Zavrieť

Porady

Novela zákona o ZP od 1.7.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nebudete tomu veriť, ale máme šancu niečo zmeniť.

K 1.7.2005 sa chystá novela zákona o zdravotnom poistení.
Vážení Poradcovia, ak máte námety a pripomienky k zákonu, sem s nimi.

Prosím, nezneužívať túto tému na subjektívne sťažovanie sa a samozrejme ani na otázky k zákonu. Prosím k veci - teda sem sa s dobrými nápadmi na zmenu zákona.

Pridám ešte odkaz na zaujímavú tému

http://www.porada.sk/showthread.php?...B9ancu+nie%E8o
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...vítané sú pripomienky smerujúce k zmene jednotlivých ustanovení, ale i pripomienky k technickým nedostatkom a nezrozumiteľným formuláciam.

Všetkým - toto nie je 1.apríl. Staňte sa spolutvorcami zákona.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.03.05 at 11:55
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jozef Mihál
Vlaďa, presne tak, vítané sú pripomienky smerujúce k zmene jednotlivých ustanovení, ale i pripomienky k technickým nedostatkom a nezrozumiteľným formuláciam.

Všetkým - toto nie je 1.apríl. Staňte sa spolutvorcami zákona.
Jozef, v živote som nepripomienkovala zákon - ako formou sa to robí? Nie je už niekde na internete návrh novely? Určite máme viacerí pripomienky, a možno aj ostatní nevedia ako na to . A je tam nejaký "štichtag?" (dokelu ako sa to povie po slovensky, taký ten posledný hraničný deň ?)
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

pripomienka
1.- kriterium na platenie zdrav.poistenia- danove priznanie(dan z prijmu).Ziadne ine spekulacie s konatelmi, dobrovolne nezamestnanymi, umelcami, malujucimi detickami....
2.kto je PN-neplati(zamestnanci, SZCO,.........)-lebo nema prijem.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
luebchenko
Jozef, v živote som nepripomienkovala zákon - ako formou sa to robí? Nie je už niekde na internete návrh novely? Určite máme viacerí pripomienky, a možno aj ostatní nevedia ako na to . A je tam nejaký "štichtag?" (dokelu ako sa to povie po slovensky, taký ten posledný hraničný deň ?)
po slovensky tuším DEAD LINE? DEAD TIME?
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Po slovensky sa to povie DEADLINE ; )
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
luebchenko
Jozef, v živote som nepripomienkovala zákon - ako formou sa to robí? Nie je už niekde na internete návrh novely? Určite máme viacerí pripomienky, a možno aj ostatní nevedia ako na to . A je tam nejaký "štichtag?" (dokelu ako sa to povie po slovensky, taký ten posledný hraničný deň ?)
Ľuba, o formálnu stránku sa už postarám ja, ak dovolíš (ak dovolíte, pre všetkých), teraz ide o dobré nápady na prospech veci.

Stačí napísať "svojimi slovami" tu, v tejto téme, čo by si chcela v zákone zmeniť a ako.

Všetko pozitívne, čo tu vážení Poradcovia napíšete, budem tlmočiť na príslušných miestach.

Deadline je fakticky až v júni 2005, úvodné pripomienkové konanie však beží ododnes do pondelka 14.3.

Zatiaľ, aby sme sa nezdržovali, uvediem niektoré idey z novely:

- konatelia už nebudú SZČO ale dostanú sa nazad medzi zamestnancov (ako tomu bolo do konca roku 2004),
- medzi zamestnancov budú opäť patriť členovia samosprávnych orgánov právnických osôb,
- SZČO nebudú platiť poistné v prípade PN a pod.,
- VZ pre SZČO by mal byť daný ako polovica základu dane, po pripočítaní poistného(!). Inými slovami, VZ = 1/2 z (príjmy - náklady, ale bez odvodov). Čiže VZ bude vyšší, ako doteraz,
- umelci a autori už nebudú považovaní za SZČO,
- štát bude platiť poistné len za vymenované skupiny osôb, tj. dobrovoľne nezamestnaní si budú platiť poistné sami (ako tomu bolo do konca roku 2004)
Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.03.05 at 12:05
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
[QUOTE=Jozef Mihál]-

konatelia už nebudú SZČO ale dostanú sa nazad medzi zamestnancov (ako tomu bolo do konca roku 2004), - budú platiť podľa skutočného príjmu alebo bude stále to "minimálne však" ?! (cca 910,- Sk)

- SZČO nebudú platiť poistné v prípade PN a pod., - priebežne alebo až v rámci ročného vyúčtovania? - aké papierovačky k tomu vymysleli?

