Zavrieť

Porady

Opravné položky v DP

Pekný večer prajem. Mám problém so zaúčtovaním OP k pohĺadávkam. Prevzala som účto, kde predošlá účtovníčka tvorila OP k pohĺadávkam. Pri spracovaní DP sa táto OP uvedie ako položka znižujúca ZD? Ide o účto s.r.o. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    § 20 ods. 14 Zák.o dani z príjmov (tam máš uvedené, že ktoré sú uznané aj daňovo)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Erika01 Pozri príspevok
    Pekný večer prajem. Mám problém so zaúčtovaním OP k pohĺadávkam. Prevzala som účto, kde predošlá účtovníčka tvorila OP k pohĺadávkam. Pri spracovaní DP sa táto OP uvedie ako položka znižujúca ZD? Ide o účto s.r.o. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
    Málo informácií. Kedy si prevzala účtovnictvo?
    V ktorom obdobi boli OP tvorené?
    Ake kriteria boli pouzité?
    Ide ti o nakladove OP alebo ich rozpustenie napr. Z dovodu uhrady pohladavok?
    ........

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Zdravím, prosím, v r.2012 sme vystavili faktúry odberateľovi, nezaplatil, dali sme ho na súd, právnička má z januára 2013 aj rozhodnutie súdu o tom, že nám má zaplatiť, doteraz nič nezaplatil. Viem, že účtovnú-nedaňovú opravnú položku tvoriť musím, ale nemohla by som si miesto nej hneď opravnú položku daňovú 100%-tnú? Keďže je tam rozhodnutie súdu a peniaze nikde? Ďakujem.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Tweety Pozri príspevok
    Nie, nemôžeš to mať ako 100% daňovo uznanú OP.
    ďakujem, škoda , máme pocit, že tie peniaze aj tak nikdy neuvidíme, pekný deň

    Gabo71 je offline (nepripojený) Gabo71

    Gabo71
    v 2011 som si vytvorila opravnú položku vo výške 100% na pohľadávky, ktoré mi odberateľ nezaplatil, riešia to právnici... V DP som tieto OP dala ako pripočítateľnú položku, splatnosť pohľadávok bola menšia ako 360 dní. V roku 2012 mi už vznikol nárok na uplatnenie 20% z OP do daňových nákladov. Firma je však v strate, musím týchto 20% uviesť ako odpočítateľnú položku alebo si ich môžem "ušetriť" do DP v budúcom roku t.j. za 2013? Ďakujem za názor.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Gabo71 Pozri príspevok
    v 2011 som si vytvorila opravnú položku vo výške 100% na pohľadávky, ktoré mi odberateľ nezaplatil, riešia to právnici... V DP som tieto OP dala ako pripočítateľnú položku, splatnosť pohľadávok bola menšia ako 360 dní. V roku 2012 mi už vznikol nárok na uplatnenie 20% z OP do daňových nákladov. Firma je však v strate, musím týchto 20% uviesť ako odpočítateľnú položku alebo si ich môžem "ušetriť" do DP v budúcom roku t.j. za 2013? Ďakujem za názor.
    Podľa môjho názoru, kedže už je OP účtovaná, tak máte postupovať podľa ZDP a tých 20% uplatniť. Zvýšite si daňovú stratu, tá však účtovnú stratu neovplyvní a o rok si môžeš daňovú stratu korektne uplatniť - daň ušetríš, výsledok rovnaký, cesta k nemu trochu iná..

    Gabo71 je offline (nepripojený) Gabo71

    Gabo71
    KEJKA Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru, kedže už je OP účtovaná, tak máte postupovať podľa ZDP a tých 20% uplatniť. Zvýšite si daňovú stratu, tá však účtovnú stratu neovplyvní a o rok si môžeš daňovú stratu korektne uplatniť - daň ušetríš, výsledok rovnaký, cesta k nemu trochu iná..
    Ďakujem Kejka, vysoký dátum ..., takto som sa na to nepozerala. Ešte raz vďaka.

    Opravné položky v DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.