Zavrieť

Porady

Žiadosť o dávku v hmotnej núdzi

Vo februári tohto roka mi skončila RD /5rokov som na RD/ v marci som sa evidovala na úrade práce ale od sociálky ani z úradu práce nič nedostávam, chcela by som požiadať o dávku v hmotnej núdzi, ale neviem ci mi vyjde lebo moj manžel ma plat do 500€ mame 3 a 5 ročnú dcéru, bývame u rodicov /platíme im 170€ inkaso o tom žiadny doklad nieje/ a chcela by som vediet co musim splnat aby mi ju uznali tu davku v hmotnej nudzi, rozmyslam ze si spravim najomnu zmuvu ze platim rodicom 170€ mesačne /kedze niesom majitelka ani spolumajtelka nehnutelnosti/ ale bojim sa aby moji rodicia na to nedoplatili mam na mysli dan z prenájmu a iné veci, dan im asi nevýjde nakolko náklady mesacne su 320€. vie mi niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Príjem tvojho manžela je dostatočne vysoký, dávku v hmotnej núdzi nedostaneš.
    Dávka v hmotnej núdzi pre rodinu 2 dospelý +2 deti + vlastný byt alebo nájomný = 254,80 eur.
    Takže sama vidíš, že príjem tvojho mng. je oveľa vyšší ako prípadná dávka v hmotnej núdzi.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    aduska.p Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa informovať, kedy mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, poprípade na inú dávku, napríklad na bývanie.Som matka 6,5 ročného syna, bývame v prenájme, pracujem na polovičný úväzok, s odmenou mám príjem 287 Eur mesačne.Je možné dostať nejakú dávku od úradu práce resp. sociálky.
    ďakujem
    Adriana
    Dávka v hmotnej núdzi pre osobu s 1 dieťaťom školopovinným a bytom je vo výške 225,50 eur .
    Tvoj príjem pre účely UP sa posudzuje ako 75% tj. 215,25 eur ... takto by teoreticky vznikol nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 10,25 eur.
    No kedže ešte nemáš určené výživné a výživné je príjem a minimálna výška je 1/3 zo životného minima pre dieťa tj. okolo 30e .. tak nárok na dávku v hmotnej núdzi ti nevznikne.

    Teda ak ten príjem 287 je len mzda ... a nezapočíátala si tam ešte niečo iné.

    erik555 je offline (nepripojený) erik555

    erik555
    takze vidime, ze 4clenna rodina ma podla tohto statu vyzit s 254,80 Eurami ... alebo ?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    erik555 Pozri príspevok
    takze vidime, ze 4clenna rodina ma podla tohto statu vyzit s 254,80 Eurami
    A čo čakáš? Že štát Ti zaplatí všetko? Dávka v hmotnej núdzi je o základných potrebách, o polievkach nie rizkoch.

    erik555 je offline (nepripojený) erik555

    erik555
    Xanti Pozri príspevok
    A čo čakáš? Že štát Ti zaplatí všetko? Dávka v hmotnej núdzi je o základných potrebách, o polievkach nie rizkoch.
    Takze ked tento stat nevytvara zamestnania a rodina strati zamestnanie, pricom si dlho nevedia najst zamestnanie, tak sa maju zo svojho bytu vystahovat, vsetko popredat a niekam odist do utulku?
    Zivotne minimum u nas je pre takuto rodinu okolo 500€, co jej to tak vychadza, ale skor poukazujem na tu davku 254,80 Eur. Cize mi to tak vychadza, ze pri takejto rodine je menej ako 500€ uz chudoba. Tak to kde zijeme? V Europskej unii, alebo Somalsku?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    S tým ja ani ty nič nespravíš .... uvedom si jedno, koľko nezamestnaných ( takých čo sa im robiť nechce ) je na slovensku. Občas sa vyberú za azylovou turistikou do susedných krajín , kvôli prídavkom a dávkam ...
    Ak by štát začal platiť na osobu 200 e tak myslím, že do troch mesiacov to môže zabaliť ... a vyhlásiť krach.

    A čo sa týka zamestnaní tak je to strašné momentálne, to súhlasím.

    stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

    stanka613
    takže podla toho ako píšete aj keby som si spravila naj.zmluvu tak by mi ziadna dávka nevyšla?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    stanka613 Pozri príspevok
    takže podla toho ako píšete aj keby som si spravila naj.zmluvu tak by mi ziadna dávka nevyšla?
    Ano presne tak, aj keby si si spravila nájomnú zmluvu s rodičmi tak by dávka v hmotnej núdzi nevyšla.

    erik555 je offline (nepripojený) erik555

    erik555
    Ja si myslim, ze skor je to o vyske platov "strednej" vrstvy. Ked tu budu aj nadalej mizerne platy, co je vo velkom pocte iba minimalna mzda (nejakych 320€), tak sa tento stat nikde nepohne!!! Vysvetli mi niekto, ked v Rakusku je priemerna mzda asi 2800€, ze preco tam je nizsia nezamestnanost a preco tam nemaju podnikatelia problem taketo vysoke mzdy vyplacam, ked u nas sa uz len spomenie zvysenie minimalnej mzdy o par eurikov a hned su uz prepusteny tisice a tisice ludi? alebo

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    stanka613 Pozri príspevok
    Takže keď má výplatu 450€ a najom 200€ aj tak nemam nárok super
    NIE.

    aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

    aduska.p
    Dobrý deň, chcela by som sa informovať, kedy mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, poprípade na inú dávku, napríklad na bývanie.Som matka 6,5 ročného syna, bývame v prenájme, pracujem na polovičný úväzok, s odmenou mám príjem 287 Eur mesačne.Je možné dostať nejakú dávku od úradu práce resp. sociálky.
    ďakujem
    Adriana

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    aduska.p Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa informovať, kedy mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, poprípade na inú dávku, napríklad na bývanie.Som matka 6,5 ročného syna, bývame v prenájme, pracujem na polovičný úväzok, s odmenou mám príjem 287 Eur mesačne.Je možné dostať nejakú dávku od úradu práce resp. sociálky.
    ďakujem
    Adriana
    ako je to s výživným na dieťa ?

    aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

    aduska.p
    teraz budeme mať v máji súd, dala som návrh do mojej starostlivosti a teraz musím zdokladovať príjmy, nič nemám ešte určené.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    aduska.p Pozri príspevok
    teraz budeme mať v máji súd, dala som návrh do mojej starostlivosti a teraz musím zdokladovať príjmy, nič nemám ešte určené.
    Kým nemáš určené výživné, ÚP ti dávku v HN neprizná, aj keby si ostatné podmienky splňala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.