Zavrieť

Porady

Čo to znamená emeritný biskup?

Vraj pápež bude teraz emeritným biskupom. Čo to znamená?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Emeritný biskup je v rímskokatolíckej cirkvi biskup, ktorý sa z dôvodu stanoveného veku, alebo iných vážnych dôvodov zriekol svojho úradu a pápež prijal jeho rezignáciu.
    Emeritný (lat. emeritus (m), emerita (f)) je prívlastok najčastejšie k titulu profesora, alebo všeobecne vysokoškolského alebo cirkevného hodnostára, ktorý je vzhľadom na dosiahnutý vek pozbavený pracovných povinností (vedenie úradu, prednášanie a pod.), ale ponecháva si čestné výsady súvisiace s intelektuálnym výkonom (napr. pracovňa, možnosť viesť diplomantov alebo doktorantov, účasť v odborných komisiách, vyhotovovanie posudkov a pod.).
    Pochádza z latinských koreňov e- (ex-): „z, zo“ + merēre: „zaslúžiť sa, zaslúžiť si“, s významom zaslúžiť si právo alebo výsadu.
    V prenesenom, zastaranom význame môže emeritúra znamenať všeobecne výslužbu alebo penziu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    emeritný vyslúžilý, penzionovaný, zaslúžilý

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    vedma Pozri príspevok
    Na smečku som čítal toto:
    „Biskupovi stojacom na čele diecézy, ktorý sa zriekol svojho úradu, prislúcha titul emeritný biskup,“ hovorí právnik a odborník na kánonické právo Igor Augustinič.. „Viem si teda predstaviť, že titul Benedikta XVI. bude emeritný rímsky biskup.“

    Zdroj: http://www.sme.sk/c/6700616/augustin...#ixzz2M6vcCaMg
    Musis citat novsie spravy
    http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/...meritny-papez/

    ta tvoja je z 12.2., vtedy sa este len dohadovali, aky titul bude mat po abdikacii

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vedma Pozri príspevok
    Vraj pápež bude teraz emiritným biskupom. Čo to znamená?
    Nie emiritný ale emeritný. A nie biskupom ale pápežom.
    http://www.ta3.com/clanok/1015503/be...m-papezom.html

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vedma Pozri príspevok
    Ano emeritny, opravil som, ale čo to znamená, že je vo výslužbe?
    ALe neopravil si biskupa. On nie je biskupom, je pápežom.

    vedma je offline (nepripojený) vedma

    vedma
    Aha z toho popisu u biskupov mi tiež vychádza skôr to vyslúžilý - t.j. na v penzii, zároveň však aj zaslúžilý
    Naposledy upravil vedma : 27.02.13 at 14:47

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vedma Pozri príspevok
    Aha z toho popisu u biskupov mi tiež vychádza skôr to vyslúžilí - t.j. na v penzii, zároveň však aj zaslúžilý
    Áno, zaslúžilý, vyslúžilý pápež na penzii.

    vedma je offline (nepripojený) vedma

    vedma
    Tweety Pozri príspevok
    ALe neopravil si biskupa. On nie je biskupom, je pápežom.
    Na smečku som čítal toto:
    „Biskupovi stojacom na čele diecézy, ktorý sa zriekol svojho úradu, prislúcha titul emeritný biskup,“ hovorí právnik a odborník na kánonické právo Igor Augustinič.. „Viem si teda predstaviť, že titul Benedikta XVI. bude emeritný rímsky biskup.“

    Zdroj: http://www.sme.sk/c/6700616/augustin...#ixzz2M6vcCaMg

    vedma je offline (nepripojený) vedma

    vedma
    Aha, tak už si to vysvetlili, aj my sme si to vysvetlili, vďaka. Práveže som počul aj tak aj tak, tak som nevedel, snáď sa zíde aj ďalším.

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Podľa Gavendu Benediktovi XVI. nebude po odchode z funkcie prináležať titul kardinál. „Kardinál je menovaný ako poradca pápeža. Kardináli sú najužší poradný zbor pápeža. Je preto nepredstaviteľné, aby mal pápež za poradcu pápeža. On zostane pápežom. Je to odstúpený pápež,“ myslí si Gavenda.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.