- VZ pre SZČO by mal byť daný ako polovica základu dane, po pripočítaní poistného(!). Inými slovami, VZ = 1/2 z (príjmy - náklady, ale bez odvodov). Čiže VZ bude vyšší, ako doteraz, - totálna blbosť, tie odvody predsa platím, lebo podnikám a nie z plezíru!!! aj firmy si svoju časť dávajú do N, prečo nie živnostníci?! - rovnoprávnosť je kde?

- umelci a autori už nebudú považovaní za SZČO, - nech nezabudnú na nejaké zrozumiteľné a jasné koncoročné zúčtovanie, ak to začne platiť v
priebehu roka! (pre tých, ktorí teraz platia a po novele nebudú musieť )

... a idem študovať ďalej
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
źuba, práve ma zamestnáva malá konatežka, takže zajtra sa vyjadrím.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ja by som bol zasa osobne rád, aby ostalo z pôvodného, že ZP sa neplatí, ak vymeriavací základ SZČO popri zamestnaní bol nižší ako 3.000,- Sk na mesiac. Alebo lepšie, ak sa to naviaže na minimálnu mzdu a ZP sa neplatí, ak SZČO popri zamestnaní dosiahla VZ menší ako súčet polovíc minimálnej mzdy v roku. V opačnom prípade ide o ďalšie dodaňovanie ľudí, ktorí si privyrábajú popri práci ešte bokom. Výsledkom bude väčšia snaha vyhnúť sa plateniu a priznávaniu daní.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ja by som umelcov a autorov za szčo považovala ale len v prípade, že je to ich hlavný príjem /slobodné povolanie/ . Ak sú takéto príjmy napr. z honorárov popri záv.činnosti, podnikaní a pod. tak nie.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

1. Ja osobne by som bola za presnu definiciu pojmu "celkovy prijem" vo vykazoch preddavkov, nakolko som to musela riesit s kazdou poistovnou zvlast a nie vzdy ta definicia bola rovnaka.

2. DDP zamestnavatela - vymeriavaci zaklad ano alebo nie
0 0
Kimáková Kimáková

Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

Ja by som zas určite do novely pridala aby vymeriavací základ za zamestnávateľa nebol úhrnom VZ zamestnancov, ale VZ zamestnanca (tak ako to je v SP)
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

v ramci spravodlivosti- ked uz nebudu platit poistenie SZCO na PN( a predpokladam,ze ani zamestnanci pocas PN ho neplatia), preco ho maju platit dobrovolne nezamestnani pocas choroby( schvalne nie PN-lebo kto neplati nemocenske, nema na nu narok- ale moze byt v nemocnici,alebo so zlomenou nohou doma 3 mesiace-evidentne nemoze "zarabat"-aky doklad by mal eventualne dodat?-vypis od lekara poistovni sotav staci....)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ricij
Ja by som bol zasa osobne rád, aby ostalo z pôvodného, že ZP sa neplatí, ak vymeriavací základ SZČO popri zamestnaní bol nižší ako 3.000,- Sk na mesiac. Alebo lepšie, ak sa to naviaže na minimálnu mzdu a ZP sa neplatí, ak SZČO popri zamestnaní dosiahla VZ menší ako súčet polovíc minimálnej mzdy v roku. V opačnom prípade ide o ďalšie dodaňovanie ľudí, ktorí si privyrábajú popri práci ešte bokom. Výsledkom bude väčšia snaha vyhnúť sa plateniu a priznávaniu daní.
...toto nepôjde
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Luba2
Ja by som umelcov a autorov za szčo považovala ale len v prípade, že je to ich hlavný príjem /slobodné povolanie/ . Ak sú takéto príjmy napr. z honorárov popri záv.činnosti, podnikaní a pod. tak nie.
Autori, umelci už nebudú považovaní za SZČO.

...fakticky to vlastne bude ako píšeš, ak umelec/autor má zamestnanie alebo je SZČO napr. ako živnostník, tak z príjmov podľa Autorského zákona platiť nebude nič.

Ak ale bude tzv. dobrovoľne nezamestnaný, tj. ani zamestnanec ani SZČO, tak bude platiť poistné z výšky svojich príjmov podľa § 5 a § 6 ZDP (s výnimkou príjmov z prenájmu § 6 ods.3 a príjmov zdanených zrážkovou daňou), teda vlastne z príjmov podľa Autorského zákona - mimo príjmov zdanených podľa § 43 ZDP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adinka55
1. Ja osobne by som bola za presnu definiciu pojmu "celkovy prijem" vo vykazoch preddavkov, nakolko som to musela riesit s kazdou poistovnou zvlast a nie vzdy ta definicia bola rovnaka.

2. DDP zamestnavatela - vymeriavaci zaklad ano alebo nie
Celkový príjem je VZ neupravený na minimum/maximum.

DDS zamestnávateľa v súčasnosti má ísť do VZ - aj keď Vám v každej ZP povedia, že ísť nemá - má ísť, je to stanovisko kompetentných osôb na MZ.

Novelou sa to možno zmení. V každom prípade sa to v novele jasne zadefinuje, či ide alebo nejde do VZ, aby tieto spory neboli.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kimáková
Ja by som zas určite do novely pridala aby vymeriavací základ za zamestnávateľa nebol úhrnom VZ zamestnancov, ale VZ zamestnanca (tak ako to je v SP)
...presne tak to aj novela zmení. VZ zamestnávateľa nebude úhrn VZ zamestnancov ale bude sa postupovať ako v sociálnom poistení.

Mimochodom preto je tak aj navrhnutý výkaz preddavkov - už "s víziou" existencie novely. Do výkazu preddavkov sa doporučuje už teraz uvádzať poistné (preddavok) zamestnávateľa zaokrúhlený na celé Sk nahor, s tým, že na prvej úvodnej strane sa uvedie preddavok zamestnávateľa vypočítaný v zmysle aktuálne platného zákona - súčet preddavkov zamestnávateľa za jednotlivých zamestnancov uvedený v prílohe potom samozrejme nebude sedieť s úvodnou stranou a je to tak v poriadku.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jaro.jaro
v ramci spravodlivosti- ked uz nebudu platit poistenie SZCO na PN( a predpokladam,ze ani zamestnanci pocas PN ho neplatia), preco ho maju platit dobrovolne nezamestnani pocas choroby( schvalne nie PN-lebo kto neplati nemocenske, nema na nu narok- ale moze byt v nemocnici,alebo so zlomenou nohou doma 3 mesiace-evidentne nemoze "zarabat"-aky doklad by mal eventualne dodat?-vypis od lekara poistovni sotav staci....)
...tlačím na to, aby to tak bolo a myslím, že s tým nebude problém a takto to aj bude. V zákone nemôžu byť samoplatcovia diskriminovaní.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mimochodom, úvodný návrh novely (nebrať smrteľne vážne, tam ešte bude zmien...) nájdete odvčera na stránke MZ:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....B?OpenDocument

ak Vám to nepôjde, pohľadajte sami na

www.health.gov.sk
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Pan Mihal, ja som nasla par takych tem, ktore ma zaujali (mozno ze som aj nieco prehliadla, musim to este prestudovat podrobnejsie).


DDP

Mna zaujal v tej novele par. 13 odst.4 pism. m - prispevky na DDP do vysky 3% hrubych rocnych prijmov zamestnanca ...... - presne sa tam kopiruje zakon o socialnom poisteni, avsak ani socialna poistovna v tomto nema jednoznacne stanovisko. Ako to potom moze dopadnut so ZP?
Aky to bude mat dopad na polozku celkovy prijem v mesacnych vykazoch ked je tam objem rocnych prijmov? Myslite, ze sa to prejavi len pri rocnom zuctovani preddavkov, pri mesacnych preddavkoch si to vsimat nebudeme?

ROCNE ZUCTOVANIE PREDDAVKOV


1. par.19 odst. 2 - preco nezjednotia terminy na podanie ziadosti o rocne zuctovanie na dan aj preddavky na ZP - 15.2. ???. Takisto je to aj s lehotou 28.2. - preco nie spolocne s danovym priznanim k dani z prijmu t.j. 31.03.???


2. Ak cast roka bude za mna platit poistne do ZP stat, potom sa zamestnam, kto mi v mene statu da potvrdenie o odvode ZP za obdobie, ktore za mna platil stat? Pojde to do rocneho zuctovania?
Ako sa v mzde bude prejavovat rocne zuctovanie - preplatok alebo nedoplatok ZP ohladom zdanovania - to ale asi otazka na dan z prijmu, vsak??? Mozno preto tie ine terminy na podavanie vyuctovania ZP.


3. Bude sa prejavovat rocne zuctovanie v mesacnych vykazoch preddavkov, teda hodnota mesacneho preddavku sa ponizi(preplatok) alebo povysi (nedoplatok). Ako to bude so zamestnancom – ja ako zamestnavatel mu tento preplatok alebo nedoplatok budem davat do mzdy? Ak ano, co ak vyjde zamestnancovi nedoplatok 10000 Sk a jeho mzda je povedzme v hrubom 5000 Sk. Zrazim mu to po castiach?

4. Preco by sa nemalo podavat rocne zuctovanie ZP za zamestnanca, ktory zomrel? Ved mohol mat velmi slusny prijem??? Danove priznanie na dan z prijmu sa podava, pokial viem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať