Zavrieť

Porady

Faktura

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
Priatelia potrebujem poradit, hadam sa s kolegynou o nasledovnom:

Ak je niekto zivnostnik a pride mu faktura, pricom oficialny nazov v zivnosti ma napriklad : Jozko Mrkvicka- Mrkva

a faktura je vystavena cisto na meno Jozko Mrkvicka, pricom je v nej uvedene ICO zivnostnika, ze je mozne takuto fakturu bezproblemov zauctovat do uctovnictva JU.


Lebo kolegyna mi hovori, ze pokial tam neni presny nazov tak sa to neda, ja si vsak myslim, ze najdolezitejsie je ICO a to ked je na fakture uvedene, tak je to ok.

Ze mam pravdu ? !
Usporiadat
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Podľa mňa máš pravdu.
Treba si doplniť DIČ
0 0
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
co sa tyka DIC, ale povinnost uvadzat ho ma povinnost podla mna len platitel DPH, vraj cisto zivnostnik ho nema povinnost uvadzat ho.
Mate s tym skusenosti ?
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Tak osobnú skúsenosť nemám, ale je to súčasť toho čo má obsahovať daňový doklad - faktúra a ak ho raz máte tak nie je problém ho pred kontrolou napísať.
Ja osobne som pred kontrolu zobrala pečiatku a všetky ale ozaj všetky doklady som opečiatkovala. Daňováčky boli spokojné.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=stuko]Priatelia potrebujem poradit, hadam sa s kolegynou o nasledovnom:

Ak je niekto zivnostnik a pride mu faktura, pricom oficialny nazov v zivnosti ma napriklad : Jozko Mrkvicka- Mrkva

a faktura je vystavena cisto na meno Jozko Mrkvicka, pricom je v nej uvedene ICO zivnostnika, ze je mozne takuto fakturu bezproblemov zauctovat do uctovnictva JU.

Faktúra musí obsahovať okrem iného povinného podľa zákona aj obchodný názov firmy podľa ŽL . Vtedy je správna .


Lebo kolegyna mi hovori, ze pokial tam neni presny nazov tak sa to neda, ja si vsak myslim, ze najdolezitejsie je ICO a to ked je na fakture uvedene, tak je to ok.

Ze mam pravdu ?


No nemáš Daj to prerobiť , a na budúce nech dodávateľ vystaví faktúru v správnom usledovať ,aby si mal vystavené doklady správne na obchodný názov .


........................................
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Mám s tým skúsenosti, dnes som bola na DÚ a vytkli mi, že nemám u FO neplatiteľa dph doplnené DIČ. Správkyňa mi vysvetlila, že to bude za 1.000,- Sk - samozrejme pokuta.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Živnostník má uvádzať IČO a DIČ, platca DPH naviac IČO DPH.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pozri tu , to som písala z domu , kde som nemala po ruke zákon :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=20629

Toto má obsahovať faktúra . :p
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
benka
Živnostník má uvádzať IČO a DIČ, platca DPH naviac IČO DPH.
Živnostník - neplatiteľ dobre, platiteľ DPH nemusí podľa môjho názoru DIČ ale IČ DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
stuko
Lebo kolegyna mi hovori, ze pokial tam neni presny nazov tak sa to neda, ja si vsak myslim, ze najdolezitejsie je ICO a to ked je na fakture uvedene, tak je to ok.
Ze mam pravdu ? !
Veru nemáte .-(
§ 3a Obchodný zákonník:
"Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných dokumentoch uvádzať obchodné meno, sídlo (miesto podnikania), IČO, označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal a číslo zápisu (u vás zrejme živnostenský register a číslo zápisu).
Následne platí 31 ods. 11 Zákona o správe daní a poplatkov a tam sa uvádza povinnosť DIČ u neplatiteľa alebo IČ DPH u platiteľa dane.

Povinnosti pri vystavovaní faktúr sú obsiahnuté v rôznych predpisoch.

