Zavrieť

Porady

Príjem platieb cez PayPal a účtovanie v JÚ (platca DPH)

Ahojte,
viete sa prosím vyjadriť, ako účtovať príjmy za vystavené faktúry uhradené na PayPal účet?
Uvediem príklad:

1. Vystavená Fa odberateľovi za tovar 120 € (základ 100 € + DPH 20 €), čiže vznik pohľadávky 120 €
2. Úhrada od odberateľa 120 € prijatá na Paypal účet, čiče vyrovnanie pohľadávky voči odberateľovi, zaúčtovanie interným dokladom
3. Paypal si automaticky stiahne poplatok 4,80 €, čiže na Paypal účte mi ostane 115,20 €
4. Zaevidovanie pohľadávky 115,20 € voči Paypal
5. Prevod zostatku vo výške 115,20 € z Paypal účtu na BÚ vedený v banke. V tomto okamihu dôjde k vyrovnaniu pohľadávky voči PayPal.

Moje otázky sú:
a) Evidovať niekde poplatok 4,80€ a ako?
b) Čo s DPH? Je jasné, že štátu odvediem 20 € ale ako sa to prejaví v peňažnom denníku? Veď na BÚ príde len 115,20 €, takže v peňažnom denníku to bude zaevidované len ako 96 € predaj tovaru a 19,20 € DPH?

Najradšej by som PyaPal účtoval ako bankový účet, čiže príjem na PayPal a strhnutie poplatku by sa účtovalo priamo do peňažného denníka rovnako ako v prípade banky, ale vraj to tak nie je správne. Tak čo s tým?

Vďaka.
Naposledy upravil calimero1 : 04.04.13 at 20:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sionel je offline (nepripojený) Sionel

    Sionel
    Ja účtujem podľa http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...ikatelov.xhtml
    Pay Pal naozaj nie je bank. účtom.
    Účtovanie PayPal v jednoduchom účtovníctve

    Účtovný doklad Text účtovného prípadu Účtovné knihy
    VFA Predaj 3 ks elektronických kníh francúzskemu odberateľovi + kniha pohľadávok
    IÚD – výpis z PayPal Inkaso vystavenej faktúry od odberateľa na konto PayPal -/+ kniha pohľadávok
    IÚD – zmluva s PayPal Poplatky za sprostredkovanie prijatia transakcie Peňažný denník - prevádzková réžia
    VBÚ Príjem peňažných prostriedkov z konta PayPal na podnikateľský bankový účet - kniha pohľadávok, peňažný denník – predaj tovaru

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    Sionel Pozri príspevok
    Ja účtujem podľa http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...ikatelov.xhtml
    Pay Pal naozaj nie je bank. účtom.
    Účtovanie PayPal v jednoduchom účtovníctve

    Účtovný doklad Text účtovného prípadu Účtovné knihy
    VFA Predaj 3 ks elektronických kníh francúzskemu odberateľovi + kniha pohľadávok
    IÚD – výpis z PayPal Inkaso vystavenej faktúry od odberateľa na konto PayPal -/+ kniha pohľadávok
    IÚD – zmluva s PayPal Poplatky za sprostredkovanie prijatia transakcie Peňažný denník - prevádzková réžia
    VBÚ Príjem peňažných prostriedkov z konta PayPal na podnikateľský bankový účet - kniha pohľadávok, peňažný denník – predaj tovaru
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Článok na podnikajte.sk som čítal, ale zaráža ma účtovanie poplatku - ako ho mám dať do peňažného denníka, keď v skutočnosti nejde o výdaj z BÚ alebo pokladne?

    Nikde som sa tiež nedozvedel, čo s DPH.

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    Preštudoval som si názory niektorých účtovníkov - i keď sa všetci zhodnú v tom, že PayPal by sa nemal účtovať ako bankový účet, až tak zásadný prečin v tom nevidia. Ide o to, že pokiaľ budem PayPal účtovať ako bankový účet, finančné toky v peňažnom denníku budú ďaleko prehľadnejšie. Proste príjem za tovar v PD bude súhlasiť s tým, čo je na faktúre. Poplatok za transakciu sa zas bude v PD prehľadne zobrazovať v službách. A odpadajú aj problémy s komplikovanejšou evidenciou DPH. Prevod z PayPal účtu na bankový účet potom pôjde cez priebežné položky. Výpis z PayPal účtu (teda história transakcií) sa dá pekne vyexportovať v PDF a priložiť do účtovníctva. A k 31.12. vyčistím PayPal účet na nulu, aby peňažné zostatky figurovali len na BÚ a v pokladni.
    Snáď ma nikto kvôli tomu nezavrie

    Príjem platieb cez PayPal a účtovanie v JÚ (platca DPH)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.