Zavrieť

Porady

Dvojité zdanenie v ČR a SR - výpočet?

Dobrý deň.

Mám založenú živnosť v ČR, avšak som daňovým rezidentom SR - z čoho vyplýva (ak je to chyba, tak ma prosím opravte), že musím platiť daň v CŘ aj v SR (dvojité zdanenie).

Dočítal som sa, že "vďaka" zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia mám možnosť uplatniť metódu vyňatia príjmov, alebo metódu započítania dane - lenže mám v tom guláš lebo je to iné pre závislú činnosť a podnikanie.

Príklad:
Za rok 2013 budem mať príjmy 400 000Kč, za zdravotné a sociálne poistenie uhradím 43721Kč. Na príjmy si uplatním 60% paušál, čiže mi výjde základ dane 160 000Kč. Daň je 24000Kč, po uplatnení zľavy na poplatníka mi výjde daň 0Kč.

Ak sú moje výpočty správne, v ČR nebudem platiť žiadnu daň. Avšak čo s daňovým priznaním na slovensku?

Na http://ekonomika.sme.sk/c/6587579/na...e-usetrit.html, som sa dočítal:
„Ak bude česká daň napríklad pätnásť percent, na Slovensku doplatí daň do výšky slovenskej daňovej sadzby,“ hovorí Ľubica Dimitrescu z daňového oddelenia Deloitte.

Podľa toho citátu mi nie je jasné ako sa naloží s mojim príkladom. Bude sa to daniť rovnako ako keby to bol príjem v SR? Čiže príjmy 16000EUR, poistné 1750EUR. Uplatntním si paušál 40%, ktorý je obmedzený na 5040EUR, takže 16000 - 5040 - 1750 - 3644 = základ dane 5566EUR. Výsledná daň 1057EUR?

Bude sa teda výsledna daň počítať ako 19%, alebo ako rozdiel ČR sadzby a SR sadzby, čiže 19% - 15% = 4%?

Vopred ďakujem za akékoľvek rady a odpovede.
Naposledy upravil deli' : 20.06.13 at 19:00 Dôvod: doplnenie infa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Dvojité zdanenie v ČR a SR - výpočet?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.