Zavrieť

Porady

Faktura

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
Priatelia potrebujem poradit, hadam sa s kolegynou o nasledovnom:

Ak je niekto zivnostnik a pride mu faktura, pricom oficialny nazov v zivnosti ma napriklad : Jozko Mrkvicka- Mrkva

a faktura je vystavena cisto na meno Jozko Mrkvicka, pricom je v nej uvedene ICO zivnostnika, ze je mozne takuto fakturu bezproblemov zauctovat do uctovnictva JU.


Lebo kolegyna mi hovori, ze pokial tam neni presny nazov tak sa to neda, ja si vsak myslim, ze najdolezitejsie je ICO a to ked je na fakture uvedene, tak je to ok.

Ze mam pravdu ? !
Usporiadat
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Prosím Vás poraďaci mám faktúru na ktorej je nápis zaplatené v hotovosti a už žiadny doklad o úhrade. Je to daňovo uznateľný výdavok????
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ninna
Prosím Vás poraďaci mám faktúru na ktorej je nápis zaplatené v hotovosti a už žiadny doklad o úhrade. Je to daňovo uznateľný výdavok????
To je pekné, že je to tam napísané, to je info, že už nepožadujú úhradu, ale je to málo na to, aby to bol doklad o úhrade tejto faktúry. Zrejme ten, ktorý fa zaplatil, má aj doklad o platbe. Až tento doklad je dokladom o úhrade záväzku.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Tweety
To je pekné, že je to tam napísané, to je info, že už nepožadujú úhradu, ale je to málo na to, aby to bol doklad o úhrade tejto faktúry. Zrejme ten, ktorý fa zaplatil, má aj doklad o platbe. Až tento doklad je dokladom o úhrade záväzku.
Tak som to aj ja pochopila ale keď som tam zavolala tak ma pani vysmiala že zatiaľ to bolo všetkým dobre a úplne postačuje že je na faktúre uvedené v hotovosti zaplatené a ich ident.údaje. Jedná sa o ubytovňu DOPRASTAV. Čo mi poradíte???Trvať si na svojom že potrebujem príjmový pokl.doklad od nich??
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Ninna
Tak som to aj ja pochopila ale keď som tam zavolala tak ma pani vysmiala že zatiaľ to bolo všetkým dobre a úplne postačuje že je na faktúre uvedené v hotovosti zaplatené a ich ident.údaje. Jedná sa o ubytovňu DOPRASTAV. Čo mi poradíte???Trvať si na svojom že potrebujem príjmový pokl.doklad od nich??
Ak niekto prijíma úhradu faktúry, musí ti vystaviť príjmový doklad. To mi pred asi 4 rokmi tvrdili daňováčky. Ak prijímajú platby v hotovosti,tak nech ich potom evidujú na registračnej pokladni.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Ninna
Prosím Vás poraďaci mám faktúru na ktorej je nápis zaplatené v hotovosti a už žiadny doklad o úhrade. Je to daňovo uznateľný výdavok????
Nie je tam náhodou aj DKP? Vtedy by to mal byť doklad z pokladnice. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Nie je tam DKP veď práve to zaráža aj mňa a podľa môjho názoru to nie je v poriadku. Ale presviedčali ma o tom že oni mávajú veľké audity a tam je všetko O.K. Čo s tým???
0 0
kuzma.miroslav kuzma.miroslav

kuzma.miroslav je offline (nepripojený) kuzma.miroslav

Podľa Obchodného zákonníka je obchodným menom fyzickej osoby jeho meno a priezvisko a zvyšok je dodatok k obchodnému menu. Ostatné podľa mňa platí.


Jana Acsová
Veru nemáte .-(
§ 3a Obchodný zákonník:
"Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných dokumentoch uvádzať obchodné meno, sídlo (miesto podnikania), IČO, označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal a číslo zápisu (u vás zrejme živnostenský register a číslo zápisu).
Následne platí 31 ods. 11 Zákona o správe daní a poplatkov a tam sa uvádza povinnosť DIČ u neplatiteľa alebo IČ DPH u platiteľa dane.

Povinnosti pri vystavovaní faktúr sú obsiahnuté v rôznych predpisoch.

Zatiaľ som abstrahovala od ZDPH ... tam platí napr. § 71 ods. 2 ... náležitosti faktúry a platí aj vyhláška o ERP ... a tam sú náležitosti dokladov vystavovaných elektronickou registračnou pokladnicou.

