Zavrieť

Porady

Účtovanie inventarizačného rozdielu

Pri inventúre za rok 2005 sme zistili, že nám chýba tlačiareň
za 50 000,- Sk. Koncom roka sme sa sťahovali do inej budovy a tlačiareň sa pravdepodobne stratila. Poraďte ako to mám zaúčtovať, alebo čo mám urobiť v tejto veci?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Steffi
    Pri inventúre za rok 2005 sme zistili, že nám chýba tlačiareň
    za 50 000,- Sk. Koncom roka sme sa sťahovali do inej budovy a tlačiareň sa pravdepodobne stratila. Poraďte ako to mám zaúčtovať, alebo čo mám urobiť v tejto veci?
    Mala by zasadnúť škodová komisia, vypracovať zápis a samozrejme to zaúčtovať ako škodu - pripočitateľná položka k základu dane, DPH pokiaľ bola odpočítaná odviesť, je to ako pri krádeži. No a tlačiareň na základe toho vyradiť v zostatkovej hodnote, zaúčtuj to nasledovne :
    582/082 zost.cena bez DPH
    548/343/A DPH, ktorú si povinná odviesť z odcudzeného majetku
    082/022 vyradenie z majetku v obst.cene

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Steffi
    Podnet škodovej komisii má dať inventarizačná komisia, alebo ako má postupovať?
    Áno inventarizačná komisia zistila pri inventovaní majetku, že bol odcudzený majetok, a škodová komisia na základe toho vyhotoví zápis a dá ho na schválenie štatutárnemu zástupcovi firmy.
    (priznám sa bez mučenia, že zápis z inventúry, zápis zo škodovej komisie a návrh na vyradenie v malých - 30 osobových - to vlastne už ani nie sú malé firmy urobím sama, štatutár to len podpíše a zamestnanci, ktorí sú vinní z toho, že si neustriehli majetok idú bez odmien až do úplného splatenia odcudzenej veci. To je prax.)

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    Ja robím vo veľkej firme, ktorá má okolo 500 zamestnancov, doteraz sa takéto ešte nestalo, teda lepšie povedané akosi sme to urobili.
    Ďakujem za odpoveď.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Steffi
    Ja robím vo veľkej firme, ktorá má okolo 500 zamestnancov, doteraz sa takéto ešte nestalo, teda lepšie povedané akosi sme to urobili.
    Ďakujem za odpoveď.
    Tak postupuj : najskôr inventarizačná komisia dáva podnet škodovej komisii a zápis podpíše štatutár a až potom na základe zápisníc a podpisov zaúčtuj, ako som ti navrhovala.
    Ak ti pomohlo, som rada. Pekný večer.

    Účtovanie inventarizačného rozdielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.