Zavrieť

Porady

Preplatenie ukonu u nezazmluvneneho stomatologa

Dobry den, chcem sa opytat na ukon lekara, teda skor preplatenie. Mam zubara, ktory nie je zazmluvneny so ziadnou poistovnou, cize vsetko si platim. Na preventivke som nebola viac ako 1 rok a pri dnesnej mi robil dva zuby - plomby. Zaplatila som 120 eur, mam potvrdenie. Mam narok na preplatenie aspon casti od ZP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Keď si vopred poisťovňu nežiadala o poskytnutie príspevku, nemáš nárok na preplatenie.

    577/2004 Z. z.Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti

    § 42

    (1) Zdravotná poisťovňa je povinná poskytnúť poistencovi na základe jeho žiadosti príspevok na úhradu zdravotnej starostlivosti poskytnutej nezmluvným poskytovateľom, ak žiadosť spĺňa kritériá na poskytnutie príspevku, ktoré určuje a zverejňuje zdravotná poisťovňa, a s poskytnutím príspevku zdravotná poisťovňa súhlasila pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti.

    (2) Nezmluvným poskytovateľom podľa odseku 1 je poskytovateľ, s ktorým nemá zdravotná poisťovňa uzatvorenú zmluvu podľa osobitného predpisu.30)

    (3) Zdravotná poisťovňa uhradí poistencovi príspevok podľa odseku 1 na základe predložených dokladov o úhrade. Výška príspevku nesmie prekročiť cenu obvyklú u zmluvných poskytovateľov v príslušnom čase, na príslušnom mieste a za príslušnú zdravotnú starostlivosť.

    (4) Zdravotná poisťovňa má právo

    a) uplatniť voči poistencovi nárok na úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu31) alebo v dôsledku užitia alkoholu alebo inej návykovej látky, alebo voči tretej osobe, ak k úrazu alebo inému poškodeniu zdravia u poistenca došlo jej zavineným protiprávnym konaním,

    b) uhradiť poistencovi časť úhrady, ktorá zodpovedá jeho spoluúčasti, ak sa poistenec pravidelne podrobuje preventívnym prehliadkam, preventívnemu očkovaniu a vedie zdravý spôsob života,32) a to vo všetkých prípadoch, ktoré spĺňajú kritériá určené a uverejnené zdravotnou poisťovňou.

    (5) Zdravotný výkon, ktorý nie je uvedený v Zozname zdravotných výkonov indikovaných pri jednotlivých chorobách, možno plne alebo čiastočne uhradiť poistencovi len s predchádzajúcim súhlasom revízneho lekára zdravotnej poisťovne.34)

    (6) Zdravotnú starostlivosť podľa odseku 5, na ktorú dal predchádzajúci súhlas revízny lekár zdravotnej poisťovne,34) uhrádza zdravotná poisťovňa.


    Doplnenie pre Stefan2005:
    Citované je z platného zákona v súčasnosti ... ty si dal link na článok, ktorý hovorí o NÁVRHU novely zákona, ktorá ešte nie je schválená a má byť účinná od 1.10.2013 - a aj v návrhu sa píše o súhlase ZP.
    Naposledy upravil avalik : 03.06.13 at 08:46

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    kopretinka, Katy a R, Žabinka, DanielaSL, Kvaka
    5
    timititti ja som dala dcere urobit fixny strojcek a poistovna nepreplatila ani cent..

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... akosi mi to nejde dokopy, čo tu citujete:

    Na Slovensku potrebujem na ošetrenie u nezmluvného lekára dopredu súhlas od ZP, ak to isté urobím v zahraničí - teda mimo Slovenska - tak už nepotrebujem súhlas ! viď http://spravy.pravda.sk/domace/clano...asu-poistovne/ - ani v prípade súkromného lekára ! Toto je typicky slovenské...

    Doplnenie - stav v poisťovni Dôvera - marec 2012:
    "Prispejeme vám aj na ošetrenie u ambulantného lekára v EÚ, odporúčame vám podať si žiadosť a získať náš predchádzajúci súhlas. Nie je to však povinné. Výška nášho príspevku dosiahne výšku úhrady na Slovensku. Rozdiel v cenách znášate vy" - takže už aj v roku 2012, nie iba od 1.10.2013
    citované: http://www.dovera.sk/poistenec/liecba-v-zahranici
    Naposledy upravil Stefan2005 : 03.06.13 at 09:15

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    A ja ešte doplním, že som sa pred časom snažila využiť tento § (ako avalik píše) - a veru nešlo o bežný výkon .. (žiadosť dopredu a všetko možné) a nepodarilo sa .
    V tvojom prípade veru nemáš šancu .. a ešte aj preventívka !!!
    Inak - nejako podraželi aj zmluvní lekári, aj na špecializovných ambulnaciách (čo sme predtým neplatili) - už treba dosť platiť!

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Zákon o platoch sestier,učtovnička,upratovačka na dohodu,zdvihnutý nájom,zdvihnuté energie a kopa povymýšľaných nezmyslov čo všetko treba na ambulancii robiť,mať a čo všetko treba absolvovať.

    Preplatenie ukonu u nezazmluvneneho stomatologa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.