Zavrieť

Porady

Nárok na odpočet DPH za dopravu kuriérom a poštou???

Prevádzkujeme eshop,zasielame tovar zákazníkovi kuriérom alebo poštou. Modelová situácia: príde nám FA od kuriér.spoločnosti - máme nárok na odpočet DPH, vyfakturujeme zákazníkovi tovar + dopravu - zaplatíme dph z vystavenej FA za tovar a dopravu. Zákazník tovar nepreberie, vráti sa k nám, vystavím storno FA - tovar mínusom, doprava mínusom. Tým pádom mám nárok na odpočet DPH pri tovare, keďže nám dodávateľ vystaví dobropis alebo si ho necháme na sklade, ale mám nárok na odpočet DPH aj pri doprave???
A ešte otázka - pri fakturácii poštovného cez poštu mám nárok na vrátenie DPH pri stornovaní DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Nárok na odpočítanie dane máš vymedzenú v Z_DPH. Ak vystavíš doklad z dôvodu vrátenia tovaru od zákazníka /stornofaktúra?/, tak máš mínusom DPH na výstupe, de facto ju odpočítaš.
    Ak tovar vrátiš aj ty dodávateľovi, on ti vystaví dbp., tak nie je nárok na odpočet - tam vzniká daňová povinnosť - pôvodné odpočítanie sa neguje opäť mínusom DPH - tento raz na vstupe.
    Ak si tovar necháš na sklade, dbp. od dodávateľa nedostaneš, nie je čo riešiť /alebo áno?/
    Fakturuješ poštovné ako svoju službu - doplnok k dodávke tovaru a aj na túto službu pripočítaš DPH. u Teba poštovné vchádza do základu pre vypočet DPH na výstupe.
    Ak teda pri vrátení tovaru od zákazníka ty vystavíš dobropis /tvojou terminológiou stornofaktúru/ včítane poštovného, tak znižuješ DPH aj o túto sumu.
    Podľa mňa zbytočne si komplikuješ život rozlišovaním-kúskovaním, kedže Z-DPH hovorí jasne - tovar, služba, doplnková služba...........

    Nárok na odpočet DPH za dopravu kuriérom a poštou???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.