Zavrieť

Porady

Zákon č. 289/2008 Z.z.o používaní elektronickej registračnej pokladnice?

prosim Vas kto mi vie poradit? som ZTP obcan a podla Zákona č. 289/2008 Z.z.o používaní elektronickej registračnej pokladnice , nemusim ERP pouzivat, nechcem ju vsak odhlasit skor ako budem mat komplet.info. Mam prevadzku kde predavam balene a nebalene cukrarenske vyrobky, napoje aj alkohol. Ani na DU mi nevedia zodpovedne povedat, aky doklad mam vydavat zakaznikom,pokial nebudem pouzivat ERP, vraj postacuje ako kedysi spocitat a ak niekto potrebuje doklad dat taku tu predtlacenu fakturu (nieco ako bol kedysi paragon), alebo vytlacit napr. na kalkulacke s paskou. Mala by som vraj viest kazdy den v nieco ako knihu trzieb (ako sa to robilo kedysi ked neboli ERP) a viest si zaznamy o vydajoch a prijmoch jednoduche uctovnictvo. Ma s tym niekto skusenosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Priložila som Vám dokumenty ...chcem dať jednu poznámku.Ak máte zamestnancov, tak ERP na základe Otázok a odpovedí z daňového riaditeľstva je potrebná(otázka č.21) Ak predávate sama ako ZŤP, tak nie je potrebná ERP.
    Ak nepoužívate ERP, tak nejaký doklad zákazníkovi musíte dať.Určite nie je vhodné dať výstup z kalkulačky resp.paragón, kde bude uvedená len suma,ktorú zaplatil kupujúci. Bolo by dobré,ak by ste si zakúpili Paragóny a tieto vydávali ako doklad o kúpe. Vyhotoviť dvojmo, 1x na zaúčtovanie (podklad k denným tržbám,či už k evidencii alebo doloženiu k účtovaniu tržieb )a 1x kupujúcemu, nie len ak niekto potrebuje, ale ste povinná vydať doklad pre spotrebiteľa o každom nákupe a jeho platbe.
    Zákon o ochrane spotrebiteľa
    §16

    1) Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
    a) obchodné meno, identifikačné číslo a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
    b) adresa prevádzkarne,
    c) dátum predaja,
    d) názov a množstvo výrobku alebo druh služby,
    e) cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková
    cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.
    (2) Pri predaji výrobku s následnou dodávkou musí
    doklad obsahovať miesto určenia, dátum a čas dodáv-
    ky.
    (3) Pri predaji použitého výrobku alebo upravované-
    ho výrobku, výrobku s vadou alebo výrobku, ktorého
    úžitkové vlastnosti sú inak obmedzené, musia byť tieto
    skutočnosti v doklade zreteľne vyznačené.
    (4) Povinnosť podľa odseku 1 sa nevzťahuje na predávajúceho, ktorý predáva spotrebiteľovi rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej drobnej pestovateľskej alebo
    chovateľskej činnosti alebo lesné plodiny, ak osobitný
    predpis neustanovuje inak.
    21)

    -----------------------------------------------------------------
    Určite evidenciu denných tržieb musíte robiť .
    Ale ak máte ERP , tak nič Vám nebráni ju používať.Ja na Vašom mieste ak už teda mám ERP, by som ju používala a odpadlo by mi vypisovanie Paragónov, lebo aj na tie nemôžete napísať len sumu,ale aj tovar rozpísať a to názov,jednotkovú cenu,množstvo a cena celkom atď. Prikladám aj jedno rozhodnutie o pokute, kde jedným z porušení bolo nedostatočné vypísanie Paragónu pri predaji ovocie -zelenina.
    Vaša otázka o evidencii príjmoch a výdavkoch zrejme smeruje k vedeniu účtovníctva .Doplňte prosím, či činnosť vykonávate tento rok prvý krát,alebo už ste činnosť vykonávali aj v minulých obdobiach .Zrejme Vám ide o to, či máte viesť jednoduché účtovníctvo,alebo Vám ide o uplatnenie paušálnych výdavkov alebo o vedenie daňovej evidencie.
    Naposledy upravil Zita5 : 24.06.13 at 05:32

    Zákon č. 289/2008 Z.z.o používaní elektronickej registračnej pokladnice?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.