Zavrieť

Porady

Povinnosti SZČO

Prosila by som vás o radu:ak SZČO chce zadávať prácu,nechcem napísať zamestnať,ďalších SZČO vyplývajú mu z toho nejaké povinnosti voči úradom?Proste on získa zákazku od veľkej firmy a na túto potom zoženie ďalších ľudí tiež SZČO.Samozrejme pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy.Len by som chcela vedieť,či sa musí niekde nahlásiť.Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    gandy
    Prosila by som vás o radu:ak SZČO chce zadávať prácu,nechcem napísať zamestnať,ďalších SZČO vyplývajú mu z toho nejaké povinnosti voči úradom?Proste on získa zákazku od veľkej firmy a na túto potom zoženie ďalších ľudí tiež SZČO.Samozrejme pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy.Len by som chcela vedieť,či sa musí niekde nahlásiť.Vďaka
    Píšeš tu dve protichodné veci :
    1. Získa zákazku a na ňu zoženie ďalších SZČO.
    2. Pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy.
    V prvom prípade by mu SZČO práce faktúrovali, nevyplývajú mu z toho žiadne povinnosti voči SP, ZP.
    V druhom prípade - boli by jeho zamestnanci, musí ich prihlásiť na SP a ZP a platiť za nich odvody.
    Tak ako to vlastne je ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    gandy
    Prosila by som vás o radu:ak SZČO chce zadávať prácu,nechcem napísať zamestnať,ďalších SZČO vyplývajú mu z toho nejaké povinnosti voči úradom?Proste on získa zákazku od veľkej firmy a na túto potom zoženie ďalších ľudí tiež SZČO.Samozrejme pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy.Len by som chcela vedieť,či sa musí niekde nahlásiť.Vďaka
    Na jednej strane nechceš napísať , citujem ....že nechcem zamestnať......
    a potom citujem ......samozrejme pracujú pre neho na základe pracovnej zmluvy .........toto považujem za dve protichodné veci .

    Takže teraz Ti napíšem nasledovné :
    -buď to je zamestnanec na pracovnú zmluvu , tým pádom sa Ťa týkajú všetky nahlášky okolo zamestnanca SP,ZP,DÚ a myslím , že vieš o čo sa jedná .
    - alebo potrebuješ na prácu živnostníkov , ktorí majú inú činnosť ako Ty , to znamená napríklad ....ja som strojár , ale potrebujem elektrikára, avšak túto činnosť nemám na ŽL , tak vyberiem si subdodávateľa a v jeho firme si objednám na základe objednávky , alebo zmluvy o dielo určité práce , ktoré po ich vykonaní prevezmem na základe určitého preberacieho protokolu , a živnostník odovzdávajúci takto prácu má narok po jej ukončení a odovzdaní za túto prácu fakturovať za vopred dohodnutú cenu / nie je to zlé vedieť dopredu , koľko budú stáť vykonané práce/ .

    Môžeš si vybrať .

    gandy je offline (nepripojený) gandy

    gandy
    Ospravedlňujem sa za zlú formuláciu.Myslela som to tak,že keď on zadá časť prác zo zákazky iným SZČO,či nemusia mať mať nejakú dohodu o výkone práce.Samozrejme,že mu budú výkon.práce faktúrovať,len som chcela vedieť,či danému SZČO vzniká nejaká ohlasovacia povinnosť voči úradom.A ďakujem za odpovede.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    gandy
    Ospravedlňujem sa za zlú formuláciu.Myslela som to tak,že keď on zadá časť prác zo zákazky iným SZČO,či nemusia mať mať nejakú dohodu o výkone práce.Samozrejme,že mu budú výkon.práce faktúrovať,len som chcela vedieť,či danému SZČO vzniká nejaká ohlasovacia povinnosť voči úradom.A ďakujem za odpovede.
    Vznikne mu iba ohlasovacia povinnosť na DÚ v prípade, že v kalendárnom roku vyplatí danej SZČO v hotovosti viac ako 100 tis. korún.
    (opravujem: oznamovacia povinnosť)
    Naposledy upravil Paula : 06.03.06 at 20:49

    Beba je offline (nepripojený) Beba

    Beba
    Nie, nič nehlási. Iný SZČO je pre neho dodávateľom /na základe zmluvy / a takto vzniknutý výdaj z dodávky služby bude fakturovať odberateľovi a tak preukáže dosiahnutie príjmu. Len v prípade, že mu vyplatí z pokladne peniaze v hotovosti a a presiahnu 100000,- Sk musí poslať po skončení zdaňovacieho obdobia na DÚ tzv.bonzák.Dúfam, že som na niečo nezabudla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.