Zavrieť

Porady

Som na RD a znovu tehotná

Dobrý deň ,
som na RD a znovu tehotná. PP mi skončil 03/2012. Platím DNP a chcela by som sa ubezpečiť v niektorých veciach.

1.DNP musím platiť 26 tt (t.j.do 13.5.2013)

2.ale ak som správne pochopila DNP musím byť v deň nástupu na MD. To znamená, že odhlásiť sa môžem na druhý deň po nástupe na MD?

3.VZ na DNP si môžem znížiť po 6 mes.tak ak platím od 12.11.12 tak si môžem znížiť sumu už 13.5.2013?

4.Do podmienky 270 dní NP 2 roky pred pôrodom započítavam obdobie od 7.7.11 - 31.3.12 aj keď v tom čase už som bola na MD a pokračovala v RD, ale bola som stále zamestnaná? Chýbajúce dni do 270 sa mi zarátajú z tohto prebiehajúceho DNP čo si teraz platím?

Moje údaje sú takéto :
26.5.2013 -termín nástupu na MD
7.7.2013 -predpokladaný termín pôrodu
12.11.2012 - trvá - DNP
27.7.2012 - 3.8.2012 - DNP
18.1.2012 - trvá - RD
25.5.2011 - 17.1.2012 - bola MD
1.11.2010 - 30.6.2011 - DNP
1.4.2010 - 31.3.2012 - som bola zamestnaná

Ďakujem velmi pekne
Naposledy upravil Richard : 06.05.13 at 10:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Na úvod : nie si na RD. Si iba poberateľkou rodičovského príspevku. Čerpať rodičovskú dovolenku môže iba osoba, ktorá je zamestnaná . A Tebe prac.pomer sa skončil ešte v r.2012. Odpovede na Tvoje otázky:
    1. DNP musí trvať 26 týždňov pokiaľ chce poistenec mať VZ z tohto poistenia.
    2. Neodhlasuj sa z dobrovoľného poistenia, keď si už doteraz vydržala, lebo počas MD poistenie nemusíš platiť a nemoc.poistenie Ti trvá. Odhlás sa až pri skončení MD. Zíde sa Ti v budúcnosti.

    3. Tento krok je pre Teba už zbytočný (lebo za máj nemá vplyv na platenie poistného, oznámiš v máji a od júna sa má platiť zo zmeneného VZ a Ty už budeš na MD). Znížiť VZ sa môže po 6 mesiacoch : §142 ods.5: Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
    4. Áno.
    Naposledy upravil Andyke : 06.05.13 at 19:11
    olgaduri ďakujem za odpoveď. Takže teraz mám dilema - platím si totiž z najvyššieho VZ, a chcela som si to zmenšiť na minimum aspoň na tie dva týždne než nastúpim na materskú - a to je teda bezpredmetné keďže by sa to zmenilo až od júna.

    Ale môžem nastúpiť na materskú ešte o dva týždne skôr. Keby som sa dala vypísať na materskú teda 13.5.2013 (namiesto 26.5.2013) splnila by som všetky podmienky nie?
    Andyke Sú 3 možnosti : PN, skorší nástup na MD alebo zaplatiť to obdobie do nástupu na MD.
    Pokiaľ mala zdrav. problémy mohla ísť už dávno na PN. Síce PN by bolo z minima , ale MD z maxima.

    Som na RD a znovu tehotná

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.