Zavrieť

Porady

dobropis na prelome rokov

Dobropis vystavený v januári 2013 k faktúre z r. 2012, dátum zdaniteľ. plnenia na dobropise je 10.1.2013, č. dobropisu je 2012/128.
Chcem sa opýtať takýto dobropis sa zaúčtuje vzhľadom k dph a dph žiada za r. 2012 alebo r. 2013?
ďakujem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lumat Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať na zúčtovaciu faktúru od VSE, na ktorej je preplatok : zdaniteľné plnenie je 31.12.2012
    dátum vystavenia je 07.01.2013
    Ide táto faktúra - dobropis do DPH za 12/2012 alebo tu platí §53 zákona o DPH a zaúčtujem a odpočítam daň s mínusom v zdaňovacom období v ktorom sme dostali doklad ?
    Ďakujem
    Je to klasická vyúčtovacia faktúra, patrí teda do roku 2012.
    Llívia Prečo sa vyúčtovacia faktúra s preplatkom neposudzuje ako dobropis?
    Llívia Posúvam.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jana1303 Pozri príspevok
    Dobropis vystavený v januári 2013 k faktúre z r. 2012, dátum zdaniteľ. plnenia na dobropise je 10.1.2013, č. dobropisu je 2012/128.
    Chcem sa opýtať takýto dobropis sa zaúčtuje vzhľadom k dph a dph žiada za r. 2012 alebo r. 2013?
    ďakujem....
    Zaúčtuješ ho do roku 2013.

    lumat je offline (nepripojený) lumat

    lumat
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať na zúčtovaciu faktúru od VSE, na ktorej je preplatok : zdaniteľné plnenie je 31.12.2012
    dátum vystavenia je 07.01.2013
    Ide táto faktúra - dobropis do DPH za 12/2012 alebo tu platí §53 zákona o DPH a zaúčtujem a odpočítam daň s mínusom v zdaňovacom období v ktorom sme dostali doklad ?
    Ďakujem

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Dobrý deň,
    mám nasledujúci prípad-dobropis za odchýlky el.energie za 11/12 na základe mesačného vyhodnotenia (sme obchodník s EE, tieto odchýlky nám môžu fakturovať podľa zmluvy do 14mes.),dopropis samozrejme vystavený v 1/13, pre účely DPH samozrejme 1/13, ale mám dilemu, či o dbp účtovať ešte v starom roku, keďže náklady sa týkajú starého roka alebo až v novom roku. Pre tieto dodávky je tuším tvorená aj rezerva, ale toto je dbp, tak tá je pre mňa bezpredmetná.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Na dbp nie je uvedený dátum dodania, čo v podstate pre účely DPH nie je podstatné...

    kapadelta je offline (nepripojený) kapadelta

    kapadelta
    Ahojte,
    došlý dobropis za spätný rabat za rok 2012 (splnenie obratu) s dátumom vystavenia 15.01.2013, došlo 23.01.2013 a s dátumom dodania 31.12.2012. Ako to zaúčtovať? A do ktorého roku dať DPH?
    ĎAKUJEM!

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    kapadelta Pozri príspevok
    Ahojte,
    došlý dobropis za spätný rabat za rok 2012 (splnenie obratu) s dátumom vystavenia 15.01.2013, došlo 23.01.2013 a s dátumom dodania 31.12.2012. Ako to zaúčtovať? A do ktorého roku dať DPH?
    ĎAKUJEM!
    Zaúčtovať do 12/12, ale DPH si dáš do DP 1/13.

    Sika3008 je offline (nepripojený) Sika3008

    Sika3008
    Dobrý,
    ja mám opačný problém, teda nie problém len sa neviem dohodnúť sama so sebou.

    FA vystavená za služby v roku 2012 a v roku 2013/01 bol k nej vystavený dobropis, lebo služba nebola celá vyčerpaná a ani už nebude.
    DPH ide do 2013
    Základ ponížim si výnosy v roku 2012 alebo až v roku 2013?
    Ďakujem.

    eevvaa je offline (nepripojený) eevvaa

    eevvaa
    .... vážne, ako sa to má účtovať v roku 2012? Prvá reakcia je, že treba znížiť náklady na energia v r 2012, ale ako? Rezervy sa tvoria na záväzky na základe princípu opatrnosti a toto nebude záväzok ale naopak. Do toho spadajú aj nevyfakturované dodávky. Nakoniec u mňa prevládol názor :-), že to vôbec neúčtovať do 2012 a ani neznižovať náklady v r. 2012. Až v 2013 - aj náklady aj DPH. Ale samozrejme, len ak ide o dobropis, nie o vyúčtovaciu fa.
    (Pozn.: ani 385 na to nesedí)

    ... alebo ešte jena poznámka: Väčšinou sa na také faktúry napíše, že "Dobropisujeme Vám" ale zároveň, že ide o vyúčtovanie. Dátum dodania ale uvedú ako dátum vystavenia. Čo to potom je?
    Naposledy upravil eevvaa : 15.03.13 at 08:35

    Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

    Klara321
    Moj nazor, zapisat si na konci roka spotrebu podla elektromera, plynomera, prepocitat platnou cenou, nasledne porovnat co uz mate v nakladoch so skutocnymi vypocitanymi nakladmi. Na zaklade toho potom vytvorit rezervu alebo nevyfakturovane dodavky.

    eevvaa je offline (nepripojený) eevvaa

    eevvaa
    Nakoniec, po porade s audítormi, sme sa dohodli, že náklady v r. 2012 sa znížia oproti účtu 315. Interný doklad - vyúčtovanie nákladov na energie.

    eva.ch je offline (nepripojený) eva.ch

    eva.ch
    Dobry den, prosim o radu. Nasa firma prenajíma nebytové priestory. Tepelnu energiu fakturujeme mesacne urcitym pausalom. Teraz som dostala podklady k rocnemu vyuctovaniu podľa skutočnej spotreby s tym, ze v nasledujucich dvoch mesiacoch mám najomcom tieto preplatky a nedoplatky postupne pripocitavat a odpocitavat z faktur. Som povinna toto vyuctovanie zauctovat aj do konca minuleho roka a potom nejak zlikvidovat vo fakturach v tomto roku? Vobec neviem co s tym a hlavne uz mam uzavrety minuly rok, i ked este nie poslany. Ak by bola teda nejaka moznost ako to vsetko zuctovat len v tento rok bola by som rada

    Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

    Klara321
    kapadelta Pozri príspevok
    Prosím, nikto nevie?
    DPH v Januari, znizenie vynosov rok 2012 - vplyv na dan z prijmov za r.2012

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.