Zavrieť

Porady

II. pilier - aký fond

Dobrý večer, prišlo mi z DDS vyhlásenie, aby som sa rozhodla do akého fondu chcem prestúpiť, prípadne ostať v tom ktorom som. Mám peniaze v negarantovanom fonde Progress a v ponuke je aj dlhopisový dôchodkový garantovaný fond.
Nerozumie sa niekto do toho a poradiť ktorý je ideálny.
D
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    rastový fond? Také v druhom pilieri nie sú. Ak myslíte akciové fondy (pred tým rastové) tak tie sú takmer rovnaké ako zmiešané, a tie zmiešané sú takmer rovnaké ako dlhopisové.
    Ak nič nevyplníte a presunú vás do garantovaného fondu (dlhopisový), tak to nie je vôbec nič zlé. Po prvé aj zmiešané aj akciové sú v realite len dlhopisové (majú také portfóliá). Po druhé od založenia II. piliera najviac zarobili práve najkonzervatívnejšie dlhopisové fondy. Pre ilustráciu v "akciových" fondoch je od nula až po 9% akcií (podľa DSSky).
    Fondy v druhom pilieri

    Jediná možnosť ako ísť do niečoho zaujímavejšieho sú nové indexové fondy. Tie majú v podstate 90% v akciách a majú ako jediné potenciál na horizonte 20-40 rokov niečo zarobiť.
    Indexové fondy

    Dlhopisové fondy nie sú vyslovene zlé, ale treba rátať s výnosom +- ako na sporiacich účtoch a term. vkladoch.

    PS - fondy v rámci jednej DSS môžete bezplatne meniť hocikedy aj viackrát za rok. Nemusíte len cez túto návratku. DSSku môžete bez poplatku meniť raz za rok.

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    aby som neodkazoval len na vlastne clanky, tak si mozete pozriet aj v SME, kolko je vlastne akcii v akciovych fondoch:

    dafy je offline (nepripojený) dafy

    dafy
    nuž tu je každá rada veeľmi riziková. Jedno viem iste, ideálny fond neexistuje. Na priblíženie sa k porozumeniu odporúčam http://cmorej.blog.sme.sk/c/318813/A...S-vstupit.html + ďalšie jeho články
    Naposledy upravil dafy : 14.03.13 at 17:16

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    nezabúdaj, že v akciovom fonde môžeš aj zarobiť a rovnako aj prerobiť - dokonca Ti negarantujú ani istinu, ktorú si tam vložil

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    Ešte raz - akciový fond je +- to isté ako dlhopisová fond (garantovaný). V akciových fondoch nie sú skoro vôbec akcie. Väčšinu portfólia tvoria dlhopisy a hotovosť. A z tých dlhopisov je väčšina slovenských štátnych dlhopisov. Najodvážnejšia DSSka má v akciách cca 9% (v akciovom fonde!). Najmenej odvážna má nula percent akcií (v akciovom fonde).

    Garantovaný (dlhopisový) fond je fajn, ale nikdy z princípu nemôže zarobiť viac ako krátkodobé termínované vklady. S garanciou sa viaže aj relatívne nízky výnos.
    Ostatné fondy nemajú potenciál preto, lebo sú tým dlhopisovým veľmi podobné a sú príliš konzervatívne. To je ešte pozostatok toho, že nedávno boli garancie vo všetkých fondoch (bolo to nezmyselné).

    Jediné dva rozumné fondy sú v dnešnej dobe dlhopisový (garantovaný) a nové indexové fondy. Sporiteľ si môže sám zvoliť koľko percent bude mať v ktorom fonde (môže mať naraz dva - z toho jeden musí byť dlhopisový). Teda ak sa mi nepáči, že v akciových je minimum akcií, tak si dám do indexového napríklad 25% peňazí a do dlhopisového 75% peňazí. Prípadne hocijaký iný pomer.

    Čo sa týka prerobenia - kto chce výnosy na úrovni 5-6%, tak nič iné mu ani nezostáva, ako podstúpiť volatilitu (výkyvy na trhu). Kto chce garancie, tak automaticky nezarobí viac ako polovicu (2-3%).
    Z hľadiska dajme tomu 20-40 rokov by som bez problému všetky peniaze v II. pilieri dal do indexového fondu. Na horizonte 20-40 rokov mi volatilita nevadí. Okrem toho ak by od vzniku druhého piliera boli dostupné ak indexové fondy (plne akciové), tak by napriek kríze zarobili najviac. MSCI World by v eurách zarobil cca 7% p.a. Po odpočítaní poplatkov soc. poist. a DSSky dajme tomu 5% p.a. A to aj s pokesom v roku 2008.
    Braňo kamarát tieto úvahy v horizonte 40 rokov si schovaj za klobúk, keďže pri tejto neokomunistickej bande nevieš, čo bude za pol roka...

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Filip trošku si naštuduj dostupné informácie - pri akciovom fonde hovoríme o investícií do akcií až vo výške 80%.
    http://www.asdss.sk/3411

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    Braňo, sorry, ale si úplne mimo. Zákon stanovuje, že akciový fond môže mať do 80% akcií. Ale v realite má ten najodvážnejší z akciových fondov cca 9% akcií. Iný majú napríklad nula % akcií, alebo 0,3% akcií.
    Keď už máte v druhom pilieri nejaké peniaze, tak sa aspoň pozerajte čo vlastne v tých fondoch je. Každý fond uverejňuje mesačný report, kde sú uvedené zložky portfólia.
    80% akcií nemali akciové fondy nikdy. Ani pred Ficom ani teraz.

    Udivuje ma, že drvivá väčšina peňazí v druhom pilieri je v akciových fondoch a pritom ľudia ani len netušia čo v tých fondoch je. A nikdy v živote si nečítali ich mesačný report.
    Tu si môžeš veľmi podrobne pozrieť ako vyzerajú "akciové fondy":

    http://ako-investovat.sk/clanok/241/...kmer-bez-akcii

    Nie sú v nich takmer žiadne akcie. Najväčšiu časť portfólií akciových fondov tvorí hotovosť a štátne dlhopisy.

    Trošku sa ľudia o ten druhý pilier zaujímajte a sledujte si tie fondy v ktorých máte peniaze.
    Braňo to že je rozdiel medzi realitou a možnosťou neznamená, že som mimo

    II. pilier - aký fond

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.