Zavrieť

Porady

DPH ako daňový výdavok v JÚ

Ahojte poraďáci, potrebovala by som Vašu pomoc.

Podľa § 19 odsek 3 písmeno k bod 2 Zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom "daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom".
Moja otázka znie: Ak firma účtuje v sústave JÚ a takáto DPH sa vzťahuje k záväzku, ktorý nie je uhradený do konca roku 2012, môže byť aj napriek tomu neuplatnená DPH vzťahujúca sa k neuhradenej faktúre daňovým výdavkom? Je tu podmienka zaplatenia faktúry?

Vopred Vám ďakujem za Vaše názory a pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

    podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac Dana1
    nie je podmienka zaplatenie, alebo nezaplatenie faktúry. ak je na DPH nárok na odpočet, ale vy ste si ho z nejakého dôvodu neuplatnili, tak to takáto DPH-čka nemôže byť daňovým nákladom.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    MIMKA Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, potrebovala by som Vašu pomoc.

    Podľa § 19 odsek 3 písmeno k bod 2 Zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom "daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom".
    Moja otázka znie: Ak firma účtuje v sústave JÚ a takáto DPH sa vzťahuje k záväzku, ktorý nie je uhradený do konca roku 2012, môže byť aj napriek tomu neuplatnená DPH vzťahujúca sa k neuhradenej faktúre daňovým výdavkom? Je tu podmienka zaplatenia faktúry?

    Vopred Vám ďakujem za Vaše názory a pomoc.
    Neuplatená DPH na ktorú má platiteľ nárok v súlade so zákonom o DPH a neuplatní si ju v odpočte , tak neuplatnená výška DPH nie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane. Keďže sa jedná o JU , tak výdavkom neovplyvňujúcim základ dane ja stane až v roku , kedy prebehne úhrada a budete o tom účtovať v peňažnom denníku .

    MIMKA je offline (nepripojený) MIMKA

    MIMKA
    Jedná sa o DPH, na ktorej odpočítanie platiteľ DPH nemal nárok, preto je daňovým výdavkom alebo výdavkom ovplyvňujúcim základ dane podľa § 19 odsek 3 písmeno k, len ma zaujímalo, či je tam aj podmienka úhrady.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Keďže v JÚ sa účtuje v čase úhrady, tak áno.
    Však do výdavkov sa ti faktúra v celkovej sume dostane až pri úhrade.

    DPH ako daňový výdavok v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.