Zavrieť

Porady

DPFO-závis.činnosť,prenájom a úver

Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Zdedila som byt, kt.som začala prenajímať za 16.OOO,-/mes. S týmto bytom je spojená splátka úveru, kt. činní 13.4OO,-Sk, elektrina, plyn, nájom a mám príjem zo závislej činnosti. Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť do nákladov vyššie spomenuté náklady i úroky z úveru, alebo môžem použiť len paušálne výdavky 25% z príjmu z prenájmu. Dočítala som sa, že si môžem od príjmu z prenájmu odpočítať 5-násobok živ.min. Chápem to dobre, že výdavky 25% potom vypočítam z príjmu z prenájmu zníženého o 5-násobok živ.min. A takto vypočítané výdavky uvediem v DP? Za pomoc Vám vopred ďakujem.
Naposledy upravil jamosa : 06.03.06 at 19:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Od príjmov si môžeš odpočítať nájom a inkaso, splátku úveru nie. Alebo môžeš si uplatniť k príjmom 25% paušálne výdavky. Ten 5-násobok životného minima sa týka toho, že ak príjem z prenájmu za rok nepresniahne 5-násobok živ. minima, je tento príjem oslobodený od dane. Ale predpokladám, že u teba tak nie je, jedine ak by si mala príjem len za december 2005.

    jamosa je offline (nepripojený) jamosa

    jamosa
    Ďakujem za odpoveď. Čo sa týka toho 5-násobku živ.min., myslela som tým, že či si ho môžem odpočítať od príjmu z prenájmu. A teraz som sa dočítala, že sa to tak dá. Takže aspoň o niečo budem mať nižší základ dane. Ešte raz ďakujem.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    jamosa
    Ďakujem za odpoveď. Čo sa týka toho 5-násobku živ.min., myslela som tým, že či si ho môžem odpočítať od príjmu z prenájmu. A teraz som sa dočítala, že sa to tak dá. Takže aspoň o niečo budem mať nižší základ dane. Ešte raz ďakujem.
    ak si uplatňuješ skutoč.výdavky , tak môžeš si upatniť aj..., čítaj pripnutý link, čítaj ho celý.
    http://www.porada.sk/showthread.php?p=200131#post200131

    sama je offline (nepripojený) sama

    sama
    Chcela by som v prvom rade oceniť všetkých " poraďákov", pretože robia yáslužnú činnosť. Pomáhajú nám, ktorí nie sme až tak dobre zorientovaní....Momentálne riešim takýto problém: v minulom roku sme od júna začali prenajímať byt v OV. Čo môžeme dať do výdavkov okrem nájomného, energie, plynu, poistenia bytu...Môžu to byť aj výdavky spojené s drobnou údržbou bytu napr. výmena svietidiel, farbenie okien, rozmnoženie kľúčov, výmena sprchy a pod. Byt nemáme zaradený do majetku, prenájom je len príležitostný. Prenájom sme riadne zaevidovali na DU.

    Vďaka za pomoc

    DPFO-závis.činnosť,prenájom a úver

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.