A hádam aj stačí .-)
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mali by dat i PPD. Aj doklad z ERP je fakturou. Na doklade z ERP nie je uvedene meno odberatela, dalej je tam cislo DKP ako vravo Aljok, na FA, ktora nie je dokladom z ERP, sa uvadza i meno odberatela. Moze byt na nej ako sposob platby uvedene: zaplatene v hotovosti, dobierkou, prevodom....... , ale to nie je vsetko, ja predsa uctujem na zaklade VU, PPD a VPD. Takze k tejto fakture Vam musia dat PPD.Nie je nahodou niekde naspodu napisane, ze je to PPD, alebo nie je niekde ten doklad pripnuty? Doprastav je betar, moze robit cernoty. Nedajte sa, a spytajte sa dotycnej pani, ci sa mate na tento pripad popytat na DU.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Milí poraďáci, tiež som mala podobný prípad. Vyžiadala som doplnenie faktúry a vysmiali ma asi takto, keď tomu nerozumiete, nerobte to, naša účtovníčka to má vysporiadané s DÚ a pod. Nakoniec na moje "vydieranie" daňovým úradom to doplnili. Moji milí, nechcite vidieť ten list, ktorý mi došiel aj s doplnenou faktúrou. Ale, stálo to za to, aj keď sa cítim trošku ubolená a "mierne" dotknutá.
P.s.: firma je divná. Ide o spoločenstvo, pričom nakoniec dve firmy chceli predať to isté auto. Takže si doklady môžem vyberať. Jedny mám bez fa a druhé s vyžiadanou a ťažko opravenou fa. Samozrejme, že tie druhé som použila.
Záver: prajem pevné nervy pri Vašich žiadostiach k opravám , príp. doplnení fa.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JURAJB
Mám taku doplnujúcu otazočku - záleží aj na velkých a malých písmenkách v názve odberateľa podla výpisu z OR?....
Veru záleží . Robím účtovníctvo pre takúto firmu, ktorej názov sa v jednom slove skladá z veľkých aj malých písmen a musela som napr. na DU doručiť nové priznania opravené v tomto zmysle. Pre nich ide o 2 rôzne firmy a keď si trochu zalistuješ v OR, tak zistíš že majú pravdu, lebo často ide o ten istý názov firmy a jedna má čiarku pred s.r.o. a iná nemá čiarku alebo jedna má spol. s r.o. iná má len s.r.o. ... atď a pod.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Potrebujem vystaviť faktúru pre nemca,má byť v nemčine alebo v slovenčine?Oni tam majú nejaké steuernr-dane a Ust-IdNr (asi platitel DPH),sídlo a to stačí. Lief.-Nr.: neviem čo je.Pre nemca som nič nevystavovala-čo mám do tej faktúry napísať a akým jazykom?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
sklenkova
Potrebujem vystaviť faktúru pre nemca,má byť v nemčine alebo v slovenčine?Oni tam majú nejaké steuernr-daneDIČ a Ust-IdNr Asi Mwst. IČDPH (asi platitel DPH),sídlo a to stačí. Lief.-Nr.: neviem čo je. IČO Pre nemca som nič nevystavovala-čo mám do tej faktúry napísať a akým jazykom?
Vystav faktúru v jazyku nemeckom a pre seba si urob jej duplikát aj v jazyku slovenskom a tak si ju založ do účt-a.
Môj program robí fakturáciu v jazyku nemeckom aj anglickom. www.exalogic.sk /Nie je to reklama? Ak ak áno upozornite ma -vymažem to. /
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

sklenkova
Potrebujem vystaviť faktúru pre nemca,má byť v nemčine alebo v slovenčine?Oni tam majú nejaké steuernr-dane a Ust-IdNr (asi platitel DPH),sídlo a to stačí. Lief.-Nr.: neviem čo je.Pre nemca som nič nevystavovala-čo mám do tej faktúry napísať a akým jazykom?
Každý zahraničný odberateľ musí prijať fa aj v slovenskom jazyku, pokiaľ nebolo dohodnuté zmluvne alebo iným spôsobom inak. Ust-IdNr. je Umsatzsteuer-Identifikationsnummer správne identifikácia pre DPH (doslovne preložené ako identifikačné číslo dane z obratu) Lief.-Nr. je Lieferungsnummer alebo Lieferscheinsnummer - číslo dodacieho listu.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Súhlasím s Dušanom,ale Lief.Nr. môže byť - Lieferant Nr.čiže číslo dodávateľa - mne v programe vypíše IČO .
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Melnick
Súhlasím s Dušanom,ale Lief.Nr. môže byť - Lieferant Nr.čiže číslo dodávateľa - mne v programe vypíše IČO .
Súhlasím aj s týmto možným výkladom.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
........................
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Prosím Vás vedel by mi niekto súrne prilepiť nejakú šablonu faktúry za poskytovanie služieb?
Vopred ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
auctovnicka
Prosím Vás vedel by mi niekto súrne prilepiť nejakú šablonu faktúry za poskytovanie služieb?
Vopred ďakujem.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=8

Dúfam,že Ti niektorá sadne.
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Velmi pekne dakujem!!!!
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Heleč
Tak osobnú skúsenosť nemám, ale je to súčasť toho čo má obsahovať daňový doklad - faktúra a ak ho raz máte tak nie je problém ho pred kontrolou napísať.
Ja osobne som pred kontrolu zobrala pečiatku a všetky ale ozaj všetky doklady som opečiatkovala. Daňováčky boli spokojné.
Tak toto ma zaujíma. Ak teda na faktúre nie je uvedená správna adresa alebo tam chýba ICO ci DIC, stačí ak tam dám pečiatku a bude to ok?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať