Zavrieť

Porady

PRÁCA NA AUTORSKÚ ZMLUVU, VYBAVENIE DIČ A AKÉ SU POVINNÉ ODVODY???

Dobrý deň, chcem sa opýtať niekoho kto sa v tomto obore naozaj vyzná.
Začínam pracovať na autorskú zmluvu (Zmluva uzatvorená podľa ustanovenia § 39 a § 40 zákona č. 618/2003.Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom v znení neskorších predpisov a podľa ustanovenia § 51 zák. č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov)
je nutné si v tomto prípade vybavovať DIČ? Aký to má vlastne význam a čo je potrebné na vybavenie?

Ďalej by ma zaujímal výpočet pri podávaní daňového priznania, toto som našiel v predošlej poradni:
Takže ak by som zarobil napr. 5000e a pri podaní daňového priznania by som si uplatňoval paušálne výdavky vo výške 40% vyzeralo by to nejak takto ?

1. Zisk 5000e
2. 40% paušálne výdavky = 2000e
3. Základ dane = 5000 - 2000 = 3000e
4. Základ dane - NČZD = 3000 - 3644 = -644e
5. Tým pádom nie som povinný odviesť daň ?

čo znamená skratka NČZD a ako vypočítam to číslo, ktoré do výpočtu dosadím ďakujem za info

a ešte ma zaujíma v prípade že nemusím odviesť daň nemusím teda vôbec vypĺňať ani daňové priznanie alebo ako to vlastne je? A tiež ma zaujímajú odvody, zdravotné a sociálne keďže nie som študent sú povinné obidve či sociálne ešte aktuálne nie?

Ďakujem pekne za každé info veľmi mi pomôžete
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    PRÁCA NA AUTORSKÚ ZMLUVU, VYBAVENIE DIČ A AKÉ SU POVINNÉ ODVODY???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.