Zavrieť

Porady

Práca nadčas

Prosím Vás, existuje nejaké usmernenie v zákone, ktoré hovorí o maximálnom počte nadčasových hodín v mesiac? Niekde som čítala, že nesmie prekročiť 32 hodín/mesiac. Je to pravda alebo sa to berie len z ročného hľadiska (150 alebo 150+250 hodín)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    fipina
    Prosím Vás, existuje nejaké usmernenie v zákone, ktoré hovorí o maximálnom počte nadčasových hodín v mesiac? Niekde som čítala, že nesmie prekročiť 32 hodín/mesiac. Je to pravda alebo sa to berie len z ročného hľadiska (150 alebo 150+250 hodín)?
    vyplýva to z § 85 ods. 9, kde pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne ... ak má 40 hodinový pracovný týždeň, tak týždenne môže odpracovať iba 8 hodín nadčasu. Mesiac "má" 4 týždne, t.j. 4*8 = 32 hodín

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    fipina
    Prosím Vás, existuje nejaké usmernenie v zákone, ktoré hovorí o maximálnom počte nadčasových hodín v mesiac? Niekde som čítala, že nesmie prekročiť 32 hodín/mesiac. Je to pravda alebo sa to berie len z ročného hľadiska (150 alebo 150+250 hodín)?
    § 97 ods. 6 Zákonníka práce:
    Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere 8 hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však na 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

    fipina je offline (nepripojený) fipina

    fipina
    A ak je pracovný týždeň 37,50 hod.? A tiež čo v prípade, že je za-nec časť mesiaca napr. na PN, upravuje sa táto hranica podľa počtu odprac. dní ?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Sme stavebná firma a v tomto období máme veľa práce, čo znamená, že stavební robotníci robia nadčasy. Zákon sa upravil a súhlas nad povolený limit nadčasov 150 hodín, už nedáva úrad práce. Je to dohoda medzi vedením a zamestnancom, kde je možné dohodnúť ďalších 250 hodín nadčasov. Potrebovala by som takúto dohodu napísať a tak prosím, či ju už niekto nerobil a nemá náhodou vzor.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    VERONIKA6
    Sme stavebná firma a v tomto období máme veľa práce, čo znamená, že stavební robotníci robia nadčasy. Zákon sa upravil a súhlas nad povolený limit nadčasov 150 hodín, už nedáva úrad práce. Je to dohoda medzi vedením a zamestnancom, kde je možné dohodnúť ďalších 250 hodín nadčasov. Potrebovala by som takúto dohodu napísať a tak prosím, či ju už niekto nerobil a nemá náhodou vzor.
    Myslím, že by stačilo na tlačive Nariadená práca nadčas zmeniť názov na Dohoda o vykonaní práce nadčas a dať tam súhlas zamestnanca aj zamestnávateľa.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Zita4
    Myslím, že by stačilo na tlačive Nariadená práca nadčas zmeniť názov na Dohoda o vykonaní práce nadčas a dať tam súhlas zamestnanca aj zamestnávateľa.
    A je aj tlačivo "Nariadená práca nadčas"?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    VERONIKA6
    A je aj tlačivo "Nariadená práca nadčas"?
    Ako nariaďujete prácu nadčas zamestnancom? My sme si vytvorili tlačivo. Našla som, tu je:

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Zita4
    Ako nariaďujete prácu nadčas zamestnancom? My sme si vytvorili tlačivo. Ak ho nájdem, prilepím.
    Ďakujem, niečo som našla už aj ja, tak porovnám.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Ešte mám dotaz k tým nadčasovým hodinám. Jeden z konateľov mi tvrdí,
    že keď sú zamestnanci platení podielovou mzdou, nemusí sa im dávať nadčasový príplatok 25%. Ja som to nepočula ani nečítala, viete niekto o takom niečom?

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    VERONIKA6
    Ešte mám dotaz k tým nadčasovým hodinám. Jeden z konateľov mi tvrdí,
    že keď sú zamestnanci platení podielovou mzdou, nemusí sa im dávať nadčasový príplatok 25%. Ja som to nepočula ani nečítala, viete niekto o takom niečom?
    Musí - ukáž mu §121 ZP. Príplatok nemusí dávať len vtedy ak v mzde zamestnanca je zahrnutá aj prípadná práca nadčas. A to musí byť dohodnuté v pracovnej zmluve.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Možem dať kľudne do PZ, že má plat 12 000 vrátane nadčasov ? A keď mi bude Inšpektorát práce kontrolovať dochádzku a zistí, že fond bol 176 hod a zamestnanec odpracoval 214 hod bude to v pohode ?

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Ivenka
    Možem dať kľudne do PZ, že má plat 12 000 vrátane nadčasov ? A keď mi bude Inšpektorát práce kontrolovať dochádzku a zistí, že fond bol 176 hod a zamestnanec odpracoval 214 hod bude to v pohode ?
    Môže sa dohodnúť o mzde včetne nadčasov, ale musí tam byť dodržaný §97 Zákonníka práce o práci nadčas.

    dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

    dada 1
    Zamestnanci majú týždenný pracovný čas 38 a 3/4 hodiny, ako si má nastaviť v počítači denný úväzok 7,45 alebo 7,75?
    ďakujem
    Naposledy upravil dada 1 : 18.08.06 at 08:29

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.