Zavrieť

Porady

Výpoveď zo strany zamestnávateľa - invalidný dôchodca a súhlas UPSVaR

Dobry den.
Chcela by som sa spytat, ci ma niekto skusenost (resp.ci mi vie niekto poradit) s rozviazanim pracovneho pomeru so zamestnancom, ktory je invalidny dochodca. Ja ako zamestanvatel chcem prepustit takehoto zamestnanca a ako dovod na vypovedi bude uvedene "nadbytocnost zamestnanca" ( § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce) (s cielom zvysit efektivnost prace na pracovisku). Na internete som si ale precitala, ze potrebujem aj nejaky suhlas so UPSVaR. Viete mi niekto povedat ako teda postupovat? Ako vybavit tento suhlas? Resp.ci mam na UPSVaR poslat nejaku ziadost alebo len oznamenie o skonceni prac.pomeru a potom cakat na vyjadrenie z tohto Uradu. A az potom nasledne mozem dorucit vypoved zamestnancovi...
Neviem sa dopatrat k tejto informacii a ked som zavolala na prislusny Urad prace u nas v meste tak nejak moc mi nepomohli...
Vopred vdaka za vsetky rady a za pomoc!!!
Naposledy upravil Dav : 14.02.13 at 05:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    zrušili sme miesto , na ktorom bol ID - navrhovali sme mu dohodu s tým, že mu vyplatíme odmenu . Nesúhlasil.
    Na príslušný ÚP som dala žiadosť o udelenie súhlasu k rozviazaniu PP.
    K žiadosti je potrebné dokladovať:
    - príkaz, ktorým sa ruší miesto
    - súhlas zamest.rady
    - ročný výkaz o plnení povinného podielu zamest. obč. so ZPS
    - rozhodnutie SP
    - pracovná zmluva
    - zoznam z-cov pred racionalizáciou
    - zoznam z-cov po racionalizácii
    - doložiť doklad o hľadaní vhodného pracovného miesta

    Snád to pomôže.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Súhlasím najlepšia je dohoda, lebo UP nemusí povoliť prepustenie.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zuzy Pozri príspevok
    Dobrý deň, my máme inv.dôchodcu na určitú dobu /do 14.9.2013/ Keby sme mu chceli dať výpoveď skôr, aj vtedy je potrebné súhlas z UPSVAR? Za odpovede ďakujem
    Ano aj vtedy je potrebný súhlas UP.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Skús sa dohodnúť zo zamestnancom na skončení PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti. Ak on bude súhlasiť, tak môžete skončiť PP.

    jerry2sk je offline (nepripojený) jerry2sk

    jerry2sk
    Dakujem za radu :-) Tato moznost bola samozrejme navrhnuta zamestnancovi, ale on nesuhlasi... Takze to budem musiet riesit cez normalnu vypoved a nie cez dohodu... A to je prave moj problem...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    jerry2sk Pozri príspevok
    Dakujem za radu :-) Tato moznost bola samozrejme navrhnuta zamestnancovi, ale on nesuhlasi... Takze to budem musiet riesit cez normalnu vypoved a nie cez dohodu... A to je prave moj problem...
    Navrhni mu, že výpovednú dobu čo by mal mu preplatíš spolu s odstupným , a vyčísli mu to.

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Xanti: pochybujem, že to príjme aj tak. UPSVAR velmi neochotne dáva tento súhlas a pomerne nejaký čas to trvá.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    MarcoM Pozri príspevok
    Xanti: pochybujem, že to príjme aj tak. UPSVAR velmi neochotne dáva tento súhlas a pomerne nejaký čas to trvá.
    Hm... to je pravda, skúsenosť je aj taká že ak sa zamestnávateľ chce zbaviť zamestnanca tak dôvod si nájde. Aj napr. porušenie pracovnej disciplíny .

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Xanti: súhlas, ale bude sa musieť veľmi dobre snažiť, lebo keď má zamestnanec prehľad tak našiť nejaké porušenie tiež nie je jednoduché.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Xanti Pozri príspevok
    Hm... to je pravda, skúsenosť je aj taká že ak sa zamestnávateľ chce zbaviť zamestnanca tak dôvod si nájde. Aj napr. porušenie pracovnej disciplíny .
    Nedoporučujem isť touto cestou. Neviem aký je terajší postup UPSVaR pri udelovaní súhlasu na ukončenie prac.pomeru. V minulosti požadoval od zamestnávatela preukázanie, že sa pokúšal nájsť pre uvolneného pracovníka zamestnanie v inej firme. (stanovisko firmy, ktorú so žiadosťou o zamestnanie oslovil).

    jerry2sk je offline (nepripojený) jerry2sk

    jerry2sk
    Ahojte!
    Dakujem vam vsetkym za pomoc a cenne rady
    Uricte mi to vsetk ovelmi pomohlo! A sama som zvedava ako to cele dopadne... uz aby to bolo vsetko za mnou... a hlavne uzavrete!

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Dobrý deň, my máme inv.dôchodcu na určitú dobu /do 14.9.2013/ Keby sme mu chceli dať výpoveď skôr, aj vtedy je potrebné súhlas z UPSVAR? Za odpovede ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.