Zavrieť

Porady

daňový bonus SZČO...

Klient bol v čase 1.1.2012 - 31.5.2012 evidovaný na úrade práce, od 1.6.2012 je SZČO. Je ženatý a manželka je na materskej dovolenke (počas celého roka 2012). Spoločne vychovávajú 2 neplnoleté deti. Aj keď bývajú spolu, manželka má iný trvalý pobyt a poberá rodinné prídavky na deti ona. Má takýto klient (aktuálne SZČO) nárok na uplatnenie daňového bonusu? Môže si taktiež uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka na seba a manželku v plnej výške (3 644,74 eur)?
Prosím o radu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Serafim Pozri príspevok
    ďakujem za odpovede, ešte by som sa chcel uistiť, či nevadí, že manželka ma iný trvalý pobyt, ktorý je uvedení na potvrdení zo soc. poisťovne?
    už to tu máš niekoľko krát uvedené .. ešte zopkaujem - že rozhodujúca je spoločná domácnosť, nie trvalý pobyt .. nájdeš to aj zák o DzP.
    Si naozaj samostatný učtovník (v profile) a robíš DP klientom ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mondes Pozri príspevok
    áno, môže žiadať, pretože spĺňa podmienky, t.j. jeho príjem za rok 2012 je viac ako polovica NČZD a vykázal kladný základ dane.
    Podmienkou nároku na DB je príjem vo výške 6-násobku min.mzdy (nie 1/2 NČZD) + kladný základ dane.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aký má príjem=tržby z podnikania ? Vykázal kladný základ dane ? (zisk)

    Manželka bola v r.2012 na materskej alebo rodičovskej dovolenke ?

    Serafim je offline (nepripojený) Serafim

    Serafim
    Celkové tržby z podnikania má 3 067 eur. Základ dane je kladný. Manželka poberá prídavok na dieťa a na druhé rodičovský príspevok.
    Ďakujem.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    áno, je nárok aj na daňový bonus aj na odpočítanie nezd. časti na manželku, ak po celý rok 2012 poberala iba rodič. príspevok
    ewita888 a fakt

    Serafim je offline (nepripojený) Serafim

    Serafim
    Takže manžel môže žiadať o daňový bonus na obidve deti za 12 mes., aj keď bol 5 mesiacov registrovaný na úrade práce?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Serafim Pozri príspevok
    Takže manžel môže žiadať o daňový bonus na obidve deti za 12 mes., aj keď nebol 5 mesiacov registrovaný na úrade práce?
    ímp a touto skutočnosťou buď rada, že je to tak.......

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ewita888 Pozri príspevok
    áno, je nárok aj na daňový bonus aj na odpočítanie nezd. časti na manželku, ak po celý rok 2012 poberala iba rodič. príspevok
    pri takomto príjme je uplatnenie NČZD na manželku zbytočné - nie je z čoho DB áno

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Serafim Pozri príspevok
    Takže manžel môže žiadať o daňový bonus na obidve deti za 12 mes., aj keď nebol 5 mesiacov registrovaný na úrade práce?
    áno, môže žiadať, pretože spĺňa podmienky, t.j. jeho príjem za rok 2012 je viac ako polovica NČZD a vykázal kladný základ dane.

    Serafim je offline (nepripojený) Serafim

    Serafim
    ďakujem za odpovede, ešte by som sa chcel uistiť, či nevadí, že manželka ma iný trvalý pobyt, ktorý je uvedení na potvrdení zo soc. poisťovne?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Serafim Pozri príspevok
    ďakujem za odpovede, ešte by som sa chcel uistiť, či nevadí, že manželka ma iný trvalý pobyt, ktorý je uvedení na potvrdení zo soc. poisťovne?
    spoločný trvalý pobyt nie je podmienkou na uplatnenie.......

    Serafim je offline (nepripojený) Serafim

    Serafim
    tomu rozumiem, len som sa nestretol s takým prípadom, aby rodičia volali rôzne, mali rôzne trvalé pobyty a tie ostatné okolnosti, ktoré som spomínal vyššie...
    a k tej podotázke, nerobím bežne, je to výnimočne
    každopádne ďakujem za ochotu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.