Zavrieť

Porady

Odpočitateľná položka na manželku SZČO

Moja manželka SZČO v minulom roku mala hrubý príjem z podnikania (tržby v kaderníctve) 5021 EUR a nemala iné príjmy. Môžem si dať u zamestnávateľa uplatniť na ňu nejakú odpočítateľnú položku?
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

3644,74 - 5021 + zaplatené odvody = ak ti vyjde kladné číslo, tak môžeš
2 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Odvody platila z min. vymeriavacieho základu teda SP 1361,70 a ZP 569,44.
Akú sumu mám uviesť do žiadosti o vykonanie vyúčtovania dane svojmu zamestnávateľovi? Náklady,ktoré mala sa neposudzujú?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Nie, náklady sa neposudzujú. Len Príjmy(tržby) mínus odvody.
2 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

V zákone sa píše, že len ak príjem nepresiahne 19,2 násobok životného minima. Ako príjem sa teda berie celková tržba mínus zaplatené odvody?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

marekm Pozri príspevok
V zákone sa píše, že len ak príjem nepresiahne 19,2 násobok životného minima. Ako príjem sa teda berie celková tržba mínus zaplatené odvody?
príspevok č. 2 si nepochopil?
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Veď práve, že keď to mu príspevku rozumiem správne, potom rozdiel celkovej tržby a zaplateného poistného by mal byť nižší ako 19,2 násobok životného minima. Teda z toho vyvodzujem, že príjem v zmysle zákona je celková tržba mínus odvody. Je tak?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

marekm Pozri príspevok
Veď práve, že keď to mu príspevku rozumiem správne, potom rozdiel celkovej tržby a zaplateného poistného by mal byť nižší ako 19,2 násobok životného minima. Teda z toho vyvodzujem, že príjem v zmysle zákona je celková tržba mínus odvody. Je tak?
3644,74 - 5021 + 1361,70 + 569,44 = 554,88 toto si môžeš uplatniť na manželku
4 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

marekm Pozri príspevok
Veď práve, že keď to mu príspevku rozumiem správne, potom rozdiel celkovej tržby a zaplateného poistného by mal byť nižší ako 19,2 násobok životného minima. Teda z toho vyvodzujem, že príjem v zmysle zákona je celková tržba mínus odvody. Je tak?
Príjem manželky v zmysle zákona je 3089,86. Samozrejme za predpokladu, že iné príjmy nemala.
Pretože do príjmu manželky sa rátajú aj iné nezdaniteľné príjmy - napr dávky zo SP, výhry ... alebo ak dobre investovala .... ???
2 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Akú sumu mám teda uviesť v žiadosti o ročné zúčtovanie, kde sa v tabuľke píše: "Úhrn vlastného príjmu manželky (manžela), znížený o zaplatené povinné poistné"
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

marekm Pozri príspevok
Akú sumu mám teda uviesť v žiadosti o ročné zúčtovanie, kde sa v tabuľke píše: "Úhrn vlastného príjmu manželky (manžela), znížený o zaplatené povinné poistné"
v žiadosti uvedieš sumu 3089,86
1 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Teraz som si pozrel zákon a nemyslím, že to je pravda. Je tam totiž veta "má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima"
Vlastný príjem je podľa toho čo píšete 5021 EUR a táto suma presahuje 19,2 násobok životného minima čo je 3644,74. Tada nárok na odpočítateľnú položku podľa toho by som nemal vôbec mať.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

marekm Pozri príspevok
Teraz som si pozrel zákon a nemyslím, že to je pravda. Je tam totiž veta "má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima"
Vlastný príjem je podľa toho čo píšete 5021 EUR a táto suma presahuje 19,2 násobok životného minima čo je 3644,74. Tada nárok na odpočítateľnú položku podľa toho by som nemal vôbec mať.
no tak keď si myslíš, že nemáme pravdu, tak si tú nčzd jednoducho neuplatni..
a druhá možnosť je, že si ten paragraf 11 ZDP dočítaš celý, potom zistíš, že si ju uplatniť môžeš..
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
marekm Pozri príspevok
Teraz som si pozrel zákon a nemyslím, že to je pravda. Je tam totiž veta "má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima"
Vlastný príjem je podľa toho čo píšete 5021 EUR a táto suma presahuje 19,2 násobok životného minima čo je 3644,74. Tada nárok na odpočítateľnú položku podľa toho by som nemal vôbec mať.
Za vlastný príjem manželky sa považuje PRÍJEM ZNÍŽENÝ O ODVODY!!!


NČZD na manželku sa počíta:

3.644,74 - (vlastný príjem manželky - odvody)
V tomto prípade:
3.644,74 - (5021-1361,7-569,44) = 554,88 - túto sumu si môže odpočítať na manželku.

Prečítaj si stranu č.2:
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DIevčatá, možno má milionársky príjem a NČ sa mu kráti. Keď toľko špekuluje.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

alebo dievčence, to máte za to jednoduché a podľa mňa samozrejmé....," že ďakujem, ste milé, ochotné poradiť a mňa to nič nestojí" ........
1 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

kn-alka Pozri príspevok
Za vlastný príjem manželky sa považuje PRÍJEM ZNÍŽENÝ O ODVODY!!!
Prepáčte ak som niekoho popudil, v žiadosti o výpočet dane sa píše, že treba uviesť
"Úhrn vlastného príjmu manželky (manžela), znížený o zaplatené povinné poistné" Takže vlastný príjem nemôže byť príjem znížený o odvody. Takto by bol predsa znížený 2x.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

marekm Pozri príspevok
Prepáčte ak som niekoho popudil, v žiadosti o výpočet dane sa píše, že treba uviesť
"Úhrn vlastného príjmu manželky (manžela), znížený o zaplatené povinné poistné" Takže vlastný príjem nemôže byť príjem znížený o odvody. Takto by bol predsa znížený 2x.
Prečo dvakrát? Veď znižujeme hrubý príjem. Ak bol HP 5021, tak ten. 5021-1931,14= vlastný príjem 3089,86.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Nemáš to 2x znížené.... vlastný príjem manželky: hrubá mzda - odvody.
Zo živnosti: ..... príjem, teda - tržby ( zo živnosti musíš pozerať celkové príjmy neznížené o výdavky) a z toho PRÍJMU odpočítaš odvody.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

marekm Pozri príspevok
Prepáčte ak som niekoho popudil, v žiadosti o výpočet dane sa píše, že treba uviesť
"Úhrn vlastného príjmu manželky (manžela), znížený o zaplatené povinné poistné" Takže vlastný príjem nemôže byť príjem znížený o odvody. Takto by bol predsa znížený 2x.
ani z čítania, ani z matematiky nie si dobrý prečítaj si, čo si napísal - najprv cituješ zo zákona, potom to vyvrátiš ..
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Načo mu odpisujete, veď ste mu to už vysvetlili
2 0
Načítať ďalšie