Zavrieť

Porady

Kedy sa platí daň z príjmu ?

Dobrý deň,

možno sa opýtam hlúposť, ale tak ja nie som účtovník, iba študent a doteraz som si myslel, že účtovná jednotka platí daň z príjmu, len keď má kladný výsledok hospodárenia, resp. kladný základ dane.

No ako som si prezeral nejaké účtovné závierky, všimol som si, že napr. ak niekto dosiahol VH pred zdanením -20 000€, tak pri riadku "daň z príjmu" bola čiastka 3800€. A VH po zdanení bol -16200€. Prečo ?

Prečo nie je dan z príjmu 0 a VH po zdanení -20 000€ ?
marjankaj A nie je to "-" pomlčka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v účtovnej závierke je VH po zdanení, resp. pred zdanením.
    VH pred zdanením sa upravuje v DPPO o pripočitateľné a odpočitateľné sumy na základ dane.
    Takže ak firma mala stratu 20000, mohla mať nedaňové=pripočitateľné náklady 40000 takže vykázala ZD 20000.
    20000*19%=3800 daň, to je tiež náklad
    takže 20000 strata+3800 daň -mal by byť VH vyššia strata o daň, t.j. 23800.

    alebo to boli pomlčky a nie mínusy tak ako je to v prvom príspevku.
    môj komentár nižšie........citujem časť:
    b/ ide o tzv. odloženú daň a tá by mohla byť aj s mínusovým znamienkom - zasa to vyzerá na chybu vo výkaze.
    ..................
    Ak si si pozeral výkazy, mal si si prečítať aj Poznámky, tam je to pekne vysvetlené.
    Ide o výročnú správu, výkazy 2011 sú upravené o chyby minulých období, ale hlavne odložená daň je pohľadávka vo výške 50000 EUR a znižuje VH - stratu o týchto 50000EUR. teda nejde o splatnú daň ako si uviedol v zadaní.
    Kedže sa jedná o VS, tam tie výkazy môžu byť upravené a daňová povinnosť vykázaná kumulovane. V originál VZaS by si viddel rozpis splatnej a odloženej dane.
    odpovedám tu, kedže ss-ky neriešim.
    Naposledy upravil KEJKA : 11.06.13 at 08:37
    mart. BOli to mínusky, ale tak ešte raz. Konkrétky príklad:

    Strata pred zdanením -267 697
    daň z príjmu 50 337
    Strata po zdanení -217 360

    Ako to, že je tu vyčíslená dan z príjmu a je kladná ? Teda ona zvyšuje VH a nie znižuje...ako si to mám vysvetliť ? ČO akože, štát vrátil na dani z príjmu peniaze alebo čo ? však to sa nedá
    KEJKA odkiaľ tie údaje berieš? Ja predpokladám že z DPPO. V takom prípade musíš mať a vedieť o pripočitateľných položkách. Takže odtiaľ to neberieš.
    Píšeš že z RUZ -ale konkrétne zo súvahy alebo z VZaS?
    kedže uvádzaš pred a po zdanneí, musí byť zdroj tvojich údajov VZaS.
    VZaS - strata sa uvádza s mínusovým znamienkom, ale DPPO sa uvádza ako náklad s kladným znamienkom. mne sa to javí tak, že je
    a/ VZaS zle zostavený
    alebo
    b/ ide o tzv. odloženú daň a tá by mohla byť aj s mínusovým znamienkom - zasa to vyzerá na chybu vo výkaze.
    ==========
    pozri aj Súvahu - aká je tam hodnota VH po zdanení
    a kde je záväzok DPPO
    a najlepšie je porovnať to s účtovníctvom.

    Kedy sa platí daň z príjmu ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.