Zavrieť

Porady

Prenájom 2 nehnuteľností - kombinácia uplatňovania výdavkov

Ahojte, mám menší problém....
klient prenajíma ako FO (nie podnikateľ) 2 nehnuteľnosti. O jednej z nich účtuje, má ju zaradenú v OM, uplatňuje si skutočné výdavky, vrátane odpisov. Avšak v septembri začal prenajímať aj byt, na ktorý si chce uplatniť 40% paušál (viac sa mu oplatí...). Začala som premýšľať, je vôbec možná takáto kombinácia? Minimálne budem mať problém v zaškrtnutí políčka v DP, že aké výdavky si uplatňoval....
Vďaka za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    tictac7 Pozri príspevok
    Ahojte, mám menší problém....
    klient prenajíma ako FO (nie podnikateľ) 2 nehnuteľnosti. O jednej z nich účtuje, má ju zaradenú v OM, uplatňuje si skutočné výdavky, vrátane odpisov. Avšak v septembri začal prenajímať aj byt, na ktorý si chce uplatniť 40% paušál (viac sa mu oplatí...). Začala som premýšľať, je vôbec možná takáto kombinácia? Minimálne budem mať problém v zaškrtnutí políčka v DP, že aké výdavky si uplatňoval....
    Vďaka za odpovede
    Ahoj Adrianka.....

    nie sú náhodou tie nehnuteľnosti v BSM?
    tictac7 ...to vieš, vypíšem DP...a dostanem e-mail, "jaaaj, ja som zabudol, veď aj byt prenajímam..."

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    tictac7 Pozri príspevok
    Ahojte, mám menší problém....
    klient prenajíma ako FO (nie podnikateľ) 2 nehnuteľnosti. O jednej z nich účtuje, má ju zaradenú v OM, uplatňuje si skutočné výdavky, vrátane odpisov. Avšak v septembri začal prenajímať aj byt, na ktorý si chce uplatniť 40% paušál (viac sa mu oplatí...). Začala som premýšľať, je vôbec možná takáto kombinácia? Minimálne budem mať problém v zaškrtnutí políčka v DP, že aké výdavky si uplatňoval....
    Vďaka za odpovede
    No problem ! Prvý prenájom - zaradeného majetku v zmysle § 6, ods. 5/a je príjem pre riadok č. 2 tabuľky 1 a vedľa neho preukázateľné výdavky. Druhý príjem je pre riadok 10 a vedľa neho ... ešte pre rok 2012 paušálne 40% výdavky. U príjmov podľa ods. 1 zaškrtneš preukázateľné výdavky, u príjmov podľa ods. 3 zaškrtneš percentom z príjmiov .... a je to ! Taká kombinácia je možná !
    michaelak tak takýto postup určite nie je možný, ak prenajíma FO obidve nehnuteľnosti ako nepodnikateľ (ako je uvedené v zadaní otázky), tak nemôže rozdeliť 1 príjem ako príjem zo živnosti podľa § 6 ods. 1b) a druhý ako príjem podľa §6 ods. 3. obidva príjmy musí zdaniť podľa §6 ods. 3, pričom musí uplatniť len jeden typ výdavkov pre obidve nehnuteľnosti s tým, že prípadná strata z jednej nehnuteľnosti môže znížiť zisk z druhej nehnuteľnosti.
    a_je_to ... ešte som nezistil, ako sa v novej porade odpovedá, ale ... ak jednu nehnuteľnosť má zaradenú v majetku, tak tá sa uvádza ako príjem z podnikania, nie z prenájmu. Preto som sa necítil viazaný zadaním, že prenajíma ako nie podnikateľ, ale opisom stavu veci. Ak je druhá súkromným majetkom nezaradeným, tak nemôže patriť do živnosti. Moja odpoveď bola a je správna, Tvoja je mimo ! Sorry !

    Prenájom 2 nehnuteľností - kombinácia uplatňovania výdavkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.