Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel 2013

Zmeny od 1.1.2013
- Od 1. januára 2013 predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a
prípojné vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa
sa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že od 1. januára 2013 predmetom dane bude len vozidlo, ktoré
je evidované v Slovenskej republike, bez ohľadu na to, kde sa vozidlo bude používať na
podnikanie. To znamená, že vozidlá, ktoré majú pridelené evidenčné číslo v zahraničí,
v zdaňovacom období roku 2013 už nebudú podliehať dani z motorových vozidiel, a to
i napriek tomu, že sa vozidlo bude používať na podnikanie na území Slovenskej republiky.
- Na základe uvedenej úpravy, pri vyplácaní cestovných
náhrad zamestnancovi za používanie vozidla na služobné cesty je daňovníkom dane
zamestnávateľ, bez ohľadu na to, či zamestnanec je držiteľom tohto vozidla alebo nie je.

- Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.
- Došlo k zmene výpočtu pomernej časti dane za zdaňovacie obdobie.
Pomerná časť dane za zdaňovacie obdobie r. 2013 sa vypočíta ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie alebo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme. Daňovník je povinný pomernú časť dane
zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
Usporiadat
surfinka surfinka

surfinka je offline (nepripojený) surfinka

človek sa učí na vlastných chybách........
0 0
surfinka surfinka

surfinka je offline (nepripojený) surfinka

ja len chcem mať všetko na čisto so všetkými úradmi, čiže keďže som ho už raz odhlásila, tak teraz musím platiť....asi skočím za nejakou skúsenejšou účtovníčkou......
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
surfinka, auto bolo nahlásené v roku 2012 na dan z motorových vozidiel? Ak áno, a v roku 2012 si ho neodhlasovala, znamená to, že si ho používala od januára až do toho oktobra v kuse.
No ak si ho v roku 2012 nemala prihlásené, tento rok už nemáš povinnosť auto prihlasovať, len odhlasovať. Teda, ak nebolo v roku 2012, tak v roku 2013 ho môžeš evidovať odkedy len chceš, daňový úrad nevie, odkedy ho používaš, nakoľko nie je povinnosť auto prihlasovať.
Takže ak si ho začala používať v roku 2013, stačí zaplatiť daň za tých 30 dní.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kn-alka
surfinka, auto bolo nahlásené v roku 2012 na dan z motorových vozidiel? Ak áno, a v roku 2012 si ho neodhlasovala, znamená to, že si ho používala od januára až do toho oktobra v kuse.
No ak si ho v roku 2012 nemala prihlásené, tento rok už nemáš povinnosť auto prihlasovať, len odhlasovať. Teda, ak nebolo v roku 2012, tak v roku 2013 ho môžeš evidovať odkedy len chceš, daňový úrad nevie, odkedy ho používaš, nakoľko nie je povinnosť auto prihlasovať.
Takže ak si ho začala používať v roku 2013, stačí zaplatiť daň za tých 30 dní.
Alebo aj jeden deň.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
Surfinka písala, že ho používala mesiac, preto píšem že 30 dní...... jasné, že keďže tento rok sa počíta daň na dni, musí uviesť presne dni a podľa toho 1 - 30 dní
0 0
surfinka surfinka

surfinka je offline (nepripojený) surfinka

jééééé, ďakujem, veľké cmuk, dopátrala som sa k odpovedi....
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
ak by si zadala presnejšie údaje hneď na začiatku, dopátrala by si sa k odpovedi hneď.... pýtala som sa ťa, či bolo auto prihlásené a daň platená aj v roku 2012... takže ak nie, tak stačí zaplatiť daň za rok 2013 len za tie dni, počas ktorých si ho používala na podnikanie - ku dnu odhlásenia.
1 0
surfinka surfinka

surfinka je offline (nepripojený) surfinka

sorry,za zlé vyjadrenie
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Ako postupovať ak som v roku 2012 vozidlo odhlásila z dani z MV , ale mám ho v majetku firmy? ( Je dlhodobo pokazené a nepoužíva sa - je odpísané)?

Dátum vzniku DP je pri vozidlách ktoré sú prihlásené na daň z MV od r. 2011 01.05.2011, alebo 01. 01. 2013 ?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
ak vznik nebol v roku 2013, políčko sa necháva prázdne.... je to tu niekde na porade, zadaj si do vyhliadača
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

spoločnosť v roku 2013 vstupila do likvidacie a stale je v likvidacii. Chcela som podať DP DMV 2013 a čítam práve:

"Ak daňovníkovi vznikla alebo zanikla daňová povinnosť v priebehu r. 2013, daňovník
je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie
daňového priznania, ktorá je do 31. januára 2014 (okrem daňovníka, ktorý sa zrušuje bez
likvidácie, likvidáciou, daňovníka na ktorého bol vyhlásený konkurz a daňovníka, ktorý
zomrel)"

Celkom nerozumiem... nemám vôbec podávať DP DMV? Ak nie, ako a kedy sa to teda zdaní?

