Zavrieť

Porady

Autor

Priatelia, ako by ste riesili situaciu ak pracujete na zaklade umeleckej zmluvy, s tym, ze vam na ucet pride nezdaneny prijem (zdanenych len 2% lit. fond). Ako potvrdenie, (fakturu pri aut. cinnostiach nevystavujete, nakolko to neni zivnost), ale mi mame zavedene v robote len take interne doklady, kde mam uvedene kedy som kolko pracoval. takze na konci mesiaca mi zamestnavatel potvrdi tento papier a tam je uvedeny prijem napr. 10 000 . Na ucet vsak realne pride len v tomto pripade 9800,- zvysok firma odvedie priamo do lit fondu.

Ako to teda zauctovat v JU ? Zauctovat 10 000, alebo len 9800,-


Moj nazor je taky, ze mozem uctovat len realne to, co mi na ucet pride, takze v tomto pripade ,by som zauctoval sumu 9800,-

Poradite ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ja v tomto prípade vychádzam z dokladov o vyplatených sumách za celý rok od zamestnávateľa, ktoré vyhotoví formou rekapitulácie. Z dokladu beriem celú sumu ešte pred odpočítaním odvodov do literárneho fondu a uplatním výdavky paušálom 25% (ak je to výhodnejšie) a zároveň ešte uplatním ostatné výdavky platené na poistenie. V tomto prípade sa má viesť evidencia príjmov v časovom slede t.j. v hrubej výške.

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    ester dakujem za odpoved, ale ja okrem toho, ze mam slobodne povolanie, tak som aj zivnostnikom a ako to teda mam zauctovat do JU ? a co sa tyka tej rekapitulacie, myslim, ze povinnostou zamestnavatela to neni takze co ked mi rekapitulaciu nevyda ? Ja mam akurat len tie potvrdenia o odpracovanom case, resp. o vyske odmeny

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ako autor máš ešte jednu možnosť. Príjmy z autorskej činnosti vôbec nemusíš uvádzať do DP, nakoľko sú zdranené zrážkovou daňou podľa § 43 a tým pádom je daňová povinnosť splnená. Výhodné by ich bolo uviesť v daňovom priznaní vtedy, ak by si základe dane po uplatnení odpočítateľných položiek mal v mínuse, čím by ti bola zrážková daň vrátená.
    Takže príjmy zo živnosti ak chceš môžeš v tomto prípade uplatňovať v skutočnej výške.

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    no ale problem je v tom, ze zrazkovou danou ich zrazene nemam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.