Zatiaľ som abstrahovala od ZDPH ... tam platí napr. § 71 ods. 2 ... náležitosti faktúry a platí aj vyhláška o ERP ... a tam sú náležitosti dokladov vystavovaných elektronickou registračnou pokladnicou.

A hádam aj stačí .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A ešte som zabudla, prečo som to uviedla ... obchodné meno fyzickej osoby je zapísané v živnostenskom oprávnení. Ak má živnostník k menu zapísané pri mene "ešte niečo navyše" ... obchodným menom fyzickej osoby je jeho meno a aj to navyše .-) čiže dodatok k obchodnému menu.
0 0
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
dakujem, dakujem vam vsetkym takze mam tento problem len u jednej DOSLEJ faktury tak mi len povedzte, ci ju mam, alebo nemam zauctovat , lebo ICO na tej fakture je uvedene, DIC neni a ten nazov je neuplny -teda len meno a priezvisko zivnostnika ?
Radsej to vyradim ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
stuko
dakujem, dakujem vam vsetkym takze mam tento problem len u jednej DOSLEJ faktury tak mi len povedzte, ci ju mam, alebo nemam zauctovat , lebo ICO na tej fakture je uvedene, DIC neni a ten nazov je neuplny -teda len meno a priezvisko zivnostnika ?
Radsej to vyradim ?
Chcete mať neúplné účtovníctvo? .-)
0 0
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
no v ziadnom pripade takze vyradujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
stuko
no v ziadnom pripade takze vyradujem
Práve vtedy budete mať neúplné účtovníctvo. Účtovná jednotka je povinná účtovať o všetkých účtovných prípadoch ... doporučujem osloviť dodávateľa na doplnenie údajov. Všetci máme pred zákonom rovnaké povinnosti .-)
0 0
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
joj dakujem, len zase ziadat niekoho aby mi nieco opatovne zasielal a tak Proste lahsie bude ak to vyradim, o nakladovu polozku menej a upozrnim dodavatela, aby si do buducnosti udaje opravil
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
stuko
no v ziadnom pripade takze vyradujem
Prečo by si si chcel len tak vyhodiť vlastne výdavky do koša , však to daj doplniť resp.prerobiť aby to malo všetky potrebné náležitosti a potom bude O.K.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5
Prečo by si si chcel len tak vyhodiť vlastne výdavky do koša , však to daj doplniť resp.prerobiť aby to malo všetky potrebné náležitosti a potom bude O.K.
Doplním , alebo tá faktúra nemá cenu toho , aby sa s tým niečo robilo ?Rozmýšľaj .
0 0
stuko stuko

stuko je offline (nepripojený) stuko

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
priatelia, vy ste dokonali, normalne ste ma presvedcili, ako browsujem po porade, tak som uz napisal aj do predmetnej firme, nech fakturu opravia a nech mi ju pekne este raz poslu

Velmo vam vsetkym dakujem ste skveli
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
stuko
priatelia, vy ste dokonali, normalne ste ma presvedcili, ako browsujem po porade, tak som uz napisal aj do predmetnej firme, nech fakturu opravia a nech mi ju pekne este raz poslu

Velmo vam vsetkym dakujem ste skveli
Super stuko , asi sa to oplatilo .
0 0
JURAJB JURAJB

JURAJB je offline (nepripojený) JURAJB

spolumajitel firmy-združenie 50%/50%,manžér, ekonóm, mzdár, technik+bezpečák+požiarny.tech. v jednej osobe ...viac
Mám taku doplnujúcu otazočku - záleží aj na velkých a malých písmenkách v názve odberateľa podla výpisu z OR? Dnes mi vrátili faktúry, pretože to nesedí presne ale len v tých písmenkách - názov je jednoznačne rovnaký.
Co s takými odberatelmi, ktorí nám nie sú ani napriek niekolkým urgenciám schopní doplniť svoje presné obchodné meno, IČO, príp IČO pre DPH? Potom, keď dostanú kontrolu a budú to odo mňa chcieť, tak sa z toho môžem zblázniť - všetko doplňať a prerábať. Kto je za to zodpovedný, ako to ošetriť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať