Zavrieť

Porady

Fakturovanie medzi manželmi SZČO

Ak sme obaja s manželkou SZČO a manželka pre mňa robí administratívnu činnosť, príp. mi "dohodí" obchod, môže mi fakturovať služby ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Eduso
    Ak sme obaja s manželkou SZČO a manželka pre mňa robí administratívnu činnosť, príp. mi "dohodí" obchod, môže mi fakturovať služby ?
    Ak je SZČO, tak v tomto prípade je pre teba ako každá iná SZČO. Faktúruje ti, a ty jej zaplatíš za vykonané služby.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Johanka
    Môže Ti faktúrovať činnosti, ktoré sú predmetom jej podnikania.
    Odpoveď bola samozrejme presná, ja len pre doplnenie možností: možno by som zvážil, ako ináč by som manželkinu pomoc mimo živnosť a mimo pracovný pomer nejako dostal aj do nákladov.

    Eduso je offline (nepripojený) Eduso

    Eduso
    Išlo mi o to, či sa manželia chápu ako dvaja samostatní podnikatelia aj napriek tomu, že žijú v spoločnej domácnosti. A každý má vlastné účtovníctvo.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Johanka
    Sú to 2 rôzne SZČO, odhliadni od toho, že sú manželia.
    Čiže tu neplatí bezpodielové spoluvlastníctvo?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Janka6685
    Čiže tu neplatí bezpodielové spoluvlastníctvo?
    Janka, v čom či neplatí? Tu sa bavíme o podnikaní manželov - dosahovaní príjmov a k nim súvisiacich výdavkoch.
    Chcel len dodať, že ak manželka bude manželovi vystavovať faktúru za služby, na ktoré má živnostenské oprávnenie, musia to byť ceny obvyklé na trhu, pretože sa jedná o osobu blízku podľa § 2 ods. 2 písm. n) Zákona o dani z príjmov.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    abel
    Janka, v čom či neplatí? Tu sa bavíme o podnikaní manželov - dosahovaní príjmov a k nim súvisiacich výdavkoch.
    Chcel len dodať, že ak manželka bude manželovi vystavovať faktúru za služby, na ktoré má živnostenské oprávnenie, musia to byť ceny obvyklé na trhu, pretože sa jedná o osobu blízku podľa § 2 ods. 2 písm. n) Zákona o dani z príjmov.
    Asi som sa zle opýtala... . Reagovala som na príspevok, ale poňala som to vo všeobecnosti. Chcela som len vedieť, či sa príjmy a výdavky z týchto dvoch živností berú osobitne.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Pravdaže, každý z nich je osoba SAMOSTATNE zárobkovo činná. Každý z nich môže mať oprávnenie na úplne inú činnosť.
    Ak má manželka živnosť napr. na admin. práce, môže to robiť pre manžela ale aj pre kohokoľvek iného, príjmy z toho sú len jej príjmy a výdavky s tým súvisiace sú jej výdavky. Tak isto manžel má svoje príjmy a výdavky s tým súvisiace, ktoré plynú z jeho činnosti.

    ( Aj keď pripúšťam, že niektorí ženatí členovia porady so mnou nebudú súhlasiť v tomto bode: ...má svoje príjmy...)

    Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

    Milan7
    Ja som SZČO a manželka je tiež SZČO a vykonáva pre mňa určité činnosti na základe riadne vystavených faktúr. Pri daňovej kontrole to bolo OK len ich zaujímalo či odplata za práce je stanovená v zmysle cien " obvyklých na trhu" .

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    A ako zistím obvyklé ceny na trhu?
    ucetni_fantozzi
    §17 ods. 5 zakona o dani z prijmov nehovori len o uprave zakladu dane pri zahranicnych zavislych osobach?
    Naposledy upravil ucetni_fantozzi : 10.08.06 at 08:55

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    ucetni_fantozzi
    §17 ods. 5 zakona o dani z prijmov nehovori len o uprave zakladu dane pri zahranicnych zavislych osobach?
    Presne ako píšeš, § 17 ods. 5 ZoDP hovorí o úprave základu dane pri zahraničných závislých osobách. To, čo my tu riešime, je § 2 ods. 2 písm. n) ZoDP - osoby blízke. A podľa § 116 Obč. zákonníka blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel...
    ucetni_fantozzi
    abel
    Presne ako píšeš, § 17 ods. 5 ZoDP hovorí o úprave základu dane pri zahraničných závislých osobách. To, čo my tu riešime, je § 2 ods. 2 písm. n) ZoDP - osoby blízke. A podľa § 116 Obč. zákonníka blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel...
    ok, ano - ta definicia v §2 je, ale kde dalej v zakone je uvedene, ze ceny maju byt obvykle? ja viem, ze toto ustanovenie bolo v starom zakone o daniach z prijmov. a tusim do 15.12.2005 aj v tomto zakone. ale teraz je tam rec o zahranicnych blizkych osobach... to je to, co som chcel povedat.

    lulu55 je offline (nepripojený) lulu55

    lulu55
    chcem sa opýtať, ako by to bolo v prípade, ked manželka je SZCO, ma prevadzku-krcmu, no momentalne ide na PN, jej manzel je tiez SZCO, nevykazuje momentalne ziadne prijmy, a chcel by pomoct manzelke predavat v krcme- v predmete zivnosti ma aj predaj alk, napojov na priamu konzumaciu. Moze to robit a nasledne si fakturovat za pracu? Alebo musi byt medzi nimi nejaka dohoda, alebo zmluva?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lulu55 Pozri príspevok
    chcem sa opýtať, ako by to bolo v prípade, ked manželka je SZCO, ma prevadzku-krcmu, no momentalne ide na PN, jej manzel je tiez SZCO, nevykazuje momentalne ziadne prijmy, a chcel by pomoct manzelke predavat v krcme- v predmete zivnosti ma aj predaj alk, napojov na priamu konzumaciu. Moze to robit a nasledne si fakturovat za pracu? Alebo musi byt medzi nimi nejaka dohoda, alebo zmluva?

    Manžel manželke môže vypomáhať počas jej PN.
    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=7403&LngID=0

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.