "dotlacit", vask uz na zakladnej skole nas ucili pocitat so symbolmi, naco su ti cisla? opakujem, ten vzorec plne chapem, ale je v nom aj cislo 45, nie je to cislo riadku.....

    v takomto pripade uz dan nie je 19% ale je zvysena o 45 e

    este stale chces konkretne cisla? naco? ja mam otazku polozenu jedno-jednoznacne, nechcem sa nechat dotlacit do druhej triedy ZS.....
    Nemám pred sebou tlačivo, ale určite sa jedná o preklep. Jedná sa o riadok 45.
    V minuloročnom tlačive je ten istý postup počítania a je tam uvedený: r.45

    jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

    jano.stary
    si mala hned napisat :-)

    uhrn prijmov §5 35640.00
    poistne a prispevky §5 ods 8 3116.13

    preddavok dane 5602.41

    pracoval som 10 mesiacov a dva mesiace som mal podporu 1200e

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jano.stary Pozri príspevok
    si mala hned napisat :-)

    uhrn prijmov §5 35640.00
    poistne a prispevky §5 ods 8 3116.13

    preddavok dane 5602.41

    pracoval som 10 mesiacov a dva mesiace som mal podporu 1200e
    Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem.
    Ak som správne počítala, z celoročnej NČZD si po krátení môžeš uplatniť len 259,52€ a vznikne ti nedoplatok na dani 527,82€

    lenka397 je offline (nepripojený) lenka397

    lenka397
    Ja som teraz sebe robila DP a pochopila som to tak, že je to vypočítaná daň upravená o nesprávne vyplatenú zamestnaneckú prémiu, zrejme tam malo byť, že r.45
    Naposledy upravil lenka397 : 06.02.13 at 22:30

    stels je offline (nepripojený) stels

    stels
    ak som zo živnosti mal príjem iba december 2012 dovtedy som bol evidovaný na úrade práce mám nárok na celú odpoč.položku alebo len za december?.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    stels Pozri príspevok
    ak som zo živnosti mal príjem iba december 2012 dovtedy som bol evidovaný na úrade práce mám nárok na celú odpoč.položku alebo len za december?.
    Na celú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.