Zavrieť

Porady

Nepriznanie nároku na DPH sudcom

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o Váš názor.

Advokát vykonáva činnosť advokáta na základe licencie vydanej komorou - táto je vydaná na jeho meno - meno a priezvisko, ale má vydaný aj živnostenský list na ktorom má obchodné meno - meno, priezvisko a dodatok. Je platcom DPH a na registrácií má uvedené obchodné meno podľa živnostenského listu. (Činnosť advokáta nemáme zapísanú v živnostenskom registri - nezapisuje sa pretože ŽR nemá oprávnenie vydať oprávnenie na túto činnosť.)

V súdnom spore sme si vyčíslili trovy právneho zastúpenia vrátane DPH.

Senát v rozsudku rozhodol citujem:

"... nepriznal advokátovi uplatnenú DPH, nakoľko advokát odporcu predložil osvedčenie o registrácii pre DPH podnikateľského subjektu (podľa ŽL - meno, priezvisko a dodatok), ktorý má iné predmety podnikania ako výkon advokátskej činnosti, ide teda o iný subjekt. "

Je toto rozhodnutie správne?

Ďakujem

Katka
Naposledy upravil katka1905 : 04.02.13 at 07:59
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka1905 je offline (nepripojený) katka1905

    katka1905
    advokátsku činnosť vykonáva na základe licencie. táto sa do ŽR nezapisuje - viď notár.
    nerozumiem tomu prečo sudca zamietol uplatnenú DPH. má pravdu?

    Ak nemá advokátsku činnosť zapísanú v ŽR nemusí z nej odvádzať DPH?
    Naposledy upravil katka1905 : 04.02.13 at 08:07

    gypsynka je offline (nepripojený) gypsynka

    mám rada spoločnosť, ale som rada aj sama so sebou, milujem svoju rodinu ...viac gypsynka
    Podľa mňa má pravdu, nemôže mu priznať DPH na činnosť, ktorú nemá uvedenú v registri. Keby bol vedený ako advokátska kancelária s.r.o. s IČO-m, vtedy má nárok na priznanie DPH.

    katka1905 je offline (nepripojený) katka1905

    katka1905
    takže ak nemáme advokátsku činnosť zapísanú do živnostenského registra tak nemusíme z nej platiť DPH?

    do živnostenského registra mám túto činnosť nezapíšu.

    katka1905 je offline (nepripojený) katka1905

    katka1905
    na živnostenskom sme boli. a tam nám povedali, že na toto nám oprávnenie nevydajú a nezapíšu nám ho do žr.

    nie všetky živnosti vydáva živnostenský úrad a takisto ich nezapisuje do registra - viď notári, advokáti, architekti, samostatne hospodáriaci roľníci.

    podnikáme pod jedným IČO - m ako realitka aj ako advokát.

    Nepriznanie nároku na DPH sudcom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.