Dakujem, Zuzana
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zk24
Ahojte,

spoločnosť v roku 2013 vstupila do likvidacie a stale je v likvidacii. Chcela som podať DP DMV 2013 a čítam práve:

"Ak daňovníkovi vznikla alebo zanikla daňová povinnosť v priebehu r. 2013, daňovník
je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie
daňového priznania, ktorá je do 31. januára 2014 (okrem daňovníka, ktorý sa zrušuje bez
likvidácie, likvidáciou, daňovníka na ktorého bol vyhlásený konkurz a daňovníka, ktorý
zomrel)"

Celkom nerozumiem... nemám vôbec podávať DP DMV? Ak nie, ako a kedy sa to teda zdaní?

Dakujem, Zuzana

§ 90
Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

(1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

(5) Ak sa daňovník zrušuje likvidáciou, daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína 1. januárom a končí sa dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie, podáva likvidátor do jedného mesiaca po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia miestne príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6. V tejto lehote je daň splatná.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

No.... spoločnosť vstupila do likvidacie, den predchadzajuci je 29.6.2013. Od 30.6.2013 je teda v likvidacii a ta stale trva.

Dan z prijmov sme podali za obdobie 1.1.2013 - 29.6.2013.

Vozidlo sa predalo 15.10.2013 a vyradilo z užívania a toto sme ohlásili na DU.

Tak teraz neviem.

malo sa podať za obdobie 1.1.2013 - 29.6.2013? a čo s tou zvyšnou časťou, kedy bolo vozidlo stale v evidencii a využívalo sa v súvislosti s podnikaním?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zk24
No.... spoločnosť vstupila do likvidacie, den predchadzajuci je 29.6.2013. Od 30.6.2013 je teda v likvidacii a ta stale trva.

Dan z prijmov sme podali za obdobie 1.1.2013 - 29.6.2013.

Vozidlo sa predalo 15.10.2013 a vyradilo z užívania a toto sme ohlásili na DU.

Tak teraz neviem.

malo sa podať za obdobie 1.1.2013 - 29.6.2013? a čo s tou zvyšnou časťou, kedy bolo vozidlo stale v evidencii a využívalo sa v súvislosti s podnikaním?
podla mna ste ho mali odhlasit k 29.6.2013, vstupom spolocnosti do likvidacie, uz podla mna spolocnost nepodnika ale len robi kroky k likvidacii.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Hmm... mam z tej likvidacie teda už chaos... auto sa využívalo až do predaja, aj evidujem tankovania až do toho 15.10.2013 kedy sa auto predalo.

Už to nezachránim teda asi nijako. Podam DMV za obdobie 1.1.2013 - 15.10.2013... a počkam si na reakciu DU
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosím vás ked sme auto docasne na pol roka odhlasili aj na dopravnom inspektorate a nema SPZ lebo sa nebude pouzivat, pojde o zanik danovej poviinosti??? a nemusim platit dan z MV prosim
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

Ahojte,
už sa to tu niekto pýtal, ale odpoveď som nenašla, alebo som ju prehliadla.
Ktorý dátum treba uviesť do oddielu III r. 01 - prvá evidencia? Dátum prvej evidencie vozidla, čiže rok výroby , alebo dátum prvej evidencie v SR?
Ďakujem
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

lubka0907
Ahojte,
už sa to tu niekto pýtal, ale odpoveď som nenašla, alebo som ju prehliadla.
Ktorý dátum treba uviesť do oddielu III r. 01 - prvá evidencia? Dátum prvej evidencie vozidla, čiže rok výroby , alebo dátum prvej evidencie v SR?
Ďakujem
Ja som písala dátum výroby ... je to aj v tejto téme napísané myslím
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

zuzanna
prosím vás ked sme auto docasne na pol roka odhlasili aj na dopravnom inspektorate a nema SPZ lebo sa nebude pouzivat, pojde o zanik danovej poviinosti??? a nemusim platit dan z MV prosim

Ak sa nepoužívalo na podnikanie, dokonca nemá ani ŠPZ určite ide o zánik daň. povinnosti. Ak je to obdobie polroka ... tak daň nebudete platiť už za ten polrok ... ale za 1.polrok predpokladám, že áno. Pri tom zániku samozrejme bolo potrebné oznámiť zánik daň.povinnosti do 30 dní od toho zániku.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dobry den, vyplnam danove priznanie, automobil sme obstarali v roku 2013, vyplnim datum v riadku 02 tak ze vyberiem z kalendarika prislusny datum a ostane mi obldlznik oranzovy okolo a ked dam kontrolovat, tak mi vypisuje logicku chybu. stalo sa to niekomu z vas????
0 0
Načítať ďalšie