Zavrieť

Porady

Ako postupovať v oblasti daňového priznania

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom postupu v oblasti daňového priznania za rok 2012. Môj prípad je takýto:
som zamestnaná, v roku 2012 som odpracovala mesiace január-august, v septembri som nastúpila na materskú dovolenku. Manžel v mesiaci január bol živnostník, február-marec
bol evidovaný na UPSVaR, apríl-december zamestnaný. Ako by som mala postupovať, manželovi vyplniť daňové priznanie ?(aké doklady doložiť) a ja?z práce mi poslali \"potvrdenie o príjmoch\" za mesiace 1-8. Nemal by mi zamestnávateľ urobiť zúčtovanie dane? Alebo mám o to požiadať?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    mondes Pozri príspevok
    1. áno, máš pravdu, keďže bol živnostníkom, DP podáva sám
    2. a načo potvrdenie z ÚP? Veď musí mať zdokladovaný celý rok v prípade kontroly, či?
    jediné, čo musí, je priznať všetky zdanitelné príjmy.. časovo určite nič nemusí dokladovať

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Čo sa teba týka, do 15.2.203 so mala požiadať svojho zamestnávateľa o RZD. Ale zrejme, ak ti poslali potvrdenie, tak musíš podať DP typ A sama. Materská sa do tvojho príjmu nezapočítava. A čo sa týka manžela, tiež mal požiadať zamestnávateľa RZD. Ak nepožiadal, tak si musí urobiť DP typ B. A k tomu potrebuje potvrdenie o príjme zo závislej činnosti, potvrdenie z úradu práce a ak mal zo živnosti príjem, tak vystavenú faktúru. A ak mal vysoké príjmy, môže si uplatniť na teba rozdiel NčZD, t.j. 3644,74 - tvoj celoročný príjem, t.j. príjem zo zamestnania + výška materskej.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    daniela mala si možnosť požiadať zamestnávateľa, aby ti urobil RZ ak si mala vyšší príjem možno ti výjde a nejaký preplatok dane, možno zam. prémia

    Manžel by si mal podať DP typ B

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    mondes Pozri príspevok
    Čo sa teba týka, do 15.2.203 so mala požiadať svojho zamestnávateľa o RZD. Ale zrejme, ak ti poslali potvrdenie, tak musíš podať DP typ A sama. Materská sa do tvojho príjmu nezapočítava. A čo sa týka manžela, tiež mal požiadať zamestnávateľa RZD. - nesúhlasím s tebou

    Ak nepožiadal, tak si musí urobiť DP typ B. A k tomu potrebuje potvrdenie o príjme zo závislej činnosti, potvrdenie z úradu práce načo?

    a ak mal zo živnosti príjem, tak vystavenú faktúru.
    - tam snáď musí urobiť účto, evidencia, alebo paušál

    A ak mal vysoké príjmy, môže si uplatniť na teba rozdiel NčZD, t.j. 3644,74 - tvoj celoročný príjem, t.j. príjem zo zamestnania + výška materskej.
    v texte

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    1. áno, máš pravdu, keďže bol živnostníkom, DP podáva sám
    2. a načo potvrdenie z ÚP? Veď musí mať zdokladovaný celý rok v prípade kontroly, či?

    daniela28 je offline (nepripojený) daniela28

    daniela28
    Ďakujem za pomoc, dosť mi to pomohlo. Ešte by som mala nejakú otázku.
    1) Vyplnila som si DP typ A len mi je niečo nejasné v oddiely VI- VÝPOCET DANE: Zníženie ZD na daňovníka je 3644,74? lebo v potvrdení od zamestnávateľa mám uvedené citujem "nezdaniteľná čast na daňovníka uplatnená.....kal.mesiace 1-12...........2467,66 a Nominálna nezdaniteľná časť na daňovníka....................3644,74. Tak neviem čo uviesť do r.37. Ja som odpracovala mesiace 1-9(10.9.2012 nástup na MD)
    2) DP som vyplnila po r.64, vyšiel mi preplatok 20,46 (je to výška daňového bonusu, ktorý som v marci nemala vo výplatnej páske vo výške 20,51 a 0,05 vznikol rozdiel medzi daňou podla paragrafu a daňou zrazenou. Ďalej by som mala vyplniť už len XI oddiel?

    Vopred ďakujem za pomoc.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    daniela28 Pozri príspevok
    Ďakujem za pomoc, dosť mi to pomohlo. Ešte by som mala nejakú otázku.
    1) Vyplnila som si DP typ A len mi je niečo nejasné v oddiely VI- VÝPOCET DANE: Zníženie ZD na daňovníka je 3644,74? lebo v potvrdení od zamestnávateľa mám uvedené citujem "nezdaniteľná čast na daňovníka uplatnená.....kal.mesiace 1-12...........2467,66 a Nominálna nezdaniteľná časť na daňovníka....................3644,74. Tak neviem čo uviesť do r.37. Ja som odpracovala mesiace 1-9(10.9.2012 nástup na MD)
    2) DP som vyplnila po r.64, vyšiel mi preplatok 20,46 (je to výška daňového bonusu, ktorý som v marci nemala vo výplatnej páske vo výške 20,51 a 0,05 vznikol rozdiel medzi daňou podla paragrafu a daňou zrazenou. Ďalej by som mala vyplniť už len XI oddiel?

    Vopred ďakujem za pomoc.
    Tam si uvedieš celú NČZD, t.j. 3644,74 Eur.

    daniela28 je offline (nepripojený) daniela28

    daniela28
    Ok, ďakujem, ale z čoho je vypočítaná suma 2467,66? Je to alikvotná časť za odpracované mesiace. (to len aby som bola v obraze
    Katy a R daň si žiadnu nemala ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    daniela28 Pozri príspevok
    Ok, ďakujem, ale z čoho je vypočítaná suma 2467,66? Je to alikvotná časť za odpracované mesiace. (to len aby som bola v obraze
    Bola si v niektorých mesiacoch celý mesiac na PN-ke ? Teraz pozerám že máš nástup na MD. Počas MD, keď si nemala zdanitelný príjem, ti zamestnávatel nespracovával mzdu a teda ani neuplatnil NČZD.

    Ako postupovať v oblasti daňového priznania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.