Zavrieť

Porady

Výkaz nedoplatkov zo ZP

Dobrý deň,
ako postupovať pri účtovaní výkazu nedoplatku, za ktorého vyhotovenie si ZP účtuje 10€ a tento bol stiahnutý z nášho preplatku čo máme na ZP.
Vysvetlenie:
- na zdravotnej poisťovni sme mali nejaký preplatok ešte z dávnejšieho obdobia (zle odvedené poistné-vyššie ako malo byť) potom však došlo k neskoršej úhrade mesačného poistného a ZP poisťovna poslala výkaz nedoplatkov, ktorý si stiahla z toho preplatku.
Príklad:
poistne sme mali zaučtované 524/336 100,00
úhrada zaučtovaná 336/221 120,00 (teda zostal tam preplatok 20€ a z toho si stiahli)

a ja ho potrebujem preučtovať na základe výkazu nedoplatokov z účtu 336
mohla by som to na základe ID preučtovať takto:
336/378 10€ za ten výkaz nedoplatkov čo si odpočítali z nášho preplatku
545/378 10€ ako pokutu (nedaňový)
Ja potrebujem dostať tých 10€ z 336 aby mi sedel zostatok po ich odúčtovaní
Vie niekto poradiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Zdravotné poisťovne ťažia z hlúposti a strachu zamestnávateľov a nikto sa im nedokáže postaviť na kvalifikovaný odpor. Keďže ste mali pred vznikom nedoplatku vyšší preplatok a ZP ho nevrátila podľa § 21/3 zákona, mala právo podľa § 25/1/g zákona zúčtovať preplatok s nedoplatkom bez vydania výkazu nedoplatkov. Keďže výkaz nedoplatkov bol zostavený bez právneho dôvodu, mali ste ho vrátiť bez zaplatenia poisťovni. S dovetkom, že ak s vašim postupom nesúhlasia, nech ho odstúpia úradu pre dohľad. A to by si nedovolili, lebo porušili § 21/3. Ale keďže ste to zo strachu zaplatili, tak ste s ním súhlasili. Tak vám treba.
    Vrátenie preplatku zaúčtuj na 221/336 = 10 a predpis výkazu nedoplatkov na 545/336 = 10. Tým sa Ti aktívny previs účtu 336 vysporiada. Tvoj návrh účtovania nie je dobrý, nezodpovedá tokom.

    Danielam je offline (nepripojený) Danielam

    Danielam
    ale asi sme sa nepochopili tu žiadna banková transakcia neprebehla jednoducho oni si to stiahli z preplatku čo sme tam mali (čiže znížili ho o 10€) len na základe výkazu nedopatkov, ktorí nám poslali a mne tých 10 € stále zostáva na účte 336 a ja potrebujem len na základe toho výpisu nedoplatkov odúčtovať 10€ z 336 (k finančného pohybu nedošlo)

    Danielam je offline (nepripojený) Danielam

    Danielam
    Danielam Pozri príspevok
    ale asi sme sa nepochopili tu žiadna banková transakcia neprebehla jednoducho oni si to stiahli z preplatku čo sme tam mali (čiže znížili ho o 10€) len na základe výkazu nedopatkov, ktorí nám poslali a mne tých 10 € stále zostáva na účte 336 a ja potrebujem len na základe toho výpisu nedoplatkov odúčtovať 10€ z 336 (k finančného pohybu nedošlo)
    neviem či píšem zrozumiteľne ale taký príklad pre pochopenie:
    na zdravotnej poisťovni sme mali preplatok 10,00
    prišiel výkaz nedoplatkov na 10,00 máme tam 0 (bez akejkoľvek finančnej transakcie)
    a týchto 10,00 mám zostatok na účte 336 a a ho potrebujem na základe výkazu nedoplatkov zlikvidovať a neviem ako to zaučtovať

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Danielam Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    ako postupovať pri účtovaní výkazu nedoplatku, za ktorého vyhotovenie si ZP účtuje 10€ a tento bol stiahnutý z nášho preplatku čo máme na ZP.
    Vysvetlenie:
    - na zdravotnej poisťovni sme mali nejaký preplatok ešte z dávnejšieho obdobia (zle odvedené poistné-vyššie ako malo byť) potom však došlo k neskoršej úhrade mesačného poistného a ZP poisťovna poslala výkaz nedoplatkov, ktorý si stiahla z toho preplatku.
    Príklad:
    poistne sme mali zaučtované 524/336 100,00
    úhrada zaučtovaná 336/221 120,00
    (teda zostal tam preplatok 20€ a z toho si stiahli)

    a ja ho potrebujem preučtovať na základe výkazu nedoplatokov z účtu 336
    mohla by som to na základe ID preučtovať takto:
    336/378 10€ za ten výkaz nedoplatkov čo si odpočítali z nášho preplatku
    545/378 10€ ako pokutu (nedaňový)
    Ja potrebujem dostať tých 10€ z 336 aby mi sedel zostatok po ich odúčtovaní
    Vie niekto poradiť.
    No ... ja tam vidím 20, nie 10. Ak je tu D336 = 100 a za tým MD336 = 120, tak to tiež potvrdzuje preplatok 20, čiže aktívny zostatok účtu 336. Za 10 je výkaz nedoplatkov na 545/336 a stále je tam preplatok = aktívny zostatok 336, ktorý vyžiadaš vrátiť a keď ho poukážu, tak ho zaúčtuješ na 221/336. Alebo ... žeby predsa len nie ?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Danielam Pozri príspevok
    neviem či píšem zrozumiteľne ale taký príklad pre pochopenie:
    na zdravotnej poisťovni sme mali preplatok 10,00
    prišiel výkaz nedoplatkov na 10,00 máme tam 0 (bez akejkoľvek finančnej transakcie)
    a týchto 10,00 mám zostatok na účte 336 a a ho potrebujem na základe výkazu nedoplatkov zlikvidovať a neviem ako to zaučtovať
    Ak bol ten preplatok iba 10 a výkaz nedoplatkov 10, tak iba 545/336 = 10 a je po probléme. Predpis sankcie je uhradený z preplatku a zostatok 336 % 0. Alebo, že by nie ?

    Výkaz nedoplatkov zo ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.