Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo - platenie odvodov

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, aké odvody zo mzdy som povinný platiť, ak podpíšem zmluvu o dielo? Je uzatvorená na dobu neurčitú a ide o nepravideľný príjem - jeden mesiac nemusím zarobiť nič a iný mesiac to môžu byť stovky EUR - závisí to od mojej aktivity. Mzdu mi budú vyplácať tiež nepravideľne, podľa toho, kedy skončím svoju prácu.

Zmluvu podpisujem so spoločnosťou, ktorá mi sprostredkúva klientov, ktorí sami navrhnú cenu a ja sa na základe nej rozhodnem, či danú prácu vykonám, takže neviem, ako je to v tomto prípade s odvodmi.

Zatiaľ som evidovaný na úrade práce a budem sa snažiť nezarobiť nad tých cca 140 EUR, aby som tam aj zostal, ale zmenia sa nejako moje odvody, keď túto sumu prekročím? V zmluve nemám nikde zakotvené, že by nejaké odvody mala platiť spomínaná firma.

Ďakujem za odpovede
Naposledy upravil Jakub Rainy Forgács : 04.02.13 at 09:08
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Nedočkal som sa odpovedí ani na ÚPSVaR, tak som nakoniec napísal aj osobne, pánovi Mihálovi zo SAS a odpísal mi toto (snáď to pomôže aj ostatným):

    "prisne v zmysle zakona o dani z prijmov ide o prijem z podnikania a inej sam. zarobkovej cinnosti podla § 6 zakona 595/2003, mali by ste sa registrovat na danovom urade, vydaju Vam DIC atd. To sucasne znamena odhlasenie sa z evidencie na urade prace. Zaroven sa musite prihlasit v zdravotnej poistovni ako SZCO a zacat platit preddavky 55,02 eur mesacne.

    Takyto prijem sa zdani podla § 6, je mozne vyuzit pausalne vydavky 40%, max. 5040 eur rocne.

    Z prijmu sa plati zdravotne poistenie a pokial za rok 2013 presiahnete hruby prijem cca 4800 eur, od 1.7.2014 aj socialne poistenie."

    Zmluva o dielo - platenie odvodov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.