Zavrieť

Porady

Danové priznanie za osobnu asistenciu - ak som dôchodca

Potrebujem poradit, som poberatelka starobného dôchodku od marca 2012 a popritom robím aj osobnu asistenciu. Neviem, ako mam urobit DP za rok 2012.
Do príjmov uvediem príjem za osobnu asistenciu za cely rok. Mozem vyuzit odpoč.položku 3644,74€ aj ked som poberala dochodok od marca do decembra v sume 3410€ alebo nie?
Vobec tomu nerozumiem, dakujem za každu radu.
baba64 Aj ja by som to potrebovala vedieť.Mám v tom menší chaos..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    marcellas Pozri príspevok
    príjem z OA som mala 3785,52€..
    SD poberám od 1.3.2012, predtým som bola na polovičnom invalidnom dochodku.
    Ine prijmy som nemala..
    Spravíš si normálne DP typ B - môžeš si uplatniť 40%tné paušálne výdavky. A keďže si poberateľkou dôchodku až od marca - môžeš si uplatniť aj NČZD .... daňová povinnosť bude 0.
    (treba postupovať podľa poučenia k DP )

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    staniolka Pozri príspevok
    nerozumiem postupu ak pani mala dôchodok v r. 2012 vo výške 3 644,74 a jej prijem z OA bol 3785,25 tak ako je mozne ze danova povinnost vyjde 0. Ja poberam dôchodok uz viac rokov ale cini za rok 2012 3495,60 a prijem z OA som mala 3255,96 a podla mojich výpoctov budem mat platit dan cca 384,34€. tak teraz neviem ci pani dostala zlu odpoved alebo ja som zle ratala...poradite mi?
    a v r. 2012 mi tiez vyska danova povinnost za r. 2011 297€. co som musela zaplatit.
    no nezda sa mi to spravodlive lebo ked odpocitam dôchodok z NČZD tak ten dôchodok tam aj tak zapocitam a kazdy hovori ze dôchodok sa nezdanuje ale akokolvek ho tam odratam tak ho môzem povazovat za zdanitelny prijem lebo moja NČZD je potom 149,14€...
    staniolka mne tá tvoja daň vychádza 342,84
    odp. pol. -149,14
    40 % 1302,38
    odpočet 1451,52
    3255,96 - 1451,52
    1804,44 x 0,19 = 342,84
    Naposledy upravil Anik : 05.03.13 at 11:34

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aký príjem si mala z osobnej asistencie ? Bola si poberatelom SD k 1.1.2012 ? Mala si okrem OA aj iné zdanitelné príjmy ? (SD nie je zdanitelný príjem )
    príjem z OA som mala 3785,52€..
    SD poberám od 1.3.2012, predtým som bola na polovičnom invalidnom dochodku.
    Ine prijmy som nemala..
    nerozumiem postupu ak pani mala dôchodok v r. 2012 vo výške 3 644,74 a jej prijem z OA bol 3785,25 tak ako je mozne ze danova povinnost vyjde 0. Ja poberam dôchodok uz viac rokov ale cini za rok 2012 3495,60 a prijem z OA som mala 3255,96 a podla mojich výpoctov budem mat platit dan cca 384,34€. tak teraz neviem ci pani dostala zlu odpoved alebo ja som zle ratala...poradite mi?
    a v r. 2012 mi tiez vyska danova povinnost za r. 2011 297€. co som musela zaplatit.
    no nezda sa mi to spravodlive lebo ked odpocitam dôchodok z NČZD tak ten dôchodok tam aj tak zapocitam a kazdy hovori ze dôchodok sa nezdanuje ale akokolvek ho tam odratam tak ho môzem povazovat za zdanitelny prijem lebo moja NČZD je potom 149,14€...
    Naposledy upravil staniolka : 08.02.13 at 09:58
    kn-alka zadávateľka nebola dôchodkyňou od 01.01.2012, preto si môže uplatniť nezd.časť. Neboj, od budúceho roka aj ona bude platiť daň.

    vikuš je offline (nepripojený) vikuš

    vikuš
    Ja si myslím, že preto si môže uplatniť celú NČZD, lebo nepoberala dôchodok k 1.1.2012. Tak som to pochopila ja.
    Katy a R tak veru - ako aj zákon hovorí..

    Danové priznanie za osobnu asistenciu - ak som dôchodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.