Zavrieť

Porady

Nevyplatené pohľadávky

Dobrý deň, poprosím o radu. ŽIvnostník zrušil živnosť na základe nevyplatených pohľadávok od s.r.o.-čky. Uplatňuje si paušálne výdaje. Tie paušálne výdaje si uplatní iba zo zaplatených pohľadávok a z tých nezaplatených hneď sa mu vyrúbi 19% daň? On zaplatí vysokú daň za neuhradené pohľadávky a možno v živote tie pohľadávky ani uhradené nebudú. Ako mu mám poradiť? ďakujem za skorú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    gbk Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosím o radu. ŽIvnostník zrušil živnosť na základe nevyplatených pohľadávok od s.r.o.-čky. Uplatňuje si paušálne výdaje. Tie paušálne výdaje si uplatní iba zo zaplatených pohľadávok a z tých nezaplatených hneď sa mu vyrúbi 19% daň? On zaplatí vysokú daň za neuhradené pohľadávky a možno v živote tie pohľadávky ani uhradené nebudú. Ako mu mám poradiť? ďakujem za skorú odpoveď
    Komentár od Jozef Mihál Dnes 15:01
    #16
    40% paušálne výdavky sa uplatnia v takomto prípade aj na neuhradené pohľadávky.

    Viď vysvetlivky 13) v tlačive DP FO B.

    gbk je offline (nepripojený) gbk

    začínajúci podnikateľ gbk
    ďakujem za odpoveď, ide tam o dosť veľké peniaze čo sa týka tých nevyplatených pohľadávok.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    gbk Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, ide tam o dosť veľké peniaze čo sa týka tých nevyplatených pohľadávok.
    Hm.. a skončil živnosť k 31.12.12? V takom prípade radím aby živnosť skončili radšej v januári, kvôli nevyplateným pohľadávkam, predsa len sa to posunie o rok ... a šanca aká taká na vyplatenie je.

    gbk je offline (nepripojený) gbk

    začínajúci podnikateľ gbk
    živnosť skončil k 31.12.2012, kebyže sa aspoň poradil.... tu je asi len jedná možnosť vymáhať tie pohľadávky súdnou cestou?
    ďakujem za odpoveď.
    Xanti No áno, a aj súd stojí peniaze.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Sú fakt živnostníci, ktorí ozaj nemajú z čoho tú daň a odvody zaplatiť. Viem, že to nie je správne, ale ešte by som z tých pohľadávok vytriedila také, ku ktorým mám nejaké zdokladované upomienky a i napriek tomu nezaplatili, zistila či niektoré firmy už nie sú aj v konkurze a ozaj dala tam len také čo je pravdepodobnosť úhrady. Je to risk, ale možno aj pri kontrole / ak nejaká bude/ to aj daňovníčky občas pochopia, všetko záleží od ľudí. Možno teraz začnete útočiť že to nie je správne,ale je správny takýto zákon?

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Áno je to tak, ako píšeš. A má to logiku. Ak by viedol podnikateľ účtovníctvo, do nákladov si uplatní napr. nákup materiálu, strojov, mzdy zamestnancov... vstupy, ktorými poníži daňovú povinnosť. Je potom zo zákona povinný z faktúrovanej čiastky odviesť daň. Je iróniou JÚ, že sa podnikateľ cíti byť škodný, nakoľko nedostal za svoju prácu zaplatené, ale z pohľadu dani je zdanenie optimálne.

    gbk je offline (nepripojený) gbk

    začínajúci podnikateľ gbk
    Lenže vysvetlivky 13) v tlačive DP FO B sa týkajú tých čo účtujú v podvojnom účtovníctve. V jednoduchom účtovníctve len ak sa podáva dodatočné daňové priznanie. Ale on si uplatňuje paušálne výdavky.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    nájdite v zákone o dani z príjmu zákaz uplatňovania % výdavkov pri zdaňovaní pohľadávok (pri ukončení činnosti szžoˇ)

    ak ho nájdete, gratulujem, ja som ho nenašla....

    ak ho nenájdete, použite % výdavky i na pohľadávky (toto tvrdenie sme preberali na školení, ale platiť bude iba do roku 2012, vrátane, potom iba v ojedinelých prípadoch, t.j. ja nevylučujem použitie i pre r. 2013 a vyšší)

    gbk je offline (nepripojený) gbk

    začínajúci podnikateľ gbk
    To znamená, že mu mám vypočítať 40% na všetky pohľadávky a uplatniť ich?? To by bol ten lepší prípad, ale čo potom v prípade daňovej kontroly? ďakujem za odpoveď

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    gbk Pozri príspevok
    To znamená, že mu mám vypočítať 40% na všetky pohľadávky a uplatniť ich?? To by bol ten lepší prípad, ale čo potom v prípade daňovej kontroly? ďakujem za odpoveď
    ak si na pochybách , že triafam vedľa, napíš si na drsr.sk .....
    moje tvrdenie ti iba potvrdia.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.