Zavrieť

Porady

prijem v CR + spolocne zdanenie manzelov

Dobry den,

potreboval by som poradit. Mam s manzelkou a so synom trvaly pobyt v CR aj v SR. Manzelka je na materskej bez prijmu (len rodicovsky prispevok). Ja mam v SR zivnost (obrat cca 70 tisic) a v CR zamestananie. V CR chceme vyuzit moznost spolocneho zdanenia manzelov (v podstate sa prijmy scitaju, rozdelia na polovicu a kazdy si zdani tu polovicu). Problem je co uviest do slovenskeho danoveho priznania (cast zo zivnosti je mi jasna). Mam od zamestnavatela doklad o prijmoch a zaplatenych preddavkoch, ale ak uplatnim spolocne zdanenie tak sa mi cast dani vrati a v mojom danovom priznani bude len mensia cast zaplatenych dani. V podstate budem mat cele prijmy a len tretinu dani z nich (priblizne 1/3 mi vratia, 1/3 bude mat manzelka v jej danovom priznani).
Mam v SR uvadzat cele moje prijmy a len tu tretinu dani ?
Ma manzelka davat tiez danove priznanie v SR ?
Akym kurzom sa prepocitava prijem ?
Nakolko funguje vymena informacii medzi CR a SR danovymi uradmi ? Ak to urobim zle co ma moze cakat?:-) Neviem prist na to ako to uviest a na danovom urade pani tiez moc nevie.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    kedze mate obcianstvo v oboch krajinach tak sa budete riadit asi trvalym pobytom, ale dal by som si potvrdit asi rezidenciu...na ak ste rezidentom CR tak na slovensku zdanite prijem zo zivnosti a v CR celosvetove prijmy a zapoctate si dan zaplatenu v SR

    Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

    Dubak2000
    Obcianstvo mame len slovenske, trvaly pobyt v SR aj CR. Ja by som na slovensku zdanoval len zivnost, ale kedze podla zakona musim (kvoli zivnosti a kedze mam trvaly pobyt) priznavat kompletne prijmy tak neviem ako.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no skratka ide o rezidenciu...v takomto pripade ste podla vsetkeho rezidentom SR...takze prijem v CR zdanite v CR a dan zaplatenu v CR si uplatnite v prijmoch v SR

    Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

    Dubak2000
    Ak by som v CR poziadal o nejake potvrdenie ze som tam rezidentom tak potom nie som v SR ?

    prijem v CR + spolocne zdanenie manzelov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.