Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel r. 2013, SZCO s cesťákmi

Prečítala som si kopec vecí na túto tému a mám v tom ešte väčší hokej.
SZČO, robí z domu, nepravidelne (niekedy 2x do týždňa, inokedy raz za mesiac) ide autom k objednávateľovi do BA po ďalšiu prácu, robí si cestovné príkazy. Auto nie je zaradené v majetku firmy, držiteľom je manžel.
Myslela som, že zaplatím daň od 1.4.-31.12.2013, ale teraz som našla, že ak po každom cesťáku pošlem na DÚ oznámenie o zániku daňovej povinnosti, tak sa započítajú len tieto dni. Je to tak?
Dnes je 23.6., zánik sa musí oznámiť do 30 dní. Povedzme, že to stíham k 31.5.2013 (napriek tomu, že posledný cesťák je z 9.5). Ďalší cesťák je z 10.6.
To znamená, že ak znova pošlem oznámenie o zániku k 10.6, zaplatím daň len za dni: 1.4.-31.5 (moja chyba) a za 10.6.
Ak je v priebehu mesiaca viac jázd (10.6., 17.6.), tak ich treba odhlásiť samostatne, alebo sa to dá na jednom tlačive?
Podáva oznámenie držiteľ vozidla (manžel) alebo je to v tomto prípade jedno, keďže ide o bezpodielové spoluvlastníctvo? Manžel je totiž tiež SZCO, tak aby sa to neplietlo.
S tým odhlasovaním je to choré, veď v týchto prípadoch stačilo spočítať dni, za ktoré sú cesťáky. No comment.
Veľká vďaka

Upresňujem:
som SZCO, auto používam na podnikanie v tom zmysle, že na ňom dochádzam za klientami, vďaka bezpodielovému spoluvlastníctvu sa považujem za držiteľa vozidla (aj keď v papieroch je manžel) a uplatňujem si plné náhrady (aj za PHM) z cesťákov
​- auto nie je v majetku ani jednej SZCO, a manžel ho nepoužíva na podnikanie

Dodávam:
zmiatol ma záver z tejto témy (kde je v príspevku z 9.3.2013 rozpísaný postup po dňoch) : http://www.porada.sk/t208738-dan-z-mv-sa-pocita-na-dni-alebo-mesiace.html


Naposledy upravil JanaSys : 23.06.13 at 14:37 Dôvod: Upresnenie
avalik vyuziva to vozidlo aj manzel na podnikanie ?
JanaSys Nie, nepoužíva. Doplnila som do zadania
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nuž, je to komplikovanejšie, nakoľko som tu na Porade našla aj nižšie uvedené stanovisko DRSR, pod citátom uvádzam link, nerozumiem, že si na to nenatrafila, ked píšeš, že si študovala.
    V tvojom prípade by som to stanovisko zasa až tak doslovne nebrala , kedže ide o opakované požičiavanie si auta, ktoré samotné sa /asi/ na podnikanie nevyužíva. Alebo áno? DMV by ako vlastník, či držiteľ vozidla mal platiť manžel, ale nie som si istá /SZČO nie je moja doména/. Ani neviem, teda, či píšeš o sebe, o klientovi, či o manželovi?
    sľúbený citát:
    Pri určení dňa, kedy došlo k zániku daňovej povinnosti, je potrebné vychádzať z predmetu dane z motorových vozidiel, ktorým je vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie. V nadväznosti na pojmové znaky podnikania, ktorým je okrem iného aj sústavnosť (úmysel podnikateľa vykonávať túto činnosť opakovane), v prípade prerušenia činnosti z dôvodu:

    · sezónnej práce podnikateľa,

    · práceneschopnosti,

    · nedostatku pracovných príležitostí,

    · z dôvodu voľných dní (sobota, nedeľa, sviatok)

    podnikateľská činnosť daňovníka počas tohto obdobia nezaniká, ale naďalej trvá.

    Počas uvedeného prerušenia činnosti, aj keď sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel a daňová povinnosť nezaniká.
    ==============citované z témy
    http://www.porada.sk/t207244-p8-dan-...el-2013-a.html
    Naposledy upravil KEJKA : 23.06.13 at 14:12
    JanaSys Ďakujem, upresnila som otázku aj link, ktorý ma poplietol.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    mozes sa rozhodnut, ze vozidlo budes cely rok vyuzivat na podnikanie (zakon to nezakazuje) a teda zaplatis dan za cely rok ... ak vsak chces usetrit na dani z MV, musis posielat odhlasky do 30 dni po zaniku danovej povinnosti, tak ako je uvedene v zakone

    kedze v stanovisku, ktore citovala Kejka nie je citovana aj otazka, predpokladam ze ide o vyjadrenie k vozidlu zaradenemu do majetku podnikatela
    KEJKA áno, tiež si myslím, že zadávateľky sa to netýka, ak ide o auto v majetu SZČO, resp. sro, tak to stanovisko dáva zmysel. necitovala som otázku, lebo link je celá téma - pomerne rozsiahla.

    Daň z motorových vozidiel r. 2013, SZCO s cesťákmi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.